Underskatta aldrig isen – så förbereder du dig för en trygg tur
6.11.2025 06:07:00 CET | Friluftsfrämjandet | Pressmeddelande
Ny lägger sig snart isarna och det lockar många att ge sig ut på dem. Att åka långfärdsskridskor är ett fantastiskt sätt att uppleva vintern, men det är aldrig riskfritt. Med rätt kunskap, rätt utrustning och bra sällskap kan du njuta av turen samtidigt som du minskar riskerna om något skulle gå fel.

– Det är lätt att tro att isen bär bara för att andra är ute på den, men så fungerar det inte. Is kräver respekt och förberedelser. Känner du dig det minsta osäker, följ med en ledarledd tur. Det är det tryggaste sättet att komma igång, säger Ari Hultqvist, ansvarig för långfärdsskridskor hos Friluftsfrämjandet.
Tre saker du alltid behöver: kunskap, utrustning och sällskap
För att kunna bedöma isen och agera rätt om något händer behöver du ha kunskap – om istyper, väderpåverkan och hur du agerar vid en olycka. Har du inte det själv ska du åka med någon som har det.
Utrustningen hjälper dig både att undvika olyckor och att klara dig om isen brister. Den ska vara rätt packad och testad innan, det gäller allt från livlinan till ispiken.
Och sist men inte minst: du ska aldrig åka ensam.
– Sällskapet är din bästa livförsäkring. Om någon går igenom isen kan de andra hjälpa, larma och stötta. Det kan vara avgörande, säger Ari Hultqvist.
Viktig utrustning på isen:
- Ispik – ditt känselspröt för att bedöma isens tjocklek och kvalitet, har du två kan du använda dem som stavar, hjälper i motvind
- Isdubbar med visselpipa – bärs högt upp under hakan
- Ryggsäck med midjerem och grenrem – den ska sitta tajt på ryggen och fungerar som flythjälpmedel, ska innehålla vattentätt packat ombyte
- Livlina och förlängningsband med karbinhake för att kunna få hjälp upp om du hamnar I vattnet
- Hjälm
- Två kompisar – gärna fler
- Kunskap – gärna genom en ledarledd tur
För dig som vill lära dig mer om is och långfärdsskridskoåkning arrangerar Friluftsfrämjandet ledarledda turer i hela landet.
Nyckelord
Kontakter
Cajsa RännarPresskontakt
Tel:070 306 25 28cajsa.rannar@friluftsframjandet.seBilder


Länkar
Om oss
Med cirka 110 000 medlemmar är Friluftsfrämjandet en av Sveriges största friluftsorganisationer. Sedan 1892 har vi främjat friluftslivet, stärkt folkhälsan och värnat allemansrätten. Genom våra lokalavdelningar guidar över 6 500 ideella ledare såväl barn som vuxna på stora och små äventyr i naturen, genom hela livet och över hela landet. Vi skapar rörelse och naturglädje i gemenskap – och alltid utan tävling. Det är grunden i vår verksamhet och vårt bidrag till ett ännu bättre samhälle.
Följ Friluftsfrämjandet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Friluftsfrämjandet
Skärmlov eller skogslov? Här är fem enkla naturäventyr för höstlovet23.10.2026 05:45:00 CEST | Pressmeddelande
Vi vet att vi mår bra av att röra på oss och vara utomhus. Ändå kan det vara förvånansvärt svårt att komma iväg. Inför höstlovet vill Friluftsfrämjandet göra det lite enklare. Här är fem aktiviteter som inte kräver särskilt mycket planering, utrustning eller pengar.
Fynda vinterutrustningen begagnat – här är misstagen du ska undvika21.10.2026 09:30:49 CEST | Pressmeddelande
Nu drar säsongen för bytesmarknader i gång runt om i landet. Ett perfekt tillfälle att fynda skidor och skridskor inför vintern, inte minst till barn som snabbt växer ur sin utrustning. Men hur vet du om skidorna håller måttet, vilka skridskor som passar bäst och vad du absolut inte ska köpa begagnat? Friluftsfrämjandets experter tipsar om vad du ska titta efter.
”Skogen räddade mitt liv” – Friluftsfrämjandet vill att fler får naturen som stöd vid psykisk ohälsa9.10.2026 12:27:28 CEST | Pressmeddelande
Naturen är en av våra mest tillgängliga resurser för bättre psykisk hälsa. Ändå används den alldeles för lite i samhällets arbete mot psykisk ohälsa. På Världsdagen för psykisk hälsa den 10 oktober lyfter Friluftsfrämjandet behovet av att göra natur och friluftsliv till en självklar del av det förebyggande och hälsofrämjande arbetet.
Nio av tio lärare vill undervisa mer utomhus – nu ska Outomaten göra det enklare28.9.2026 05:45:00 CEST | Pressmeddelande
Nio av tio lärare i idrott och hälsa och NO vill undervisa mer utomhus. Men brist på planeringstid och lektionsidéer står i vägen. Nu lanserar Friluftsfrämjandet Outomaten som hjälper lärare att skapa lektioner och sätta ihop hela friluftsdagar. Outomaten är ett kostnadsfritt verktyg som på några minuter hjälper läraren att skapa en färdig utelektion utifrån ämne, årskurs, plats och tid.
Friluftsfrämjandet på Bokmässan: Naturen kan stärka den psykiska hälsan – varför använder vi den inte mer?24.9.2026 12:59:38 CEST | Pressmeddelande
Forskningen visar att naturvistelse kan minska stress och oro och stärka vårt psykiska välbefinnande. Ändå används naturen fortfarande i liten utsträckning som en resurs för människor med psykisk ohälsa. På Bokmässan lyfter Friluftsfrämjandet frågan om vad som krävs för att gå från forskning till handling.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum