Utökade öppettider på biblioteket i Johannelund med Meröppet
5.11.2025 08:00:00 CET | Linköpings kommun | Pressmeddelande
Johannelunds bibliotek blir nu ett så kallat Meröppet-bibliotek, vilket innebär att besökare som registrerat sig för tjänsten kan använda biblioteket mellan klockan 7 och 22 – sju dagar i veckan.
Meröppet gör det möjligt för vuxna låntagare att besöka biblioteket även när personal inte finns på plats. Med sitt lånekort och en personlig kod får besökaren tillgång till biblioteket, där de kan låna, återlämna och läsa på egen hand.
– Biblioteken är viktiga i vårt demokratiska samhälle och ska vara tillgängliga för så många som möjligt. Med Meröppet kan fler använda biblioteket på tider som passar deras liv och vardag. Det handlar om att öka tillgängligheten och skapa mer frihet för våra invånare, säger Lotta Bäckman (S), kultur- och fritidsnämndens ordförande.
Med Meröppet ökar öppettiderna i Johannelund till hela 105 timmar i veckan. För att använda tjänsten behöver man ha fyllt 18 år, ha lånekort, pinkod och godkänna de regler som gäller för Meröppet. Registrering sker under bibliotekets bemannade öppettider.
– Att läsa och upptäcka berättelser är en nyckel till både lärande och fantasi. Biblioteken spelar en viktig roll i att inspirera barn och unga till läsning – och ju mer tillgängliga de är, desto fler möjligheter får vi att väcka den lusten, avslutar Lotta Bäckman (S).
Sedan tidigare finns Meröppet på biblioteken i Ljungsbro och Sturefors samt införs inom närtid även i Lambohov. På huvudbiblioteket finns självservice på vardagar mellan 8-11.
Invigning av Meröppet sker onsdag 5 november kl 16.00 på Johannelunds bibliotek.
Kontakter
Lotta Bäckman (S)Ordförande kultur- och fritidsnämnden
Tel:013-26 31 15ann-charlott.backman@linkoping.seLinköping är Sveriges femte största kommun och en av de mest expansiva, med cirka 170 000 invånare. Under devisen "Linköping - där idéer blir verklighet" fortsätter staden att växa och attrahera nya invånare och verksamheter. Linköpings universitet är ett av landets högst rankade och universitetssjukhuset utför specialistsjukvård på både regional och nationell nivå. I Linköping finns många småföretag, flera stora ledande teknikföretag med utvecklingskraft samt skarpa start-ups som tillför spets och nytänkande.
Följ Linköpings kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Linköpings kommun
Pressinbjudan: Linköpings största satsning på inomhusidrott9.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Stångebro multiarena är en strategisk investering för ett aktivt Linköping där bredd- och elitidrott, skola och evenemang möts i den nya stadsdelen Stångebro.
Rickard Lundin blir beredskapsdirektör i Linköpings kommun4.3.2026 14:15:08 CET | Pressmeddelande
Nu är det klart att Rickard Lundin blir Linköpings kommuns beredskapsdirektör. Han tillträder tjänsten den 1 augusti.
Kostnadsfri utlåning av sport- och fritidsutrustning öppnar i Linköping4.3.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
I augusti slås portarna upp till en ny utlåning av sport- och fritidsutrustning genom satsningen Fritidsbanken där alla kan låna hem saker. Själva lokalen kommer att ligga i Linköpings citykärna, på Klostergatan 24.
Snabbare utredningar ger tidigare stöd till barn och unga3.3.2026 08:02:59 CET | Pressmeddelande
Andelen utredningar inom barn och unga som klaras av inom fyra månader har ökat till 90 procent, tack vare målmedvetet arbete inom socialförvaltningen.
Pressinbjudan: Ny utlåning av sport- och fritidsutrustning – Fritidsbanken öppnar i Linköping2.3.2026 08:04:19 CET | Pressinbjudan
Linköpings kommun vill göra det enklare för fler att prova på och utöva fritidsaktiviteter utan kostnad.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum