Handelsanställdas förbund håller kongress 11 - 15 november
7.11.2025 06:00:00 CET | Handelsanställdas förbund | Pressmeddelande
Den 11–15 november samlas Handelsanställdas förbund till sin 27:e ordinarie kongress på Stockholm Waterfront. Nära 300 ombud från hela landet möts under parollen “Vi är Handels – tillsammans tar vi kampen!” för att fatta beslut om förbundets framtid.

Under fem dagar kommer 295 kongressombud att besluta om Handels framtida inriktning. På dagordningen står frågor om hur vi kan skapa ett tryggare arbetsliv med mer arbetsglädje, stärka vår fackliga styrka och arbeta för en rättvis framtid där ingen lämnas efter.
– Kongressen är hjärtat i vår demokrati. Här möts medlemmarnas vilja, erfarenhet och engagemang. Tillsammans bestämmer vi vägen framåt för ett starkare Handels och ett mer rättvist arbetsliv, säger Linda Palmetzhofer, förbundsordförande för Handelsanställdas förbund.
Förbundsstyrelsen har lagt fram ett uppdaterat principprogram och tre handlingsprogram som ska styra förbundets arbete under de kommande åren. Dessutom behandlas 293 motioner från medlemmar och avdelningar runt om i landet – allt från arbetsmiljö och organisering till klimat, digitalisering och jämställdhet.
Kongressen pågår den 11–15 november 2025 på Stockholm Waterfront. Kongressen gästas bland annat av Socialdemokraternas partiledare Magdalena Andersson och LO:s ordförande Johan Lindholm, med flera.
Media och press
Om du som journalist önskar delta på kongressen anmäler du dig genom att skicka ett mail med namn, vilken tidning/media du kommer från, samt telefonnummer till press@handels.se, samt anmäler du dig som åhörare via följande länk: Handels kongress 2025 - Handelsanställdas förbund
Kontakter
Fritjof Carlsson BrandtPressekreterare
Tel:+46730225278fritjof.carlsson-brandt@handels.seOm oss
Handels är Sveriges tredje största LO-förbund. Idag är vi drygt 152 000 medlemmar, varav cirka 25 000 är pensionärer. Omkring 70 procent av Handels medlemmar är kvinnor.
Förbundet bildades 1906 men är på många sätt ett ungt förbund. Nästan en tredjedel av våra medlemmar är under 30 år och nära hälften är under 35.
Vi finns på cirka 25 000 arbetsplatser och representerar en rad olika yrken och branscher. Majoriteten av våra medlemmar jobbar inom detaljhandeln. Andra medlemsgrupper är till exempel florister, frisörer, lagerarbetare, optiker, urmakare, tjänstemän, kontorsanställda och elever inom yrkesinriktad utbildning.
Följ Handelsanställdas förbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Handelsanställdas förbund
Jobbat ett helt liv – har inte råd att leva som pensionär19.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Många som har jobbat ett helt yrkesliv i handeln får en pension nära fattigdomsgränsen. I en ny rapport från Handelsanställdas förbund beskriver medlemmarna själva sin situation. Som en medlem uttrycker det: “Man bara överlever.”
Elinor Odeberg blir ny chefsekonom på Handels6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Elinor Odeberg blir ny chefsekonom och utredningschef på Handels. Hon tillträder tjänsten den 19 maj och efterträder Stefan Carlén.
Jobbet slutar inte när du går hem – ny rapport om digital stress i handeln5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Många handelsanställda får aldrig riktigt lämna jobbet – inte ens efter arbetsdagens slut. En ny rapport från Handels visar att en majoritet av de butiksanställda upplever förväntningar på att vara tillgängliga även utanför arbetstid. Samtidigt uppger över hälften att de har svårt att koppla bort tankarna på jobbet när arbetsdagen är slut.
Sverige har råd med trygghet – men regeringen väljer skattesänkningar13.4.2026 08:16:30 CEST | Pressmeddelande
Regeringen lägger miljardbelopp på skattesänkningar samtidigt som många löntagare kämpar för att få ekonomin att gå ihop. Det skriver Handelsanställdas förbund i en kommentar till vårbudgeten.
Var fjärde handelsanställd avstår tandvård av ekonomiska skäl25.3.2026 06:01:12 CET | Pressmeddelande
Var fjärde handelsanställd har avstått från att gå till tandläkaren trots behov, av ekonomiska skäl. Samtidigt tycker 95 procent att tandvård ska kosta lika mycket som övrig sjukvård. Det visar en ny rapport från Handels.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum