Stora skiften håller tillbaka industrin
21.10.2025 12:00:00 CEST | Industriarbetsgivarna | Pressmeddelande
Stora skiften påverkar världsekonomin och håller tillbaka utvecklingen av svensk industri framåt. Industriproduktionen har minskat, både inom teknik- och basindustrin, men viss återhämtning väntas 2026. Det visar en ny konjunkturrapport från Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna.

Sverige befinner sig i en utdragen lågkonjunktur, men tecken på återhämtning visar sig nu. Konjunkturåterhämtningen drivs i första hand av hushållen.
– Vanligtvis brukar exporten vara det som lyfter Sverige ur lågkonjunkturer men så är inte fallet den här gången. Höga importtullar i USA kastar in grus i det globala handelsmaskineriet och det här dämpar svensk export framöver. Dessutom har kronan stärkts under året, vilket gynnar hushållen men påverkar lönsamheten för exporterande företag, säger Teknikföretagens chefekonom, Erik Spector.
Den svenska BNP-tillväxten väntas bli 1,2 procent 2025 och 2,6 procent 2026.
Vad som händer med handelsförutsättningarna är den största osäkerhetsfaktorn framåt. Till exempel är tullarna på bland annat stål och aluminium fortsatt höga, vilket inte minst pressar konkurrenskraften i svensk och europeisk basindustri.
– Utvecklingen är bräcklig. Om de globala handelsspänningarna förvärras riskerar återhämtningen att stanna av. Svensk industri är beroende av öppna marknader och förutsägbara villkor för att kunna växa, säger Industriarbetsgivarnas chefekonom, Kerstin Hallsten.
Teknikindustrin påverkas av de försämrade handelsförutsättningarna men väntas ändå växa nästa år efter flera år av nedgång. Det beror delvis på att nivån är nedpressad men också på att delar av teknikindustrin går bra. Framför allt väntas försvarsindustrin fortsätta att öka produktionen till följd av skiftet mot permanent högre försvarsutgifter i Europa.
|
Nyckeltal Sverige, tillväxt procent |
2024 |
2025 |
2026 |
|
BNP |
0,8 |
1,2 |
2,6 |
|
Produktion industri totalt |
-0,5 |
-0,1 |
2,4 |
|
Produktion teknikindustri |
-3,5 |
-3,5 |
5,4 |
|
Produktion basindustri |
0,8 |
0,4 |
1,0 |
|
Arbetslöshet, procent andel av arbetskraft |
8,4 |
8,7 |
8,4 |
Kontakter
Ebba FredinPresschef
Tel:0730-447120ebba.fredin@industriarbetsgivarna.seMarina LähteenmaaKommunikationschef
Tel:072-247 50 33marina.lahteenmaa@industriarbetsgivarna.seOm oss
Industriarbetsgivarna är arbetsgivarorganisationen för stål-, metall-, gruv-, massa-, pappers-, sågverks-, byggnadsämnes- och buteljglasindustri samt svetsmekanisk industri. Industriarbetsgivarna företräder drygt 1000 medlemsföretag med cirka 90 000 anställda.
Följ Industriarbetsgivarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Industriarbetsgivarna
Presslunch i Umeå: ny konjunkturrapport från Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna3.11.2026 14:09:35 CET | Pressmeddelande
Konjunkturen ljusnar – men hur stark är vändningen? Välkommen på presslunch om en ny konjunkturrapport från Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna den 12 november i Umeå.
”Fackens lönekrav på en utmanande nivå”2.11.2026 13:31:10 CET | Pressmeddelande
Facken inom industrin har i dag presenterat ett gemensamt lönekrav på 3,9 procent inför 2027 års avtalsrörelse. ”Fackens lönekrav ligger på en utmanande nivå för våra företag, och innebär betydande kostnadsökningar i ett läge där svensk industri behöver kostnadskontroll”, säger Industriarbetsgivarnas förhandlingschef Per Widolf.
Pressinbjudan: ny konjunkturrapport från Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna29.10.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Konjunkturen ljusnar – men hur bred, stark och hållbar är vändningen? Välkommen till lunchseminarium där Teknikföretagen och Industriarbetsgivarna presenterar en ny konjunkturrapport om läget och utsikterna för svensk industri.
Pressinbjudan: Sverige i en hårdnande global konkurrens12.10.2026 13:20:22 CEST | Pressmeddelande
Industriarbetsgivarna bjuder in till seminarium i Näringslivets Hus 16 oktober för en aktuell bild av det ekonomiska läget och diskussion om de strukturella globala utmaningar industrin står inför.
Pressfrukost i Falun inför avtalsrörelsen 2027 – hur påverkar den Dalarna?2.10.2026 10:34:00 CEST | Pressmeddelande
Basindustrin i Dalarna står inför en allt hårdare global konkurrens, geopolitisk osäkerhet och stora förändringar i förutsättningarna för företagen. Vad krävs för att basindustrin ska fortsätta växa och skapa sysselsättning i Dalarna?
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum
