Åk gratis med buss och tåg i Jönköpings län den 22 september
17.9.2024 10:11:00 CEST | JLT | Pressmeddelande
Den 22 september är det den Internationella Bilfria dagen. Jönköpings länstrafik vill självklart bidra och erbjuder alla att åka gratis med buss eller tåg i hela länet, hela dygnet.

Den bilfria dagen är sista dagen på den Europeiska mobilitetsveckan och har funnits sen år 2000. Dagen finns för att uppmana alla som åker bil att använda mer miljövänliga färdsätt - kollektivtrafik, cykel eller att helt enkelt gå dit du behöver. Syftet är att minska fossila avgaser och bidra till ett mer hållbart samhälle.
– Vi vill med hjälp av bilfria dagen motivera alla att använda buss eller tåg istället för bilen. Tröskeln för att testa hur det funkar är lägre när det är gratis att åka en dag. Förhoppningen är att fler ska fortsätta att ställa bilen någon dag i veckan och ta bussen eller tåget istället, säger Annelie Jönsson som är marknads- och kommunikationschef på Jönköpings Länstrafik.
Under 2023 släppte Sveriges bussar och tåg ut 8,61 gram koldioxid per personkilometer.* Jämför detta med en vanlig bil, den släpper i genomsnitt ut 146 gram koldioxid per personkilometer. Skillnaden i utsläpp mellan buss/tåg och bil är hela 94 procent. Mindre trängsel på vägarna och renare luft är bara två saker som blir bättre med kollektivtrafik.
– En buss med 60 personer motsvarar en bilkö på 235 meter, tänk vad mycket smidigare trafiken skulle flyta om fler tog bussen istället för bilen, säger Annelie Jönsson.
Hur jobbar Jönköpings länstrafik med hållbarhet?
Regionbusstrafiken är helt förnybar och alla bussar ute i länet drivs av biogas, biodiesel eller el. Alla bussar i stadsbusstrafiken i Jönköping drivs av biogas eller el.
Merparten av Krösatågen är eldrivna. De tåg som går på diesel använder till 20 procent förnybar biodiesel. Vi minskar antalet dieseldrivna tåg i takt med att Trafikverket elektrifierar fler järnvägar i länet.
Jönköpings länstrafik är en del i Region Jönköpings Län och arbetar tillsammans för att nå gemensamma hållbarhetsmål. Du kan läsa mer om vårt hållbarhetsarbete här: https://www.jlt.se/om-oss/hall...
*Personkilometer är det sammanlagda antalet km personerna i ett fordon transporteras.
Kontakter
Presstjänst
Öppettider: måndag-fredag klockan 08.00-16.30
Bilder
Välkommen till Jönköpings länstrafik!
Vårt uppdrag är att inom Jönköpings län och angränsande områden bedriva och utveckla kollektivtrafiken. Övergripande mål för Jönköpings Länstrafik är en ökning av resandet med 60 procent till 2025. Det innebär en ökning från dagens nära 22 miljoner resor till 25 miljoner.
Följ JLT
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från JLT
JLT överklagar inte dom om brister i digital tillgänglighet28.9.2026 16:24:13 CEST | Pressmeddelande
Region Jönköpings län kommer inte att överklaga kammarrättens dom om bristande tillgänglighet i JLT:s app. Av domen framgår att JLT ska förbättra appens tillgänglighet inom fyra månader, annars föreläggs ett vite om 1 950 000 kronor. Arbetet med en ny app pågår och den beräknas vara klar under 2027.
Åk gratis med JLT den 22 september17.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tisdag den 22 september uppmärksammas Bilfria dagen för tredje året i rad. Resenärer kan hämta sin gratisbiljett i appen och åker gratis på alla våra bussar och tåg, i hela länet under hela dygnet.
JLT får ny visuell identitet – införs stegvis fram till 203112.8.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Jönköpings Länstrafik får en ny visuell identitet och kommer framöver konsekvent att använda namnet JLT. Ny logotyp, nya färger och ett modernare visuellt uttryck börjar nu synas. Förändringen genomförs stegvis och 2031 ska den nya identiteten vara fullt införd.
Nu byggs framtidens Krösatågen - bolaget har utsett sin första vd8.7.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Krösatågens styrelse har utsett Anders Ekman till vd för det nybildade Krösatågen AB. Rekryteringen är ett viktigt steg i uppbyggnaden av den gemensamma organisation som ska ansvara för utvecklingen av Krösatågssystemet. Anders tillträder den 1 november.
JLT erbjuder återköp – fler kan resa för halva priset26.6.2026 11:31:38 CEST | Pressmeddelande
Från den 1 juli kan fler resa för halva priset. JLT erbjuder nu återköp av 90- och 365-dagarsbiljetter så att även kunder som redan har köpt en längre periodbiljett kan ta del av den tillfälliga prissänkningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum

