Sveriges läkarförbund

Jämtlandsläkare omvald till Läkarförbundets styrelse

6.11.2025 17:17:14 CET | Sveriges läkarförbund | Pressmeddelande

Dela

Annika Östling, specialistläkare i allmänmedicin, fick förnyat förtroende som ledamot i förbundsstyrelsen vid Läkarförbundets fullmäktige som ägde rum 5 - 6 november i Stockholm.

Annika Östling, omvald ledamot i Läkarförbundets styrelse
Annika Östling, omvald ledamot i Läkarförbundets styrelse

Annika Östling, som till vardags är verksam på ungdomsmottagningen i Östersund, har en lång och gedigen erfarenhet som fackligt förtroendevald. En utbyggd primärvård som bemannas av tillräckligt med specialistläkare i allmänmedicin har varit en av hennes viktigaste stridsfrågor. Jämlik och rättvis vård en annan.

-Enligt hälso- och sjukvårdslagen ska vården vara lika för alla, oavsett var i landet man bor. Men så ser inte verkligheten ut och det vill jag försöka ändra på. Man ska inte behöva bo i en storstad för att ha tillgång till god hälso- och sjukvård, säger Annika Östling, ledamot i Läkarförbundets förbundsstyrelse. 

För ytterligare information:

Annika Östling, 073- 748 35 03

 

Kontakter

Om oss

Sveriges läkarförbund är läkarnas professions- och fackförbund med över 60 000 medlemmar. Läkarförbundet har till uppgift att tillvarata medlemmarnas yrkesmässiga, sociala och ekonomiska intressen och verka för en god och värdig anda inom läkarkåren. Förbundets uppgift är också att främja medlemmarnas utbildningsmässiga och vetenskapliga intressen samt arbeta för en ändamålsenlig utveckling av hälso- och sjukvården.

Följ Sveriges läkarförbund

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sveriges läkarförbund

Läkarförbundet kommenterar Socialdemokraternas vallöfte om bättre och snabbare vård10.8.2026 13:59:07 CEST | Pressmeddelande

– I elfte timmen har sjukvården – väljarnas viktigaste fråga – även blivit politikernas viktigaste fråga. Nu lovar Magdalena Andersson och ledande S-politiker rejäla satsningar på sjukvården i hela landet. De vill bland annat att hela befolkningen ska få en namngiven fast läkare. Läkarförbundet välkomnar beskedet, säger Hanna Kataoka, ordförande Sveriges läkarförbund

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye