Sanktioner kommer inte korta väntetiderna
22.10.2025 16:25:08 CEST | Sveriges läkarförbund | Pressmeddelande
Regeringen ska låta en utredning ta fram förslag på ekonomiska sanktioner och andra åtgärder som tillsynsmyndigheten kan vidta mot huvudmän som inte följer den lagstadgade vårdgarantin. Det sker genom ett tilläggsdirektiv till den pågående utredningen Behovsstyrd vård.

Läkarförbundet ser en betydande risk för att sanktioner kommer orsaka ändrad prioritering av patienter och ändrad redovisning av siffror i stället för kortare väntetider i verkligheten.
-Enkla lösningar på svåra problem har sällan fungerat. Det är inte brist på incitament som orsakar långa köer, utan brist på personal, säger Lars Rocksén, förste vice ordförande för Sveriges läkarförbund.
De riktade medlen för att korta köer till operationer av höftled, framfall och grå starr ska även utökas till fler områden. Läkarförbundet har tidigare kritiserat dessa för att de riskerar att leda till undanträngning av patienter med högre medicinsk prioritet. Förbundet vill i stället se långsiktiga satsningar på mer personal.
-Vården behöver långsiktiga planeringsförutsättningar om man ska få bestående resultat. För att öka vårdkapaciteten och korta köerna behövs personalsatsningar. Det är inget man gör baserat på tillfälliga medel, säger Lars Rocksén.
Vårdansvarskommittén kom nyligen överens om att riktade statsbidrag endast bör användas i undantagsfall, eftersom de innebär en ryckig och kortsiktig styrning. Det är en inriktning som Läkarförbundet stödjer.
Kontakter
Björn LundellPresschef
Tel:070-927 91 16bjorn.lundell@slf.sePressjour
Tel:08-790 33 32press@slf.seOm oss
Sveriges läkarförbund är läkarnas professions- och fackförbund med över 60 000 medlemmar. Läkarförbundet har till uppgift att tillvarata medlemmarnas yrkesmässiga, sociala och ekonomiska intressen och verka för en god och värdig anda inom läkarkåren. Förbundets uppgift är också att främja medlemmarnas utbildningsmässiga och vetenskapliga intressen samt arbeta för en ändamålsenlig utveckling av hälso- och sjukvården.
Följ Sveriges läkarförbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Sveriges läkarförbund
För få läkare i primärvården hotar patientsäkerheten9.4.2026 13:03:44 CEST | Pressmeddelande
7 av 10 läkare inom primärvården har fler invånare listade än vad Socialstyrelsens riktlinjer föreskriver. Det får negativa konsekvenser för läkarnas arbetsmiljö, men också för patientsäkerheten. Det visar en ny rapport från Sveriges läkarförbund.
Unga läkare vågar inte framföra kritik23.3.2026 06:59:08 CET | Pressmeddelande
När läkarna inte vågar framföra kritik till sina överordnade kan det leda till risker för patienterna. En ny rapport om tystnadskultur från Läkarförbundet visar att endast var tredje läkare vågar framföra kritik. Bland AT-läkare är det bara en av tio som vågar framföra kritik fullt ut.
Hanna Kataoka ny ordförande för Sveriges läkarförbund10.3.2026 15:23:49 CET | Pressmeddelande
På ett extrainsatt fullmäktige valdes idag Hanna Kataoka till ordförande för Läkarförbundet. Christofer Lindholm övertar rollen som andre vice ordförande.
Kvinnliga läkare får sämre återhämtning5.3.2026 10:21:43 CET | Pressmeddelande
Kvinnliga läkare upplever i större utsträckning än män stora brister i sin arbetsmiljö. Det visar en nya siffror från Sveriges läkarförbund.
Medicinsk kompetens hos chefen ökar patientsäkerheten16.2.2026 15:05:00 CET | Pressmeddelande
Nya siffror från Läkarförbundet visar att läkarna upplever att de har bättre förutsättningar att ge patientsäker vård och har en bättre arbetsmiljö när deras chef är läkare. I primärvården märks sambandet särskilt tydligt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum