Spektakulärt lyft vid Händelöverket – nya skorstenar på plats för att stärka Norrköpings fjärrvärme
Under tisdagen och onsdagen lyftes en stålkonstruktion och två nya skorstenar på plats vid Händelöverket i Norrköping. Skorstenarna hör till en ny rökgasrenings- och rökgaskondenseringsanläggning som E.ON bygger för att göra fjärrvärmen mer energieffektiv och minska utsläppen.

Investeringen uppgår till närmare 400 miljoner kronor och när anläggningen tas i drift 2026 kommer den att kunna återvinna värme motsvarande den årliga uppvärmningen av cirka 5 000 villor. I dag är omkring 4 400 villakunder anslutna i Norrköping.
Lyftet genomfördes på onsdagen och är en viktig milstolpe i projektet. Varje skorsten väger cirka 17 ton och når ungefär 75 meter över havet. De utgör en central del av den nya rökgaskondenseringen för två av avfallspannorna vid Händelöverket.
Med den nya kondenseringen kan cirka 28 megawatt fjärrvärme tas tillvara vilket innebär att mer energi utvinns ur varje ton bränsle. Samtidigt minskar utsläppen av bland annat saltsyra (HCl), och behovet av att tillföra ytterligare bränsle reduceras.
– Det här är ett konkret exempel på hur vi gör fjärrvärmen mer resurseffektiv. Norrköping får ökad kapacitet att möta värmebehovet, särskilt under kalla dagar, säger Jonas Lind, fjärrvärmechef på E.ON i Norrköping.
Fjärrvärmen är en central del av Norrköpings energiförsörjning. Omkring 95 procent av stadens flerbostadshus är anslutna. Genom att ta tillvara värme från avfallsförbränning och industriella restflöden avlastas också elsystemet, vilket minskar behovet av att bygga ut elnätet.
– Lyftet är ett synligt tecken på en framtidsinvestering. Vi bygger för både kapacitet och hållbarhet, säger Jonas Lind.
Huvudentreprenör för rökgaskondenseringen är Radscan, och lyftet av skorstenarna genomfördes av Jinert.
Nästa steg i projektet är installation och inkoppling av systemet, följt av omfattande testkörning. Den första delen av anläggningen tas i drift under våren 2026, och slutlig inkoppling sker under hösten samma år.
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder





Om oss
I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 25 miljoner – och gör det enklare för fler att delta24.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 25 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med fem miljoner kronor från i fjol. Samtidigt lanseras nya digitala funktioner som gör det enklare för nätkunder att delta och få betalt för att bidra till ett mer effektivt elnät.
Philip Thunborg ny stadsansvarig för E.ON i Malmö20.11.2025 09:09:41 CET | Pressmeddelande
E.ON förstärker sin lokala närvaro i Malmö och har rekryterat Philip Thunborg som ny stadsansvarig. Han tillträdde tjänsten den 28 oktober.
E.ON prisas för karriärmöjligheter14.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON har utsetts till ett av Sveriges Karriärföretag 2026. Utmärkelsen delas ut till arbetsgivare som bedöms erbjuda de allra bästa karriärmöjligheterna för studenter och unga yrkesverksamma. Bakom utmärkelsen står Karriärföretagen, som årligen listar arbetsgivare som anses bäst på HR, Talent management och Employer branding.
E.ON investerar 60 miljoner i Graninge – nästa steg i historisk satsning på elnätet i Hammarstrandsklustret11.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON fortsätter sin omfattande utbyggnad av elnätet i Jämtland och Västernorrland. Nästa delprojekt i det så kallade Hammarstrandsklustret är nu i gång i Graninge. Investeringen uppgår till drygt 60 miljoner kronor och syftar till att öka kapaciteten, förbättra driftsäkerheten och skapa ett mer flexibelt elnät för framtidens behov.
Hanna Havelius ny HR-direktör på E.ON Sverige4.11.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
E.ON Sverige utser Hanna Havelius till ny Director People, HSE & Workplace. Hon tillträdde den 1 november.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum