Uppsala Vatten installerar 21 000 digitala vattenmätare
22.10.2025 11:23:13 CEST | Uppsala Vatten och Avfall AB | Pressmeddelande
Med start i mars 2026 inleder Uppsala Vatten arbetet med att installera digitala vattenmätare hos alla med kommunalt dricksvatten i Uppsala kommun. Totalt 21 000 analoga mätare kommer att bytas ut, vilket kommer att leda till snabbare upptäckt av läckor och bättre kontroll över vattenförbrukningen.

- Digitala vattenmätare är ett viktigt steg mot en smartare och mer hållbar vattenförsörjning. Uppsala är en av de snabbast växande kommunerna i hela Sverige och det gör att vi måste använda de resurser vi har på ett ännu mer effektivt sätt än tidigare, säger Jenny Sävenhed, avdelningschef VA-nät, Uppsala Vatten.
Bytet startar i mars 2026 med två pilotområden: Vänge och Eriksberg. Detta innefattar omkring 400 kunder.
Arbetet med att installera digitala vattenmätare i alla fastigheter i Uppsala beräknas pågå fram till våren 2028.
Läs mer på Uppsala Vattens webbplats om Byte till digitala vattenmätare.
Flera fördelar med att installera digitala vattenmätare
Digitala vattenmätare har redan införts i många kommuner i Sverige, och fördelarna är många.
De digitala vattenmätarna möjliggör för hushållen att följa sin vattenförbrukning, tillsamman kan vi arbeta mot det gemensamma vattenmålet om 100 liter per person och dag.
Kunderna slipper det manuella arbetet med att skicka in sin mätarställning en gång per år. Inrapporteringen sker istället automatiskt från den digitala vattenmätaren.
Digitala vattenmätare gör det också möjligt att snabbare hitta läckor på nätet, oavsett om de finns i en fastighet eller längs vattenledningsnätet. Resultaten från andra kommuner visar att det finns många liter att spara med hjälp av digitala vattenmätare.
Tidplan för byte av digitala vattenmätare i Uppsala
Nedanstående tidsplan är preliminär och kan komma att ändras under projektets gång.
Pilotprojekt
Område: Piloten tar plats i delar av Vänge och Eriksberg
Antal mätare: cirka 400
Tidpunkt: Mars 2026
Etapp 1
Område: Skyttorp, Vilan, Vattholma
Antal mätare: cirka 1000
Tidpunkt: April 2026
Etapp 2
Område: Jälla, Luthagen, Sunnersta, Nåntuna, Tuna backar, Ärna samt ett antal kvarvarande mätare med sedan tidigare planerat bytesår 2027.
Antal mätare: cirka 5000
Tidpunkt: Kvartal 2-3 2026
Etapp 3
Område: Bergsbrunna, Flogsta, Länna, Norby, Valsätra, Årsta, Storvreta, Marielund, Knutby, Brillinge och Ärna
Antal mätare: cirka 5000
Tidpunkt: Kvartal 4 2026 - kvartal 1 2027
Etapp 4
Område: Almunge, Danmark, Fjärdingen, Fålhagen, Gunsta, Husbyborg, Kronåsen, Kvarngärdet, Librobäck, Rasbokil, Stenhagen, Vallby, Vårdsätra, Sävja, Sala backe, Lugnet, Kåbo, Kungsängen, Järlåsa, Gåvsta, Gränby, Fyrislund, Dragarbrunn, Boländerna samt ett antal kvarvarande mätare med sedan tidigare planerat bytesår 2027.
Antal mätare: cirka 5000
Tidpunkt: Kvartal 2-3 2027
Etapp 5:
Område: Berthåga, Bälinge, Gamla Uppsala, Håga, Löten, Nyby, Rickomberga, Skölsta, Ultuna, Svartbäcken, Skuttunge, Ramsta, Lövstalöt, Läby, Gottsunda, Björklinge samt resterande del av Eriksberg och Vänge
Antal mätare: cirka 5000
Tidpunkt: Kvartal 4 2027 - kvartal 1 2028
Kontakter
Uppsala Vattens presskontaktPresskontakt
Tel:018-727 98 98press@uppsalavatten.seFölj Uppsala Vatten och Avfall AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Uppsala Vatten och Avfall AB
Låga grundvattennivåer i delar av Uppsala9.6.2026 10:12:11 CEST | Pressmeddelande
Inför sommaren har några orter i Uppsala kommun låga grundvattennivåer. Det beror på att det under våren kom mindre nederbörd än normalt. I dagsläget är det inte aktuellt med något bevattningsförbud, men läget kan snabbt förändras om det blir varmt och vattenkonsumtionen ökar.
Nu går det att dricka det kommunala vattnet i Vänge igen1.6.2026 17:18:19 CEST | Pressmeddelande
Vattenverket är nu åter i normal funktion och nya vattenprover visar på uranvärden under Livsmedelsverkets gränsvärde. Därför häver nu Uppsala Vatten rekommendationen att inte dricka det kommunala vattnet i Vänge.
Drick inte det kommunala vattnet i Vänge27.5.2026 15:24:23 CEST | Pressmeddelande
På grund av en driftstörning i vattenverket i Vänge är det förhöjda halter av uran i det kommunala vattnet i Vänge. Det kommunala vattnet ska inte användas till matlagning, dryck eller tandborstning. Det går bra att använda vattnet till toalett och hygien.
Uppsala Vatten stämmer Försvarsmakten för utebliven betalning av PFAS-rening4.5.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Sedan domen i Mark- och miljööverdomstolen 2024 står det klart att Försvarsmakten ansvarar för PFAS-föroreningarna i Uppsalas vatten. Men Försvarsmakten vägrar att betala för den fortlöpande PFAS-reningen. Därför stämmer nu Uppsala Vatten Försvarsmakten för utebliven betalning.
Förbättrad sortering med Uppsalas nya fyrfackskärl30.3.2026 11:01:49 CEST | Pressmeddelande
Införandet av fyrfackskärl i Uppsala under våren 2025 har resulterat i att mängden insamlat restavfall halverats från villor. Men trots det slängde Uppsalaborna fortfarande omkring 130 ton förpackningar i restavfallet varje vecka under 2025. Det visar en ny plockanalys från Uppsala Vatten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum