COWI

COWI levererar förstudie om storskalig vätgasledning runt Bottenviken

Dela

COWI har vunnit uppdraget att göra en förstudie för den planerade vätgasledningen Nordic Hydrogen Route (NHR) runt Bottenviken. Projektet är ett samarbete mellan svenska Nordion Energi H2 AB och den finska stamnätsoperatören Gasgrid Finland. Ledningen planeras att på sikt bli upp till 1400 kilometer lång, med den första delsträckan i kommersiell drift från och med tidigt 2030-tal. 

Christian Eek, Divisionschef Buildings & Industry på COWI i Sverige.
Christian Eek, Divisionschef Buildings & Industry på COWI i Sverige. FOTO: COWI

− Nordic Hydrogen Route har potential att spela en nyckelroll för grön omställning och ökad försörjningstrygghet, inte bara i Bottenviken utan i hela Norden. Vi är stolta över att COWIs expertis bidrar till den utvecklingen. Det är ett komplext projekt som passar oss bra eftersom det krävs samverkan mellan många olika kompetensområden, säger Christian Eek, Divisionschef för Buildings & Industry på Teknikkonsultbolaget COWI.  

Planen för Nordic Hydrogen Route är att utveckla och realisera en storskalig vätgasinfrastruktur av en total längd upp till 1 400 kilometer från Örnsköldsvik till Vasa i Finland, inklusive en anslutande vätgasledning mellan Luleå och Kiruna. Syftet med NHR är att utveckla ett gasledningssystem som kostnadseffektivt kan transportera fossilfri vätgas – från producenter till existerande men också nya industrier – som alla behöver stora mängder vätgas för sin framtida produktion av olika fossilfria produkter.  

Nordion Energi ansvarar för en cirka 500 kilometer lång sträcka av ledningen i Sverige fram till den finska gränsen i Haparanda, och för sträckan från Luleå till Kiruna som är cirka 400 kilometer lång. COWIs uppdrag är att undersöka de tekniska förutsättningarna för att anlägga dessa ledningar och vilka kostnader det kommer att innebära. Studien kommer sedan ligga som en viktig grund för ett investeringsbeslut från Nordion Energi.  
 
COWI har nyligen utfört en liknande studie i Danmark på uppdrag av Energinet som planerar Danish Hydrogen Backbone, vätgasledningar som ska gå från norra Jylland till Tyskland. Erfarenheter från det projektet kommer att användas i uppdraget för Nordion. Främst är det COWIs kompetens inom mekanik och processindustri samt infrastruktur och geoteknik som kommer till användning i förstudien. 
 
Förstudien ska levereras till Nordion i slutet av mars 2026.  

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Kartan visar den planerade sträckan för Nordic Hydrogen Route
Kartan visar den planerade sträckan för Nordic Hydrogen Route
BILD: Nordic Hydrogen Route
Ladda ned bild

Om oss

COWI är en internationell teknikkonsult bestående av 7 500 anställda med huvudkontor i Köpenhamn. Vi erbjuder tjänster inom infrastruktur, arkitektur, förnybar energi, industri och miljö. Våra huvudsakliga marknader är Skandinavien, Storbritannien och Nordamerika.

Följ COWI

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från COWI

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye