Karlstad värd för Ungdoms-EM 2030 – "Betyder så mycket"
23.10.2025 13:58:56 CEST | Svenska Friidrottsförbundet | Pressmeddelande
Ungdoms-EM 2030 kommer att arrangeras på Sola Arena i Karlstad. Det beslutade European Athletics under torsdagen. "Det här betyder så mycket för Svensk Friidrott, oerhört glädjande", säger Svenska Friidrottsförbundets ordförande Johan Storåkers. Samtidigt beslutades att mästerskapet 2028 går till Tallinn.

Det var dryga sex år sedan Sverige stod som arrangör för ett friidrotts-EM. Om fem år, 2030 är det dags igen när Karlstads kommun och IF Göta arrangerar U18-EM.
Beslutet fattades under torsdagen på European Athletics kongress i Batumi, Georgien, där det fanns två kandidater, Karlstad och Tallinn, som båda hade ansökt om mästerskapet 2028. Den upplagan gick till den estländska huvudstaden, men samtidigt beslutades alltså att Karlstad arrangerar mästerskapet därefter.
- Karlstad hade en väldigt stark ansökan så vi hade goda förhoppningar om att få Ungdoms-EM till Sverige redan 2028, men vi är väldigt glada att det istället blev klart omedelbart med 2030, säger Svenska Friidrottsförbundets ordförande Johan Storåkers.
- Att stå som värd för internationella mästerskap är alltid inspirerande för väldigt många människor. Det här betyder så mycket för Svensk Friidrott, oerhört glädjande.
Att Karlstad och Tallinn på samma kongress utsågs till värdstäder för varsitt mästerskap vittnar om att det var två väldigt starka ansökningar.
- Tallinn är en stad som har arrangerat många mästerskap vilket gav tyngd åt deras kandidatur. Samtidigt var Karlstads ansökan verkligen imponerande. Det är en lagom stor stad där det finns ett genuint idrottsintresse och där friidrotten är stark. Det finns ett arenaområde i absolut toppklass, en van och skicklig arrangör i IF Göta plus att helhetskonceptet erbjuder god logistik och god uppbackning från kommunen. Konceptet By Youth for Youth där ungdomsinflytande är en bärande punkt är också något som EA:s styrelse uppskattar, säger David Fridell, Svensk Friidrotts generalsekreterare.
Mästerskapet som ofta benämns Ungdoms-EM arrangeras vartannat år. Tävlingen är öppen för pojkar och flickor som är 16 och 17 år gamla och syftar till att underlätta steget till tävlande som senior. Och det är ett riktigt stort arrangemang vi pratar om.
- Mästerskapet pågår i fyra dagar, det kommer tävlande från cirka 50 länder och sammantaget gör de aktiva upp i 20 olika grenar. Totalt blir det cirka 1000 aktiva och 500 ledare och arrangemanget lockar både nationell och internationell media. Det kommer att bli ett fantastiskt drag kring den här tävlingen och vi i Göta är övertygade om att det boostar det värmländska friidrottsintresset ytterligare, säger IF Götas klubbchef Johan Engberg.
"En fantastisk nyhet"
Även på Karlstads kommun kommer det i närtid att firas med tårta.
- När vi fick erbjudandet om 2030 istället för 2028 tvekade vi inte en sekund. Det här är en fantastisk nyhet för Karlstad och för hela Sverige. Att vi får arrangera U18-EM i friidrott är ett kvitto på vår starka idrottstradition och vår förmåga att ta emot stora internationella evenemang. Vi är oerhört stolta och glada över förtroendet. Tillsammans med IF Göta och Svenska Friidrottsförbundet ser vi fram emot att välkomna Europas framtida friidrottsstjärnor till vår stad och skapa en folkfest som inspirerar både våra invånare och nästa generation idrottare, säger Linda Larsson (S), kommunstyrelsens ordförande.
- Att Karlstad tilldelats detta evenemang är en fantastisk vinst för hela staden. För Karlstadsborna innebär det ännu en möjlighet att uppleva högklassiga idrottstävlingar på nära håll. Samtidigt skapar det nya vägar för barn och ungdomar att komma i kontakt med friidrott och rörelse – något som kan växa till ett livslångt intresse, säger Alexander Torin (M), oppositionsråd i Karlstads kommun.
U18-EM har aldrig tidigare arrangerats i Sverige. Det senaste mästerskapet avgjordes 2024 i slovakiska Banská Bystrica där vi fick se ett svenskt medaljrekord. Hela åtta blågula medaljer bärgade laget den gången. Nästa upplaga, 2026, arrangeras i italienska Rieti. Därefter följer Tallinn och Karlstad.
Tidigare EM och VM i Sverige*
1958: EM, Stockholm
1974: Inomhus-EM, Göteborg
1984: Inomhus-EM, Göteborg
1995: VM, Göteborg
1996: Inomhus-EM, Stockholm
1999: U23-EM, Göteborg
2006: EM, Göteborg
2013: Inomhus-EM, Göteborg
2015: U20-EM, Eskilstuna
2019: U23-EM, Gävle
2019: U20-EM, Borås
*arenafriidrott junior och senior
Kontakter
Johan StoråkersFörbundsordförande
Tel:0709-40 78 75johan.storakers@friidrott.seMathias KarlssonKommunikationschefSvensk Friidrott
Tel:0709894832mathias.karlsson@friidrott.seFölj Svenska Friidrottsförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Friidrottsförbundet
EM 2030 i Helsingfors – "Kan Finland, kan vi"22.10.2026 14:30:46 CEST | Pressmeddelande
I dag beslutade European Athletics (EA) att värdskapet för EM 2030 tilldelas Helsingfors. Svenska Friidrottsförbundet gratulerar Finland och gläds åt beskedet. "Kan Finland, kan vi", säger generalsekreterare David Fridell.
Truppen till väg-VM klar – Almgren: "Vill slåss om segern"1.9.2026 13:12:09 CEST | Pressmeddelande
Andreas Almgren är en av fem svenska löpare som ska jaga framgångar på VM i väglöpning som avgörs i Köpenhamn den 19–20 september. "Jag siktar på att vara med och slåss om segern", säger Almgren.
Henrik Larsson missar Finnkampen – "Väldigt tråkigt"26.8.2026 12:06:43 CEST | Pressmeddelande
Den svenske stjärnsprintern Henrik Larsson har fortsatta skadebekymmer och lämnar nu återbud till Finnkampen som inleds på lördag. "Den främsta orsaken är min vänstra fotled som inom kort ska opereras", säger Henrik.
Här är Finnkampstruppen – "Ser bara möjligheter"20.8.2026 11:21:16 CEST | Pressmeddelande
Efter fjolårets dubbelseger i Stockholm väntar en Finnkamp på bortaplan i Helsingfors. ”Vi ska göra allt för att upprepa succén från Stockholm förra året! Med den trupp vi kan presentera i dag ser jag bara möjligheter", säger förbundskapten Kajsa Bergqvist.
Sandberg skadades av brusten stav – missar EM10.8.2026 08:51:34 CEST | Pressmeddelande
Oliver Sandberg från Huddinge AIS skadade sig under söndagen så pass illa på träning att han inte kommer att kunna tävla på EM i Birmingham i veckan. ”Nu ska jag fokusera på att bli hel”, säger han.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum