Pressinbjudan: Norrköpings filmfond firar 10 år
17.11.2025 14:28:56 CET | Norrköpings kommun | Pressmeddelande
Sedan Norrköpings filmfond startade 2015 har totalt 54 långfilmer, kortfilmer, tv-serier och dokumentärer kunnat färdigställas med stöd från fonden. Många av produktionerna har visats över hela världen och många miljoner har sett filmer och tv-serier som spelats in i Norrköping.

Norrköpings kommuns mål med filmfonden var att skapa ett hållbart och attraktivt filmproduktionsklimat, och att verka för en växande och stark lokal filmbransch.
– Målen har vi nått, Norrköping har under de här åren etablerat sig som en efterfrågad inspelningsplats tack vare korta förflyttningar, varierande och unika miljöer - på landet, i skärgården och i staden - och bra logistiskt stöd. Lokala caféer, parker och industrilokaler har visats upp för en stor publik som fått se platser, perspektiv och personer från Norrköping på biografer, filmfestivaler och i tv. Många Norrköpingsbor känner stolthet över att få se sin hemstad som filmkuliss, säger Annette Sjöö, ordförande i kultur- och fritidsnämnden.
Crazy Pictures båda filmer, debutfilmen Den blomstertid nu kommer och UFO Sweden, såldes båda till över 100 länder. Den sistnämnda filmen släpptes på amerikanska och engelska biografer med titeln Watch the Skies, som första film i världen att använda AI för att synka läpprörelser med skådespelarnas nyinspelade engelska dialog.
– Flera av filmerna som fått stöd har varit med på stora filmfestivaler och även vunnit priser. Det visar att Norrköpings har en plats på den globala filmkartan, säger Johan Karlsson som är enhetschef på Cnema och ansvarig för filmfonden.
Inspelningar har genererat arbete för lokala filmarbetare, statister, hantverkare och serviceföretag – ett tydligt bidrag till Norrköpings näringsliv. För varje krona som filmfonden givit i stöd har produktioner tagit hit en större finansiering och spenderat över tre gånger så mycket som det kommunala stödet. Lokala filmnäringen, sett till antalet produktionsbolag och sysselsatta, har under de tio åren ökat med 50 procent sedan filmfonden startade 2015.
– Något som är väldigt roligt är att Norrköpingsborna öppnar upp sina hem för inspelningar, de är gärna även statister. Företagen här levererar exempelvis varor, teknik, hotellrum till inspelningar som ofta kan ske på kommunens mark och gator. Enkelheten i kombination med öppenheten är något som stora produktioner säger att de värdesätter när de kommer till Norrköping, säger Johan Karlsson.
Media är varmt välkomna till Norrköpings Filmnäringsdag 2025 och Filmfondens 10-årsjubileum firas.
Datum: torsdag 20 november
Tid: 14.00–16.30
Plats: Cnema, Kungsgatan 56, 602 33 Norrköping
Medverkande: Johan Karlsson, enhetschef Cnema med Norrköpings filmfond, Annette Sjöö (S), ordförande i kultur- och fritidsnämnden, branschfolk, kreatörer, producenter och alla med passion för berättande för att lyfta filmnäringen i Norrköping och blicka mot framtiden.
Filmer och serier som spelats in i Norrköping med stöd från fonden:
Exemplen spänner över en mångfald av genrer, från psykologiska thrillers och historiska dramafilmer till barnserier och sci-fi:
Goliat (2018) – kriminaldramafilm
Kevlarsjäl (2025) – långfilm om syskonrelationer
UFO Sweden / Watch the Skies (2022/2025) – science fiction med internationell distribution
Moa Martinson – Landsmodern (2019) – historiskt dokudrama om författaren
Mitt livs hotell (2022) Tittarsuccé på SVT om Stenkullens värdshus
Prisbelönade kortfilmerna En hjältes död (2024) och Lost in the sky (2023)
Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet (2018)
Skådespelare som har spelat in film och tv i Norrköping:
Robert Gustafsson (Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet)
Helena Bergström (Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet)
Björn Gustafsson (Ture Sventon och Bermudatriangelns hemlighet)
Walter Skarsgård (Börje)
Henrik Dorsin (Se upp för Jönssonligan)
Hedda Stiernstedt (Se upp för Jönssonligan)
David Sundin (Se upp för Jönssonligan)
Anders ”Ankan” Johansson (Se upp för Jönssonligan)
Tomas Alfredson (Se upp för Jönssonligan)
Madeleine Martin (Jana - Märkta för livet)
Mo Gammel (Jana - Märkta för livet)
Fredrik Hallgren (Jana - Märkta för livet)
Felix Herngren (Jana - Märkta för livet)
Jesper Barkselius (UFO Sweden och Den blomstertid nu kommer)
Christoffer Nordenrot (Den blomstertid nu kommer)
Joakim Sällquist (Goliat)
Torkel Petersson (Kevlarsjäl)
Cecilia Milocco (Knackningar)
Kontakt:
Johan Karlsson
Titel: enhetschef Cnema med Norrköpings filmfond
Telefon: 0708-139979
Annette Sjöö (S)
Titel: ordförande i kultur- och fritidsnämnden
Telefon: 072-464 00 88
________________________________________________________
Avsändare: Lana Brunell, pressansvarig
Telefon: 0730-20 17 18
Norrköpings kommun har omkring 145 000 invånare och drygt 13 000 företag i starka branscher som pappersindustri, transport och logistik, energi, visualisering och medieteknik samt besöksnäring. Med drygt 11 000 anställda är Norrköpings kommun den största arbetsgivaren i Norrköping.
Följ Norrköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Norrköpings kommun
Bokslutet redovisar ett ovanligt stort överskott2.4.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Norrköpings kommuns resultat för 2025 visar ett oväntat stort positivt resultat på knappt 3,6 miljarder kronor, jämfört med det preliminära resultatet på 215 miljoner kronor. Anledningen är att medel som varit avsatta för investeringar i Ostlänken har förts tillbaka till kommunen efter att det blev klart att de upphöjda järnvägsspåren inte ska byggas.
Tillfälligt utökad serveringstid kan beviljas under fotbolls-VM1.4.2026 09:44:25 CEST | Pressmeddelande
Fotbolls-VM spelas i USA, Mexiko och Kanada under perioden 11 juni till 19 juli, där Sverige deltar efter vinsten över Polen igår kväll. På grund av tidsskillnaden kan det bli tillfälligt utökade serveringstider för restauranger och andra serveringsställen.
Politisk enighet om markförlagda spår för Ostlänken25.3.2026 08:30:41 CET | Pressmeddelande
Alla partier i Norrköpings kommunfullmäktige är överens om att markförlagda järnvägsspår vid stationsområdet är den bästa lösningen för Ostlänken. Det gör att planeringsarbetet får en ny riktning för att färdigställa Ostlänken som kommer att ge plats för fler tåg och bidra till både smidigare arbetspendling och regional utveckling.
Förändringsarbete gav resultat på Mosstorpskolan – ärendet avslutas24.3.2026 17:15:01 CET | Pressmeddelande
Enligt Skolinspektionen har Mosstorpskolan åtgärdat de brister som påtalats tidigare och ärendet avslutas, tack vare ett omfattande förändringsarbete som nu gett resultat.
Lönesatsning inom vård- och omsorgsyrken24.3.2026 15:06:20 CET | Pressmeddelande
Norrköpings kommun genomför en lönesatsning för undersköterskor, stödassistenter, vårdare och vårdbiträden under 2026. Satsningen som börjar gälla 1 april är en del av en politisk uppgörelse mellan Kvartetten och Vänsterpartiet för att höja lönerna för nämnda vård- och omsorgsyrken.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum