Uppdaterat: Man begärd häktad för mord i Sigtuna 2015
24.10.2025 08:03:06 CEST | Åklagarmyndigheten | Pressmeddelande
Åklagaren har begärt en 50-årig man häktad på sannolika skäl misstänkt för mord på en kvinna som anträffades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015. Pressmeddelandet har uppdaterats med tid för häktningsförhandling.
– Mannen har tidigare varit häktad i ärendet. Ärendet har hanterats av polisens avdelning för kalla fall, och utredningsåtgärder som har vidtagits har lett fram till att förundersökningen mot honom återupptagits och att jag nu begärt honom häktad som misstänkt för mord. Vilka åtgärder det rör sig om går jag inte in på i nuläget, säger senior åklagare Vida Paridad som är förundersökningsledare.
Häktningsförhandlingen äger rum i Attunda tingsrätt i dag den 24 oktober kl. 10.15.
Målnummer: B 14223-25.
Åklagaren har inte möjlighet att vara tillgänglig för media i dag.
__________________________________________
Åklagarmyndighetens presstjänst, 010-562 50 20
Nyckelord
Följ Åklagarmyndigheten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Åklagarmyndigheten
Ärende om deltagande i terroristorganisation20.2.2026 09:18:56 CET | Pressmeddelande
En person har begärts häktad vid Attunda tingsrätt. Misstanken avser deltagande i miljön kring våldsbejakande högerextremism.
Man åtalas för stort antal sexualbrott mot barn20.2.2026 08:23:58 CET | Pressmeddelande
Åklagaren har i dag väckt åtal mot en 32-årig man från Gävle för en stor mängd sexualbrott begångna mot 27 olika flickor som vid tiden för brotten var 9–14 år gamla. Samtliga brott har begåtts på distans, och innefattar bland annat över 50 fall av våldtäkt mot barn. Åklagaren är tillgänglig för media.
Riksåklagaren överklagar avvisning av åtal i narkotikamål18.2.2026 11:18:30 CET | Pressmeddelande
Riksåklagaren har överklagat ett hovrättsbeslut om undanröjande av tingsrättens fällande dom och avvisning av åtalet. RÅ anser, till skillnad från hovrätten, att en tidigare lagföring för narkotikabruk inte är ett hinder mot åtal för narkotikainnehav.
Lägesrapport i ärende om grova våldsbrott där en man överlämnats från Grekland17.2.2026 07:48:43 CET | Pressmeddelande
En man som misstänks för grova våldsbrott överlämnades igår måndag till Sverige från Grekland. Mannen har tidigare häktats i utevaro och åklagare har anmält till Södertörns tingsrätt att han finns tillgänglig för häktningsförhandling.
Man i 50-årsåldern begärs häktad för våldtäkt i Vingåkers kommun15.2.2026 13:03:41 CET | Pressmeddelande
En man som suttit anhållen på sannolika skäl misstänkt för våldtäkt i Vingåkers kommun sedan i fredags har i dag söndag begärts häktad av åklagare. Åklagaren kommer att vara tillgänglig för media på telefon efter att häktningsförhandlingen mot mannen hållits i Nyköpings tingsrätt måndag eftermiddag.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum