Henrik Johnsson romandebuterar med bok om hästsport
23.10.2025 11:29:19 CEST | Bookmark Förlag | Pressmeddelande
Efter en lång karriär som författare, översättare, producent och programledare tar nu Henrik Johnsson klivet från fakta till fiktion. I sin romandebut Nike skildrar han en värld som få får möjlighet att uppleva från insidan.

Efter en lång karriär som författare, översättare, producent och programledare tar nu Henrik Johnsson klivet från fakta till fiktion. I sin romandebut Nike skildrar han en värld som få får möjlighet att uppleva från insidan.
Ridsporten är en av världens största och mest mytomspunna idrotter. Oavsett om man rör sig i en mindre hästklubb eller i stallen för elitryttarna är engagemanget och dedikationen till hästarna och sporten påtagliga. Så även den stenhårda konkurrensen. Det var denna värld full av kontraster, risker och uppoffringar som inspirerade Henrik Johnsson då han började skriva på sin debutroman.
”Nike utspelar sig i en värld som jag känner väl men samtidigt inte tillhör. Jag har både sett mycket ridsport och träffat många inom sporten, men eftersom jag inte tävlar eller äger hästar har jag en större frihet i att skriva vad jag vill,” säger Henrik Johnsson om boken. ”Det finns inga krav på mig att skönmåla världen eller hålla något hemligt.”
Romanen handlar om Nike, som alltid har känt sig mest hemma på tävlingsbanan. Hon har dessutom allt som krävs för att lyckas. Talangen, drivet och drömmen. Problemet är att drömmar kostar, och utan resurser och en egen häst kommer hon aldrig få chansen att visa vad hon går för. Men allt förändras dagen då hon möter hästen Savoy. Genom henne får Nike en chans att äntligen tillhöra eliten. Det dröjer dock inte länge innan hon inser att världen hon kliver in i är fylld av rivalitet, oskrivna regler och människor som vill se henne misslyckas.
”Nike är en fenomenal debut. Henrik Johnsson är en erfaren författare med flera bästsäljande biografier bakom sig, och förmågan att levandegöra ett livsöde och tillgängliggöra en unik värld är lika närvarande här som i biografierna. De friheter som skönlitteraturen ger har även gjort det möjligt för honom att skapa något ännu mer bladvändande och gripande,” säger förläggare Louise Eriksson.
Nike släpps på Bookmark förlag 23 oktober.
För intervjuförfrågningar och mer information, vänligen kontakta:
Rebecca Törnroos
GUL PR
rebecca@gulpr.se
073–643 74 09
Nyckelord
Kontakter
Louise ErikssonFörläggare
Tel:072-911 83 37louise.eriksson@bookmarkforlag.seFrida PåhlssonRedaktör
Tel:073-920 76 19frida.pahlsson@bookmarkforlag.seBilder
Om oss
Med hängivenhet till våra författare och engagemang för varje titel har Bookmark Förlag etablerat sig som ett av Sveriges ledande bokförlag. Vår ambition är att ge ut verkligt starka och unika titlar inom allt från skön- och facklitteratur till barnböcker.
Följ Bookmark Förlag
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Bookmark Förlag
Katarina Wennstam och Krigshistoriepodden vinner Adlibrispriset för andra året i rad29.1.2026 17:43:20 CET | Pressmeddelande
Igår presenterades vinnarna av Adlibrispriset 2025, priset där läsarna själva röstar fram sina favoriter. Katarina Wennstam och Krigshistoriepodden blev vinnarna i kategorierna Årets spänningsroman respektive Årets facklitterära bok – för andra året i rad.
Hjärtevärmande final i miljonsäljande romanceserie29.1.2026 10:32:00 CET | Pressmeddelande
Idag släpps sista delen i Elle Kennedys hockeyromance-serie Off Campus på svenska. Finalen utspelar sig tre år efter att paren funnit kärleken på Briar University. Det är ett innerligt avslut på en serie som sålt i miljoner exemplar välden över och som kommer som tv-serie i vår.
Netflix-aktuella Harlan Coben tillbaka med adrenalinfylld thriller5.1.2026 10:10:00 CET | Pressmeddelande
Harlan Coben, en av världens största spänningsförfattare, är dubbelt aktuell med både bok och tv. Förutom att vara exekutiv producent till den nya serien Run Away på Netflix, har han blivit hyllad för sin senaste bok, Se dig inte om, som släpps på svenska idag.
Sofie Sarenbrant är årets mest lyssnade författare på Storytel15.12.2025 10:16:10 CET | Pressmeddelande
Sofie Sarenbrant är den författare som ligger i topp när strömningstjänsten Storytel sammanfattar bokåret 2025. Hennes bok Följeslagaren, i inläsning av Katarina Ewerlöf, är dessutom den mest lyssnade boken.
Ny Elle Kennedy-romance rundar av succéserien Briar U12.11.2025 14:13:00 CET | Pressmeddelande
Den 12 november släpper vi Utmaningen, den avslutande delen i Briar U av storsäljande författaren Elle Kennedy. Med humor, karaktärer som fastnar och relationer med djup befäster Kennedy sin roll som en av de största romancestjärnorna.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum



