Laddstationer på rastplatser kan bli möjligt
29.10.2025 06:00:00 CET | Trafikverket | Pressmeddelande
Cirka 30 av Trafikverkets 270 rastplatser kan kompletteras med laddning för främst tunga fordon. Rastplats E4 Brahehus föreslås bli ett första pilotprojekt.

Trafikverket har på regeringens uppdrag utrett förutsättningarna för laddning på rastplatser. Från att tidigare ha varit restriktiva med att tillåta kommersiell verksamhet på rastplatser kan det bli möjligt att, via upphandling, erbjuda en operatör att etablera och driva en laddstation. Förutsättningen är att Trafikverkets uppdrag förtydligas.
- Vi ser att effektiviteten i transporterna gynnas när fordon kan ladda samtidigt som föraren har rast. Vi ser gärna att vi får ett uppdrag från regeringen så att vi kan möjliggöra den här utvecklingen på våra rastplatser, säger Sandra Nordahl, Trafikverket. Laddning längs de största vägarna är också en förutsättning för elektrifieringen av de tunga transporterna.
De 31 utpekade rastplatserna är strategiskt viktiga för vägtransporter genom hela landet och har minst åtta platser för lastbil och släp. Markytan är så stor att det med vissa åtgärder går att komplettera dem med laddning för olika typer av fordon, utan att försämra dagens kapacitet för icke laddbara fordon.
Rastplats E4 Brahehus är ett möjligt första pilotprojekt
Trafikverket föreslår också att E4 Brahehus, strax norr om Gränna, blir ett första pilotprojekt. Där finns det redan planer på att utöka antalet lastbilsplatser. För att starta pilotprojektet behöver Trafikverket ett uppdrag att göra det.
Nyckelord
Kontakter
Sandra NordahlAvdelningschef
Tel:010-125 41 20Presstjänst – medieförfrågningar om Trafikverket
Tel:0771-31 15 00press@trafikverket.seBilder



Länkar
Trafikverket ansvarar för långsiktig planering av det samlade transportsystemet samt byggande, drift och underhåll av statliga vägar och järnvägar. Vår vision är att alla kommer fram smidigt, grönt och tryggt. På Trafikverket jobbar cirka 10 000 engagerade medarbetare som tillsammans bidrar till samhällsutvecklingen genom sina olika roller och kunskaper.
Följ Trafikverket
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Trafikverket
Bron över Vattudalen i Strömsund öppnar för gående och cyklister29.10.2026 11:27:34 CET | Pressmeddelande
Bron över Vattudalen i Strömsund öppnas för oskyddade trafikanter den 30 oktober. Arbetet med att bedöma och åtgärda skadorna på bron fortsätter, och vi har en prognos på att bron kan öppna igen för begränsad trafik 31/1 2027.
Norsholmsbron ska repareras – påverkar trafiken29.10.2026 09:03:32 CET | Pressmeddelande
Från vecka 45 ska Trafikverket reparera en del av Norsholmsbron. Arbetet kommer att pågå i ungefär tre veckor. Under arbetet kommer trafiken att påverkas.
Traditioner möts vid utgrävningar kring Nyköping längs Ostlänken29.10.2026 08:56:41 CET | Pressmeddelande
Brända ben och obrända skelett i samma gravhög. Vid arkeologiska undersökningar längs Ostlänken finns spår efter olika sätt att begrava de döda under yngre järnåldern.
Begränsad framkomlighet när arbetena på väg 27 vid Bor fortsätter29.10.2026 08:54:26 CET | Pressmeddelande
Trafikverkets arbete med väg 27 Förbifart Bor går in i en intensiv fas, vilket kommer märkas för trafikanterna. Arbetet håller på fram till vecka 50.
Då återupptas trafiken på Strömsundsbron28.10.2026 10:55:05 CET | Pressinbjudan
Trafikverket bjuder in till presskonferens i Östersund (torsdag 29/10, kl 10:30) där vi har för avsikt att avhandla den senaste utvecklingen kopplat till avstängningen av Strömsundsbron.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum