Kraftiga taxehöjningar pressar fastighetsägare i Halland
5.11.2025 08:00:00 CET | Fastighetsägarna | Pressmeddelande
Kostnaderna för fjärrvärme, elnät, vatten, avlopp och avfall fortsätter att öka kraftigt i Halland. Enligt den nya Nils Holgersson-rapporten har de kommunala taxorna stigit med i genomsnitt 8,4 procent jämfört med 2024 – betydligt mer än inflationen.

Falkenberg höjer 10,6 procent, Halmstad och Varberg 8,5 procent och Laholm 9,1 procent. Hylte höjer minst, 5,1 procent, men har å andra sidan precis som förra året dyrast totalkostnad (2 958 kr per lägenhet och år). Samtidigt har hyrorna, fastighetsägarnas enda intäkt, höjts med drygt 5,2 procent i genomsnitt från den 1 januari 2025. Det innebär att kostnaderna ökar betydligt snabbare än intäkterna.
– De här prisökningarna är inte långsiktigt hållbara. Det rör sig om monopolliknande och nödvändiga tjänster där hushåll och fastighetsägare saknar möjlighet att påverka kostnadsutvecklingen, säger Per Arbin, näringspolitiskt ansvarig på Fastighetsägarna.
Han betonar att kommunerna har ett stort ansvar:
– Vill man att det ska byggas nya hyresrätter och att befintliga bostäder ska underhållas väl, kan man inte fortsätta höja taxorna i den här omfattningen.
De samlade höjningarna för fjärrvärme, VA, elnät och avfall är avsevärt högre än inflationen och riskerar att driva upp boendekostnaderna ytterligare.
– När taxorna ökar så kraftigt urholkas förutsättningarna att underhålla och utveckla bostadsbeståndet. Investeringsviljan i nya hyresrätter minskar, vilket får negativa konsekvenser för både arbetsmarknaden och tillväxten i Halland, fortsätter Per Arbin.
Om undersökningen
Sedan 1996 publicerar Nils Holgerssongruppen årligen rapporten Fastigheten Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige. Rapporten jämför kostnader för sophämtning, vatten, avlopp, el och uppvärmning i landets 290 kommuner.
Hela rapporten finns på www.nilsholgersson.nu.
Om Nils Holgerssongruppen
Nils Holgerssongruppen representerar Sveriges bostadsorganisationer och arbetar för rättvisa och effektiva avgifter inom vatten, avlopp, avfall, elnätsavgifter och fjärrvärme.
Nyckelord
Kontakter
Per ArbinNäringspolitiskt ansvarig Halmstad Fastighetsägarna GFR
Tel:035-17 68 63per.arbin@fastighetsagarna.seLänkar
Fastighetsägarna är branschorganisationen som arbetar för en väl fungerande fastighetsmarknad. Våra 15 000 medlemmar äger och hyr ut bostäder och lokaler över hela landet. Vi representerar såväl de största börsnoterade fastighetsbolagen, kommunägda bostadsbolag som privata fastighetsföretag och bostadsrättsföreningar.
I Fastighetsägarna GFR ingår Västra Götalands, Värmlands, Hallands, Jönköpings, Kalmar och västra Östergötlands län. Huvudkontoret ligger i Göteborg och lokalkontoren finns i Borås, Halmstad, Jönköping, Kalmar, Karlstad, Linköping, Skövde och Uddevalla.
Följ Fastighetsägarna
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Fastighetsägarna
Stora skillnader i kommunala taxor i Sjuhärad och Borås – Ulricehamn och Mark sticker ut23.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Fastighetsägare i Sjuhärad möter mycket olika förutsättningar beroende på vilken kommun de verkar i. En ny genomgång av taxor för avfall, vatten och avlopp, elnät och fjärrvärme visar att kostnaderna skiljer sig kraftigt mellan kommunerna. Samtidigt har flera kommuner genomfört betydande höjningar under det senaste året.
Härryda dyrast och Partille billigast i Göteborgsregionen – skillnad på nästan 10 000 kronor i boendekostnader21.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kostnaderna för värme, el, vatten och avfall fortsätter att öka i Göteborgsregionen. Samtidigt visar årets Nils Holgersson-rapport att skillnaderna mellan kommunerna är betydande. Den billigaste kommunen är Partille, medan Härryda har de högsta kostnaderna. Skillnaden uppgår till 9 783 kronor per år för samma typ av lägenhet.
Göteborg bland de billigaste i Västra Götaland – trots kraftiga kostnadsökningar för vatten och värme21.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kostnaderna för värme, el, vatten och avfall fortsätter att öka i hela landet. Trots det är Göteborg en av de kommuner i Västra Götaland med lägst boenderelaterade avgifter. Det visar årets Nils Holgersson-rapport. – Göteborg står sig väl i jämförelse med många andra kommuner, men även här ser vi att kostnaderna fortsätter att stiga i en takt som påverkar både hushåll och fastighetsägare. För många är det avgifter som inte går att välja bort, vilket gör utvecklingen särskilt bekymmersam, säger Linda Siverbo, Fastighetsägarna GFR.
Skara billigast i Västra Götaland – men stora skillnader i boendekostnader inom Skaraborg21.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kostnaderna för värme, el, vatten och avfall fortsätter att öka i hela landet. Samtidigt visar årets Nils Holgersson-rapport att flera kommuner i Skaraborg tillhör de mest kostnadseffektiva i Sverige när det gäller de avgifter som påverkar hushållens boendekostnader.
Kommunala kostnader skenar i Fyrbodalsområdet – upp drygt 43 procent på fem år21.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kostnaderna för värme, el, vatten och avfall fortsätter att stiga kraftigt i Fyrbodals fjorton kommuner. På fem år har kostnaderna ökat med i genomsnitt drygt 43 procent, betydligt mer än inflationen. Bara under det senaste året var ökningen 6,8 procent. Det visar årets Nils Holgersson-rapport. Fastighetsägarna i Fyrbodal varnar för att utvecklingen driver på hyreskostnaderna och försämrar förutsättningarna för fastighetsinvesteringar.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum