Cancerfonden satsar över en miljard på ny svensk cancerforskning - fokus på tidig upptäckt
2025 blir den största satsningen i Cancerfondens historia med över en miljard kronor till ny cancerforskning. Fonden satsar nu särskilt på att upptäcka cancer i ett tidigt skede för att rädda fler liv. Flera av projekten syftar till att utveckla nya tekniker för att upptäcka cancern redan i primärvården.

— Tidig upptäckt är en nyckel till att minska dödligheten i cancer, säger professor Malin Sund, ordförande i Cancerfondens forskningsnämnd.
Ett av de projekt som får stöd leds av Sandra Lindstedt adjungerad professor vid Lunds universitet. Hennes forskning handlar om att utveckla ett enkelt test för att upptäcka lungcancer genom analys av partiklar i utandningsluften.
— Vi har visat att vår metod kan skilja mellan friska individer och personer med lungcancer och till och med identifiera tumörens genetiska profil. Nu vill vi ta fram ett snabbt test som kan användas inom primärvården, så att fler får en diagnos i tid och kan behandlas tidigare, säger Lindstedt.
Lungcancer är den femte vanligaste cancerformen i Sverige med klart störst antal dödsfall per år. Tidig upptäckt är avgörande för överlevnad, men dagens diagnostik, som kräver vävnadsprov från tumören, sker ofta först i ett sent skede när tumören redan hunnit växa. Metoden har potential att upptäcka mindre tumörer och möjliggöra tidigare och mer skonsam behandling.
– Svensk cancerforskning håller mycket hög nivå, och vi ser nu en stark utveckling inom tidig upptäckt och precisionsdiagnostik. Forskningen rör sig snabbt framåt, och nya tekniker som kan identifiera cancer innan symtom uppstår har potential att förändra vården i grunden, säger professor Malin Sund, ordförande i Cancerfondens forskningsnämnd.
Fakta – Cancerfondens forskningssatsning 2025
Fördelningen per universitet:
Karolinska Institutet: 447 800 000 kr
Uppsala universitet: 143 000 000 kr
Lunds universitet: 144 850 000 kr
Göteborgs universitet: 103 425 000 kr
Umeå universitet: 44 850 000 kr
Linköpings universitet: 12 000 000 kr
Kungliga tekniska högskolan: 11 950 000 kr
Chalmers Tekniska Högskola: 3 000 000 kr
Stockholms universitet: 3 750 000 kr
Marie Cederschiöld högskola: 1 600 000 kr
Totalt: 916 miljoner kronor
Cancerfonden har nu beslutat att dela ut 916 miljoner kronor till svensk cancerforskning. Tillsammans med de 100 miljoner kronor som tidigare i år gått till forskartjänster, uppgår årets totala satsning hittills i år till över en miljard kronor. Under vintern väntas dessutom ytterligare utdelningar på omkring 30 miljoner kronor. Tillsammans blir 2025 det den största satsningen i Cancerfondens historia.
Nyckelord
Kontakter
Frida EkbergCancerfonden
Tel:070 273 15 55frida.ekberg@cancerfonden.seBilder


Länkar
Om oss
Cancerfondens vision är att besegra cancer
Genom att finansiera den främsta forskningen, sprida kunskap om cancer och påverka beslutsfattare i viktiga frågor, arbetar vi för att färre ska drabbas och fler ska överleva cancer. Cancerfonden är en fristående, ideell organisation utan statligt stöd. Vårt arbete är helt beroende av gåvor från privatpersoner och företag. Vi är en av de största finansiärerna av svensk cancerforskning. Sedan 1951 har vi delat ut nära 16 miljarder kronor till de främsta forskningsprojekten i Sverige. Överlevnaden i cancer har mer än fördubblats under samma tid.
Följ Cancerfonden
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Cancerfonden
Cancerfondens Stafett för Livet kommer till Kristianstad5.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2026 kommer Stafett för Livet till Kristianstad. Evenemanget, som arrangeras till förmån för Cancerfonden, är till för att skapa gemenskap och stöd för cancerdrabbade och deras närstående. Evenemanget samlar deltagare i alla åldrar i och bakgrunder i staden för att turas om att gå eller springa under 24 timmar – för att visa att ingen ska behöva möta cancer ensam.
Cancerfondens Stafett för Livet kommer till Karlskoga5.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Under hösten 2026 kommer Stafett för Livet till Karlskoga. Evenemanget, som arrangeras till förmån för Cancerfonden, är till för att skapa gemenskap och stöd för cancerdrabbade och deras närstående. Stafett för Livet samlar deltagare i alla åldrar och bakgrunder för att turas om att gå eller springa under 24 timmar – för att visa att ingen ska behöva möta cancer ensam.
Västervik arrangerar Stafett för Livet igen 20265.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter succén 2025 står det klart att Västervik åter arrangerar Stafett för Livet. Datumen för stafetten blir den 5–6 september 2026.
Stafett för Livet växer – nya städer ansluter 20265.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Cancerfondens Stafett för Livet fortsätter att sprida hopp, gemenskap och engagemang för cancerdrabbade och närstående. Under 2026 lanseras eventet i två nya städer Kristianstad och Karlskoga. Samtidigt återvänder stafetten till Västervik för andra året i rad.
Nya siffror: halvering av antal fall av livmoderhalscancer4.12.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Insjuknandet i livmoderhalscancer har minskat med 56 % bland kvinnor under 40 år sedan 2015, enligt ny statistik. ”En framgångssaga som visar att det vi gör verkligen fungerar. Nu gäller det att lägga i sista växeln”, säger Ulrika Årehed Kågström, generalsekreterare för Cancerfonden.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum