Större valfrihet för äldre med hemtjänst
28.10.2025 06:00:00 CET | Upplands Väsby kommun | Pressmeddelande
Väsbybor med hemtjänst ska få större frihet att styra över hur och när de får hjälp i hemmet. Den enskildes önskemål och behov av insatser ska bli mer styrande för hur varje vecka utformas. Beslutet gäller all kommunal och privat hemtjänst.

Beslutet innebär att Upplands Väsby kommun tar ett steg bort ifrån den ”minutstyrda” hemtjänsten. Från att ha utgått ifrån exakt hur många minuter varje moment ska ta vill kommunen att hemtjänsten lägger större vikt vid att fylla den totala tiden av insatser per månad. Hemtjänstutförare och pensionärsorganisationer i Väsby står bakom förändringen.
– Nu vill vi bort från tidsstyrningen så att den äldre själv får möjlighet att mer styra över sin dag och vecka. Alla människors vardag ser ju olika ut, även äldres behov kan se olika ut från vecka till vecka. Vi vill vara flexiblare med insatserna så att det blir en bättre livskvalitet för den äldre och utifrån dagsformen, säger Barbro Brolin (S) som är ordförande i omsorgsnämnden som tagit beslutet.
Det är fortfarande det bakomliggande beslutet om hemtjänst som styr vad som ska utföras. Dock blir friheten över detaljerna större. Om det till exempel står att lunchen ska ta 30 minuter och middagen 15 minuter, ska den enskilde i fortsättningen kunna bestämma om man ska lägga mest tid vid lunchen eller middagen. En 60 minuters promenad kan delas upp på två 30 minuters promenader om den enskilde så önskar.
– Känner man sig inte pigg en dag så ska man kunna komma överens med hemtjänsten om att ta promenaden en annan dag. Kanske finns det tid över för en kopp kaffe med hemtjänsten i stället för exakt 20 minuters duschning? Det är den sortens flexibilitet vi vill uppnå. Det är också något som har önskats av hemtjänstens personal, säger socialchef Jesper Kyrk.
Beslutet har tagits i linje med nya socialtjänstlagen där det framgår att den enskilde så långt det är möjligt ska kunna välja när och hur en insats ges.
Den utökade valfriheten, kallad ramtid, införs till våren 2026.
Kontakter
Barbro Brolin (S)Ordförande i omsorgsnämnden
Tel:073-910 47 14barbro.brolin@upplandsvasby.seJesper KyrkSocialchef
Tel:08-501 323 97jesper.kyrk@upplandsvasby.seDaniel JanssonPressansvarig
Tel:073-910 49 38daniel.jansson@upplandsvasby.seI Upplands Väsby bor över 50 000 invånare. Kommunen har ett attraktivt läge och hit tar du dig enkelt med kollektivtrafik från centrala Stockholm, Arlanda och Uppsala. Här har vi blomstrande handel, kultur, innovation och människor som bidrar till den moderna småstaden. Naturen finns alltid nära med cykelavstånd till Mälaren och blåbärsskogen. I Väsby är det enkelt att göra kloka och hållbara val, i livets alla skeden. Välkommen hem till Väsby!
Följ Upplands Väsby kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Upplands Väsby kommun
Centrumparkering ger plats åt uppemot 600 bostäder28.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Upplands Väsby kommun genomför en historisk förändring av stadsbilden när de stora parkeringsytorna vid Väsby centrum försvinner. Ytan motsvarar fyra fullstora fotbollsplaner och ska ge plats åt helt nya bostadskvarter.
Jens Tillman lärare på ny basketutbildning i Väsby21.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Jens Tillman, mångårig spelare och tränare inom svensk elitbasket, blir en av lärarna när Väsby Nya Gymnasium satsar på en gymnasieutbildning med basketinriktning. Den första klassen börjar till hösten.
Ge kläder till niornas avslutning!12.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Minns du avslutningen i nian? Vad gjorde du av de nyinköpta kläderna efteråt? Inom kort inleder kommunen sin andra insamlingsperiod då Väsbybor får möjlighet att skänka sina stiligaste kläder till niornas högtidliga skolavslutningar. I Upplands Väsby kan nior i kommunens skolor få sina festkläder gratis.
Solrum skänker ljus i vintermörkret8.1.2026 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Ett solrum med känsla av kusten, havsbris och sommarvärme ska ge Väsbys äldre invånare ny energi under årets mörkaste månader. Nu har alla tre kommunala äldreboenden i Väsby ett solrum.
Succé för Fredagsfotbollen16.12.2025 11:46:27 CET | Pressmeddelande
Fredagsfotbollen i Vilunda har på kort tid blivit en framgång med över 200 deltagare per kväll. Nu satsar kommunen på fler ledare och personal för att skapa än mer trygghet under aktiviteten.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum