Svensk Handel

Mode bakom stark second hand-försäljning

Dela

Efter rekordförsäljningen i augusti var second hand-försäljningen i september i linje med motsvarande period förra året, drygt 1,3 miljarder. Andelen av konsumenterna som handlade second hand under månaden steg däremot något. Det visar Svensk Handels Pre Loved-indikator i september. 

Det tredje kvartalet uppvisade en tillväxt i försäljningen om drygt 8 procent, samt något fler som handlade second hand under kvartalet.
Det tredje kvartalet uppvisade en tillväxt i försäljningen om drygt 8 procent, samt något fler som handlade second hand under kvartalet.

Det tredje kvartalet uppvisade en tillväxt i försäljningen om drygt 8 procent, samt något fler som handlade second hand under kvartalet. Den starka försäljningen i augusti är den uteslutande bidragande faktorn till tillväxten i kvartalet.

– Det finns inga tecken på att intresset för second hand är på väg att minska. Snarare tvärtom. Vi ser hur allt fler aktörer ger sig in på marknaden och gör second hand-produkter tillgängliga för en bred allmänhet. Utvecklingen skulle kunna skyndas på ytterligare, ifall politiken på allvar tog tag i frågan om sänkt moms på second hand. Tiden är kommen, säger Maria Mikkonen, chefsekonom på Svensk Handel.

Mode hetaste kategorin 2025

På produktkategorinivå är det tydligt att mode är den hetaste kategorin att handla i 2025. Inte bara för att den är störst i absoluta tal – den visar också starkast tillväxt. I september var försäljningen i kategorin nära 30 procent högre i årstakt, och i tredje kvartalet var tillväxten över 33 procent. För helåret 2025, till och med september, summeras tillväxten till nära 7 procent i årstakt.

– Allt fler svenskar ser möjligheten till att både konsumera hållbart, och i många fall också konsumera till lägre priser. Konsumenterna förväntar sig hållbara och långsiktiga produkter, och svenska handelsföretag arbetar intensivt för att tillmötesgå dessa behov. Ett aktivt hållbarhetsarbete är idag en enorm konkurrensfördel, säger Maria Mikkonen.

Nätförsäljningen steg med fyra procent i september, jämfört med september förra året, och landade på knappt en miljard kronor. Kanalens andel av den totala försäljningen steg däremot med 4 procentenheter, till 75 procent i september. Hittills i år, fram till och med september, uppgår försäljningen i kanalen till 8,3 miljarder kronor, och visar en blygsam tillväxt i årstakt om knappt 1 procent.

Månadens rapport inkluderar även en intervju med VD och grundare av Vangelis, Daniel Tornakull Åberg, som genom ett noga utvalt utbud, där tidlös design möter modernt uttryck, visar hur second hand känns nytt igen.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Maria Mikkonen är chefsekonom på Svensk Handel.
Maria Mikkonen är chefsekonom på Svensk Handel.
Ladda ned bild

Dokument

Länkar

Om Svensk Handel

Svensk Handels uppdrag är att stärka handelns konkurrenskraft och synliggöra branschens innovationskraft och bidrag till samhällets utveckling. Svensk Handel förhandlar och sluter kollektivavtal, påverkar politiker och stöttar medlemmarna i en rad olika frågor.

Följ Svensk Handel

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svensk Handel

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye