SH Pension justerar återbäringsräntan
Från och med den 1 november justerar SH Pension återbäringsräntan i sin traditionella försäkring till 5 procent från 6 procent. Det beror framför allt på negativ värdeutveckling för SH Pensions direktägda fastigheter.
Under 2024 tog SH Pension ett viktigt steg framåt och beslutade om en ny investeringsstrategi som är utformad för att ge kunderna i den traditionella försäkringen ännu bättre avkastning över tid.
Den största förändringen är att vi successivt minskar andelen direktägda fastigheter och istället fortsätter vår satsning på alternativa investeringar inom private equity, private debt och infrastruktur. Detta breddar portföljen, ökar stabiliteten och skapar ännu bättre möjligheter för stark och hållbar tillväxt framöver, säger Annelie Helsing, VD.
Fastigheter har historiskt utgjort en bra investeringsform, men alternativa investeringar bedöms kunna erbjuda högre avkastning samt bidra till ökad portföljstabilitet genom ytterligare diversifiering.
Utöver fastigheter har alla delar av portföljen presterat positivt under året. Aktieportföljen bidrar mest till avkastningen per sista september, en trend som håller i sig under inledningen av det fjärde kvartalet. Vi ser fram emot att vår nya investeringsstrategi kommer att skapa ännu bättre möjligheter för långsiktigt god avkastning, säger Kenneth Norling, Chef Kapitalförvaltning.
Hittills i år ligger totalavkastningen i SH Pensions traditionella portfölj på - 1,1 procent (januari till och med september), där direktägda fastigheter är det tillgångsslag som har hållit nere totalavkastningen. Som en följd av detta sänker SH Pension återbäringsräntan från 6 procent till 5 procent per den 1 november.
Helåret 2024 avkastade den traditionella portföljen 9,1 procent. Trots stundtals hög volatilitet på världens finansmarknader har SH Pension levererat en god återbäringsränta till sina kunder. Hittills i år (januari till och med september) har den genomsnittliga återbäringsräntan varit 6,0 procent. På fem års sikt (2020-2024) har den varit 6,4 procent.
Kontakter
Alex WahlquistPresskontakt SH PensionSH Pension
alex.wahlquist@shpension.seTjänstepension för företagare
SH Pension är en kundägd tjänstepensionsförening som sedan 1946 är specialiserade på dem som äger och jobbar i sitt eget bolag. Vi är på en spännande transformationsresa där erbjudande, affärsmodeller och försäkringssystem ingår. Som en mindre aktör är vi snabbfotade och kan snabbt ställa om till en modern teknisk plattform och utvecklar ett attraktivt produkterbjudande både för förmedlare och direktkunder. Vårt mål är att vara den självklara utmanaren inom traditionell försäkring och utvalda förmedlares självklara partner.
Vi har en lång historia inom tjänstepension och trygghetsförsäkringar för handlare. Fram till 2021 var vi en stängd pensionskassa för medlemmar i Svensk Handel. Nu är vi glada över att kunna erbjuda våra välskötta produkter till alla företagare och anställda på en öppen marknad.
Följ SH Pension
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SH Pension
SH Pension rekryterar kapitalförvaltningschef från Bliwa11.9.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
SH Pension rekryterar Kenneth Norling som kapitalförvaltningschef. Kenneth tar en plats i företagets ledningsgrupp. Rekryteringen innebär att SH Pension fortsätter att stärka styrningen över kapitalförvaltningen, genom att rekrytera en fast anställd till en funktion där de tidigare har haft en interimslösning.
SH Pension redovisar stabil avkastning och framsteg i transformationen4.9.2025 09:05:32 CEST | Pressmeddelande
SH Pension redovisar en totalavkastning på 0,5 procent för det första halvåret 2025 i den traditionella försäkringen. Alternativa investeringar har varit det starkaste tillgångsslaget med en avkastning på 4,3 procent, medan fastigheter har haft svagast värdeutveckling.
Jens Lindberg Ankelstam blir chef för Affär och Marknad på SH Pension6.8.2025 10:35:49 CEST | Pressmeddelande
SH Pension rekryterar Jens Lindberg Ankelstam som chef för Affär och Marknad. Jens kommer närmast från Folksam och tar nu plats i SH Pensions ledningsgrupp.
SH Pension inleder samarbete med Säkra – ingår i nya SäkraPlan12.5.2025 09:00:00 CEST | Pressmeddelande
SH Pension utökar sin satsning på förmedlad affär genom ett nytt samarbete med Säkra. Efter en gedigen upphandling och utvärderingsprocess ingår nu SH Pensions traditionella försäkring i Säkras erbjudande.
Återbäringsräntan sänks till 5 procent2.5.2025 11:06:37 CEST | Pressmeddelande
Från och med den 1 maj sänker vi återbäringsräntan i vår traditionella försäkring till 5 procent. Det beror på marknadens kraftiga reaktioner på USA:s nya tullpolitik.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum