Agria tillsätter ny landschef i Irland
30.10.2025 09:00:00 CET | Agria | Pressmeddelande
Fiona Charles har utsetts till ny landschef för Agria i Irland med tillträde den 12 januari 2026.
– Jag är mycket glad över att välkomna Fiona Charles till Agria. Med över tjugo års erfarenhet från finans- och försäkringsbranschen, samt ett starkt engagemang för ledarskap och djurvälfärd, kommer hon att spela en avgörande roll i Agrias fortsatta tillväxtresa på den irländska marknaden, säger Christina Almtun, affärsområdeschef för Agria Europa.

I sin nya roll kommer Fiona Charles att fortsätta utveckla Agrias verksamhet i Irland, stärka företagets erbjudande på marknaden samt öka varumärkeskännedomen bland irländska djurägare. Hon brinner för att bygga och utveckla företag och ser den nya positionen som en möjlighet att använda sin gedigna erfarenhet, samtidigt som hon får fortsätta att lära och växa inom ett företag som gör verklig skillnad för djuren.
– Möjligheten att leda Agria Ireland är otroligt spännande, eftersom det förenar allt jag värdesätter i en roll som ledarskap, strategi och en måldriven kultur med fokus på djurvälfärd, säger Fiona Charles.
Fiona Charles ansluter till Agria från sin senaste roll som vd och styrelseledamot för fintech-bolaget PremFina Ireland, där hon etablerade verksamheten och drev marknadsexpansion. Hon har även haft ledande befattningar på Aviva Insurance Ireland DAC och Close Brothers Banking Group, där hon var ansvarig för försäljning, partnerskap och tillväxt. Dessutom har hon varit ordförande för Insurance Institute of Cork och sitter i styrelsen för Insurance Institute of Ireland.
Hon efterträder Bernard O’Sullivan, som gick i pension tidigare i år.
Fiona bor med sin familj och två hundar i Cork och tillbringar gärna sin fritid utomhus, samt med att läsa och laga mat.
Kontakter
Pernilla MelanderPressansvarig
Tel:070-579 31 11pernilla.melander@agria.seBilder

Agria
Agria startade redan 1890 och är Länsförsäkringars specialistbolag för djur- och grödaförsäkringar. Vi är marknadsledande på djurförsäkringar i Sverige med erbjudanden för hund, katt, häst och övriga smådjur samt lantbruksdjur och gröda. Agrias starka varumärke byggs bland annat genom ett stort engagemang i djurens hälsa, samarbeten med djurägarorganisationer samt med stöd till veterinärmedicinsk forskning. Vi har verksamhet i Sverige, Danmark, Norge, Storbritannien, Finland, Frankrike, Tyskland och i Irland.

Följ Agria
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Agria
Den ser ut som en kattunge – men kan redan få kattungar21.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Katter kan bli könsmogna redan vid fyra–fem månaders ålder – vid en tidpunkt då de flesta ägare fortfarande ser dem som små kattungar. ”Det är en god idé att prata med veterinären i tid om kastrering, om katten inte ska användas i avel, men också registrera katten,” säger Lotta Möller Koivisto, chefsveterinär på Agria.
Kattens tänder: Små tecken kan avslöja stora smärtor15.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Dålig andedräkt, förändrade matvanor och rött tandkött bör få varningsklockorna att ringa hos kattägaren. Katter är skickliga på att dölja smärta, och symtomen kan vara svåra att upptäcka – särskilt för den ovana kattägaren. Därför kan problem med tänder och tandkött pågå länge innan de upptäcks. Chefsveterinär Lotta Möller Koivisto ger råd om hur du tar hand om kattens tänder.
Edward the King of Fall är Sveriges stiligaste tjur14.10.2026 15:53:58 CEST | Pressmeddelande
Sverige stiligaste tjur heter Edward the King of Fall och är hemmahörande i Östergötland. I dag tog han hem SIRE-priset och en check från Agria på Elmia Lantbruk. Enligt juryn är han en värdig vinnare som utmärker sig med bra meriter, utmärkta rörelser, rejäla muskler och med fin utstrålning i ringen. I facebookomröstningen blev en annan tjur publikens favorit.
Vilken tjur tar hem årets SIRE-pris?8.10.2026 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
Edward, Olof, Kaliber eller Papin? Vilken är de ståtliga herrarna kommer att utses till Sveriges mest välmeriterade, äldre tjur på Elmia lantbruk? För sjunde gången ska en av finalisterna ta hem utmärkelsen SIRE, ett kvalitetspris för landets mest välmeriterade, äldre tjur. Ta chansen att rösta på din favorit redan nu.
Hälften av djurägarna oroar sig när djuren är ensamma6.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
En ny Novusundersökning från Agria visar att över hälften av hund- och kattägarna oroar sig för att deras djur ska känna sig ensamma eller uttråkade när de lämnas själva i hemmet. ”Det är viktigt att vi som djurägare tar ansvar för våra djurs välmående, även när vi inte är hemma”, säger Agrias chefsveterinär Lotta Möller Koivisto.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum