Den 19 augusti byter vi tidtabell
12.8.2024 15:01:00 CEST | JLT | Pressmeddelande
Den 19 augusti är det dags för ny tidtabell. Det mesta är som vanligt, men vi har några nyheter och har justerat avgångar på flera håll i länet.

De största ändringarna vi gör är:
- Linje 35 blir förlängd från Viktoriaplan i Huskvarna upp till Fagerslätt. Man kan åka från Fagerslätt till Rådhusparken i Jönköping utan byte. Efter Viktoriaplan är bussen fortfarande en snabbuss och tar ca 15 minuter mellan Rådhusparken och Viktoriaplan.
- Linje 15 blir kortare och vänder vid Esplanaden. Linje 16 tar över hållplatserna från Mjölkafållan till Stjärnstigen och blir alltså längre än förut.
- Linje 132 får förändrad resväg med fler hållplatser inne i Hestra och ger en smidigare pendling mellan Gislaved, Hestra och Jönköping. För att ta sig till Isabergs fritidsby kan man istället åka med linje 245.
Förutom detta är en hel del avgångar ändrade utifrån arbetstider, skoltider och för att passa med byten.
– Vi lyssnar på våra resenärer och vill justera avgångar så att de till exempel passar bättre med arbetstider och byten. Det ska vara enkelt att resa och pendla med oss, säger David Lundberg, enhetschef för buss på Länstrafiken.
På vissa orter i länet börjar skolorna föra den 19 augusti. På dessa orter går bussarna enligt höstens tidtabell från och med skolstarten.
Allt finns sökbart i reseplaneraren i appen och på jlt.se
Relaterade länkar
jlt.se
Kontakter
Presstjänst
Öppettider: måndag-fredag klockan 08.00-16.30
Bilder
Välkommen till Jönköpings länstrafik!
Vårt uppdrag är att inom Jönköpings län och angränsande områden bedriva och utveckla kollektivtrafiken. Övergripande mål för Jönköpings Länstrafik är en ökning av resandet med 60 procent till 2025. Det innebär en ökning från dagens nära 22 miljoner resor till 25 miljoner.
Följ JLT
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från JLT
Många lät bilen stå på Bilfria dagen30.9.2026 13:35:47 CEST | Pressmeddelande
Även i år valde många länsbor att ställa bilen och i stället ta tåget eller bussen under Bilfria dagen den 22 september. Sammanlagt gjordes 75 697 resor i länet och 15 571 gratisbiljetter hämtades när JLT för tredje året erbjöd gratis kollektivtrafik.
JLT överklagar inte dom om brister i digital tillgänglighet28.9.2026 16:24:13 CEST | Pressmeddelande
Region Jönköpings län kommer inte att överklaga kammarrättens dom om bristande tillgänglighet i JLT:s app. Av domen framgår att JLT ska förbättra appens tillgänglighet inom fyra månader, annars föreläggs ett vite om 1 950 000 kronor. Arbetet med en ny app pågår och den beräknas vara klar under 2027.
Åk gratis med JLT den 22 september17.9.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Tisdag den 22 september uppmärksammas Bilfria dagen för tredje året i rad. Resenärer kan hämta sin gratisbiljett i appen och åker gratis på alla våra bussar och tåg, i hela länet under hela dygnet.
JLT får ny visuell identitet – införs stegvis fram till 203112.8.2026 10:00:00 CEST | Pressmeddelande
Jönköpings Länstrafik får en ny visuell identitet och kommer framöver konsekvent att använda namnet JLT. Ny logotyp, nya färger och ett modernare visuellt uttryck börjar nu synas. Förändringen genomförs stegvis och 2031 ska den nya identiteten vara fullt införd.
Nu byggs framtidens Krösatågen - bolaget har utsett sin första vd8.7.2026 13:00:00 CEST | Pressmeddelande
Krösatågens styrelse har utsett Anders Ekman till vd för det nybildade Krösatågen AB. Rekryteringen är ett viktigt steg i uppbyggnaden av den gemensamma organisation som ska ansvara för utvecklingen av Krösatågssystemet. Anders tillträder den 1 november.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum


