Digitalt körkort – en av flera förändringar som väntar svenska förare
21.10.2025 13:54:06 CEST | Transportstyrelsen | Nyheter
Från 2030 inför Sverige digitala körkort. Det är en av flera nya regler från EU:s nya körkortsdirektiv som påverkar den som har eller ska ta körkort i framtiden.

Det nya direktivet innehåller EU-gemensamma regelförändringar inom flera områden, bland annat införande av digitalt körkort, lägre åldersgräns för behörighet B samt möjlighet att införa behörighet B1. Det är omfattande förändringar som påverkar många människor och många olika fordonsslag.
– Det dröjer flera år innan reglerna börjar gälla och nu påbörjas arbetet med att ta ställning till hur direktivet ska implementeras i Sverige, säger Pär-Ola Skarviken, utredare på Transportstyrelsen.
Vissa regler är obligatoriska att införa för alla medlemsstater och vissa regler är frivilliga. För majoriteten av reglerna gäller en införlivandetid på 3+1 år, dvs. att medlemsstaterna ska ha införlivat de nya reglerna senast tre år efter att direktivet beslutats och att de nya reglerna ska tillämpas ett år därefter. Det här innebär att merparten av reglerna börjar gälla 2029. Nedan beskrivs några av de större förändringarna i direktivet som kan påverka den som har körkort eller planerar att ta körkort i Sverige i framtiden.
Läs mer om det nya direktivets innehåll transportstyrelsen.se/kommande-korkortsregler
Digitalt körkort
Ett EU-gemensamt digitalt körkort ska införas i alla medlemsländer som ett elektroniskt intyg som kan lagras i en digital plånbok. Samtidigt ska det fortfarande gå att få ett traditionellt fysiskt körkort. I Sverige ska digitala körkort införas senast år 2030.
Körkortsbehörighet (B1)
Körkortsbehörighet B1 tillåter körning av fordon upp till 2 500 kg med maxhastighet 45 km/h och kräver godkänt kunskaps- och körprov. Förändringarna kräver nya tekniska regler och troligtvis en ny fordonstyp. Behörigheten gäller från 16 års ålder och är giltig fram till 21 års ålder. Länder kan ansöka om att sänka åldern till 15 år om trafiksäkerheten kan säkerställas.
Beledsagad körning
Beledsagad körning innebär att personer får ta körkort för bil (behörighet B) vid 17 års ålder, men fram till 18 år får de endast köra om en erfaren förare – en så kallad beledsagare – följer med i bilen.
Tyngre fordon ska kunna köras med behörighet B
EU-direktivet gör det möjligt för de med B-körkort sedan minst två år tillbaka att köra fordon upp till 4 250 kg om de drivs med alternativa bränslen. Det är också möjligt att köra med släp upp till en totalvikt på 5 000 kg efter särskild utbildning eller prov.
Medicinska krav och undersökningar
Genom direktivet ställs krav på läkarintyg vid förnyelse av körkort för buss och lastbil (behörigheterna C, CE, C1, C1E, D, D1, DE eller D1E). I dag ställer Sverige krav på läkarintyg vid förnyelse när körkortsinnehavaren har fyllt 45 år. I det nya direktivet gäller dock kravet på läkarintyg oavsett ålder.
Flera möjligheter att häva automatvillkor
I dag gäller körkort för automatväxlade bilar endast automatfordon, och ett nytt körprov krävs för manuellt körkort. Det nya direktivet ger möjligheten att slippa villkoret via utbildning i manuell bil, men det är ännu oklart om Sverige väljer att införa en sådan utbildning eller inte.
Medlemsstater ska informera varandra om återkallade körkort
Återkallelsedirektivet innebär att EU-länder ska informera varandra när någon får sitt körkort återkallat i minst tre månader på grund av allvarliga trafikbrott, såsom hög hastighet, rattfylleri eller brott som orsakat allvarlig skada eller dödsfall.
Vad innebär ett EU-direktiv?
Ett EU-direktiv är en typ av rättsakt som antas av EU och som fastställer mål eller resultat som medlemsländerna måste uppnå. Hur det ska införas i nationell lagstiftning är upp till varje land att själva bestämma.
Arbetet med ändringar på lag- och förordningsnivå leds av Regeringskansliet och arbetet med att se över föreskrifter, anpassa it-system och handläggningsrutiner görs av Transportstyrelsen.
Vad innebär fjärde körkortsdirektivet?
Det fjärde körkortsdirektivet syftar till att öka trafiksäkerheten och stärka den fria rörligheten inom EU.
Mer specifikt vill man med det fjärde körkortsdirektivet
- göra reglerna mer trafiksäkra
- göra reglerna mer framtidssäkra med tanke på till exempel digitalisering och hållbarhet
- förenkla vissa bestämmelser för dem som tar körkort.
Nyckelord
Kontakter
Pär-Ola SkarvikenUtredareTransportstyrelsen / avdelning Väg och järnväg
Tel:010-495 76 55par-ola.skarviken@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seLänkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Nu blir det enklare att hyra in och ut skepp2.2.2026 08:30:00 CET | Nyheter
Från och med den 1 februari förenklas reglerna för in- och uthyrning av obemannade skepp i Sverige. ”Det här underlättar mycket för redarna”, säger Anna Petersson, enhetschef på Transportstyrelsen.
Slopad fordonsskatt för husvagnar och andra släp30.1.2026 09:00:00 CET | Nyheter
Fordonsskatten slopas för husvagnar och vissa andra släpfordon från och med den första februari 2026. Cirka 850 000 släpfordon omfattas av förändringen.
Ny utbildning för moppe och mopedbil28.1.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
AM-utbildningens omfattning utökas och övningskörning kommer att kunna göras på både två-, tre- och fyrhjuliga mopeder. – Det är viktigt att vårdnadshavare nu väljer utbildning efter vilken fordonstyp deras ungdomar ska köra, säger Susanne Alger, utredare vid Transportstyrelsen.
Trenden håller i sig: Fartyg i allt sämre skick26.1.2026 08:30:00 CET | Pressmeddelande
Förra året stoppade Transportstyrelsen 27 utländska fartyg från att lämna svenska hamnar eftersom de bedömdes vara i så dåligt skick att sjövärdigheten äventyrades. Det innebär att den oroväckande trenden med utländska fartyg på svenskt vatten i allt sämre skick håller i sig.
Många sätter personlig prägel på bilen21.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Att skaffa en personlig skylt till bilen fortsätter vara populärt bland svenskarna. Under 2025 godkände Transportstyrelsen 3 407 ansökningar om personlig skylt. 1 062 av dessa var förlängningar av redan befintliga skyltar medan 2 345 utgjordes av nya, unika och ofta kreativa skyltkombinationer. I dagsläget finns över 28 000 personliga skyltar i landet. Det är den högsta siffran någonsin.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum