Livstids fängelse för terroristbrott och krigsbrott
En person har dömts till livstids fängelse av Svea hovrätt för terroristbrott och grov krigsförbrytelse. Därmed fastställs domen från Stockholms tingsrätt.
Hovrätten delar tingsrättens bedömningar att den tilltalade är gärningsman som agerat med uppsåt och därför döms för terroristbrott och grov krigsförbrytelse. Hovrätten delar även tingsrättens bedömning att den misstänkte beväpnad och maskerad tillsammans med andra spärrat in piloten i en metallbur. Därefter har buren antänts av ytterligare en person, och piloten brändes till döds. Hovrätten delar även tingsrättens bedömning när det gäller påföljden och bedömer vidare att handlingen allvarligt kunnat skada staten Jordanien och övriga stater som omnämns i avrättningsfilmen.
Personen är sedan tidigare dömd till, och avtjänar, ett 30 årigt fängelsestraff i Frankrike för sin inblandning i terroristattentatet i Paris 2015. Personen är även dömd till ett livstids fängelsestraff i Belgien för sin roll i terroristattentatet i Bryssel 2016.
Säkerhetspolisen har bedrivit förundersökningen om terroristbrott samt bidragit till Polismyndighetens förundersökning om grov krigsförbrytelse. Åklagare vid Riksenheten för säkerhetsmål, samt Riksenheten för internationell och organiserad brottslighet har lett de respektive förundersökningarna.
Presstjänsten
Du som är journalist kan kontakta Säkerhetspolisens presstalespersoner.
Du når oss på telefon: 010-568 79 00 eller e-post: press@sakerhetspolisen.se
På kvällar och helger går samtalen via växeln som sätter dig i kontakt med pressjouren.
Följ Säkerhetspolisen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Säkerhetspolisen
Dom om grov olovlig underrättelseverksamhet25.11.2025 12:19:34 CET | Pressmeddelande
Svea hovrätt fastställer tingsrättens friande dom mot en person som åtalats för grov olovlig underrättelseverksamhet mot Sverige och mot främmande makt.
Åtal för terrorrelaterad brottslighet20.11.2025 11:41:04 CET | Pressmeddelande
En person har åtalats vid Attunda tingsrätt misstänkt för finansiering och försök till finansiering av terrorism, deltagande i terroristorganisation samt två fall av resa för terrorism.
Åtal för förberedelse till terroristbrott6.11.2025 14:06:12 CET | Pressmeddelande
En man åtalas för förberedelse till terroristbrott och försök till mord. Han misstänks bland annat för att ha planerat ett attentat mot ett evenemang i Stockholm.
Förundersökning om grovt sabotage nedlagd13.10.2025 11:06:57 CEST | Pressmeddelande
Förundersökningen om det fartyg som misstänkts för inblandning i ett grovt sabotage av en kommunikationskabel mellan Sverige och Lettland i Östersjön, läggs ner av åklagaren. Det görs eftersom utredningen klarlagt att det rörde sig om en olyckshändelse.
Fängelse för terrorfinansiering26.9.2025 11:55:57 CEST | Pressmeddelande
En person har dömts till tre år och tio månaders fängelse av Attunda tingsrätt för grov finansiering av terrorism. Personen döms för att ha samlat in pengar via bland annat TikTok till en terroristorganisation.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum