9 av 10 taxiresenärer är nöjda med resan
5.11.2025 09:00:00 CET | Transportstyrelsen | Nyheter
Drygt 9 av 10 resenärer är nöjda eller mycket nöjda med sin taxiresa. Det framkommer i Transportstyrelsens nya marknadsundersökning om prissättning och prisinformation vid taxiresor:
– Vi ser att nöjdheten i stort sett är oförändrad jämfört med tidigare mätningar, säger Fredrik Lorenz, utredare vid Transportstyrelsen.

Transportstyrelsen genomför regelbundet marknadsundersökningar för att få en aktuell bild av taxiresenärers erfarenheter av prissättning och prisinformation. Undersökningen bygger på 750 intervjuer med resenärer som precis genomfört en resa i Stockholm, Göteborg eller Malmö. Den senaste mätningen genomfördes under 2022.
Vanligare med kortare taxiresor
En majoritet av taxiresorna som görs är privata, lite mer än 8 av 10 kunder betalade resan privat. Det belopp kunderna betalat för sina taxiresor har minskat, jämfört med tidigare år. I den här undersökningen var det fler resor som kostade under 350 kronor men det har ett tydligt samband med att det har blivit vanligare med kortare resor.
– Allt fler kunder upplever också priset som skäligt. Bara två procent av resenärerna uppger att de tycker att priset på resan varit så högt att de känt sig lurade, säger Fredrik Lorenz.
På frågan om hur nöjda taxiresenärerna är med resan svarade mer än 9 av 10 personer att de antingen var nöjda eller mycket nöjda med sin taxiresa. Andelen nöjda är nästintill oförändrad jämfört med de två föregående undersökningarna, 2019 och 2022, och kundnöjdheten kan därmed bedömas som stabil över tid.
Nyckelord
Kontakter
Fredrik Lorenzutredare, Transportstyreslen
Tel:010-495 40 17Fredrik.Lorenz@transportstyrelsen.seTransportstyrelsens presstjänst
Tel:010-495 43 00press@transportstyrelsen.seLänkar
Transportstyrelsen arbetar för ett tillgängligt och säkert transportsystem
Transportstyrelsen arbetar för att uppnå god tillgänglighet, hög kvalitet, säkra och miljöanpassade transporter inom järnväg, luftfart, sjöfart och väg. Vi tar fram regler, ger tillstånd och följer upp hur de efterlevs. Med hjälp av våra register arbetar vi bland annat med avgifter, tillstånd och ägarbyten.
Vi finns på 13 orter i landet och vi har idag cirka 2 000 medarbetare. Den största delen av verksamheten finns i Borlänge, Norrköping och Örebro.
Följ Transportstyrelsen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Transportstyrelsen
Insatser krävs mot den fruktade havsspyan13.5.2026 08:30:00 CEST | Pressmeddelande
Via fritidsbåtar sprids invasiva främmande arter till olika vattenområden i Sverige. Nu finns en ny gemensam riktlinje för hela Östersjöområdet och Nordostatlanten. Genom att hålla skrovet rent från påväxt ska båtägare ta upp kampen mot bland annat den fruktade havsspyan.
Nya förarstödssystem och pågående EU-process för Tesla11.5.2026 08:35:24 CEST | Nyheter
Nya regelverk för mer avancerade förarstödssystem har tagits fram inom UNECE och EU. Regelverken börjar nu träda i kraft, vilket innebär att nya fordon kan godkännas med sådan funktionalitet och snart finns på svenska vägar. Transportstyrelsen har varit delaktig i arbetet med att ta fram regelverken. – Vi ser positivt på teknikutvecklingen inom förarstödssystem, med trafiksäkerhet som en central utgångspunkt, säger Hans Nordin, utredare vid Transportstyrelsen.
Störningar påverkar Transportstyrelsens system10.5.2026 17:46:03 CEST | Pressmeddelande
Den senaste tiden har olika driftstörningar drabbat Transportstyrelsens it-system. Bland annat har e-tjänsterna inte gått att använda. Men nu fungerar återigen samtliga e-tjänster och förarproven hos Trafikverket.
Föreläggande om järnvägstrafiken mellan Stockholm och Arlanda5.5.2026 08:58:59 CEST | Pressmeddelande
Transportstyrelsen förelägger A-Train AB och Trafikverket att ändra hur utrymmet på järnvägen fördelas mellan järnvägsföretagen på sträckan Stockholm och Arlanda: – Idag råder det inte likvärdig konkurrens på sträckan. Kapacitet ska enligt järnvägsmarknadslagen tilldelas på ett konkurrensneutralt och icke-diskriminerande sätt, säger Carl von Utfall Kull, sektionschef på Transportstyrelsen.
Skärpta utbyteskrav för att motverka körkortsturism4.5.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Regelskärpningar väntar för den som vill byta ut ett utländskt körkort till ett svenskt för att motverka så kallad körkortsturism. Från och med den 1 maj har Transportstyrelsen möjlighet att neka utbyte av körkort om inte vissa villkor är uppfyllda.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum