Arla uppdaterar klimatmål i linje med FLAG-riktlinjer
Arla uppdaterar sina vetenskapsbaserade klimatmål i linje med Science Based Targets initiative’s (SBTi) riktlinjer för skog, mark och jordbruk – kallade Forest, Land and Agriculture (FLAG). Uppdateringen tydliggör det bondeägda företagets engagemang för en vetenskapligt baserad, effektiv och ekonomiskt hållbar mjölkproduktion.

Uppdateringen är ett naturligt steg i Arlas arbete med att följa branschspecifika riktlinjer och den senaste klimatforskningen genom ett nära samarbete med SBTi.
FLAG-riktlinjerna fokuserar på utsläppsminskningar kopplade till markanvändning, jordbruk, djurhållning och skogsbruk – områden som är centrala för mejeriproduktion. Genom att tillämpa FLAG visar Arla att man vill följa den senaste vetenskapen och använda globalt erkända standarder. Med hållbarhetsprogrammet FarmAhead™ har företaget också en tydlig plan och datadrivna verktyg för att nå sina mål och driva utvecklingen mot en ännu mer hållbar mejerisektor.
Från och med nu kommer Arla att arbeta med två uppdaterade mål för sina så kallade Scope 3-utsläpp:
- FLAG-målet: minus 30,3 procent koldioxidekvivalenter (CO₂e) från 2020 till 2030 för utsläpp relaterade till mjölkråvara och inköpt vassle. Det är ett absolut mål, vilket innebär att det mäter den totala utsläppsminskningen – inte per kilo mjölk.
- Icke-FLAG-målet: 82,6 procent av de som levererar varor och tjänster till Arla (räknat på deras utsläpp) ska ha egna vetenskapsbaserade mål senast 2029.
– Att anpassa oss till FLAG visar vårt engagemang för att arbeta i linje med branschens riktlinjer och den senaste klimatforskningen. Det stärker trovärdigheten i vårt arbete för en mer hållbar och motståndskraftig mjölkproduktion som bidrar till att ge näring åt en växande befolkning, säger Hanne Søndergaard, global jordbruks- och hållbarhetschef på Arla.
Arla kommer att redovisa de nya Scope 3-målen, tillsammans med det tidigare målet, i årsredovisningen för 2025 (i februari 2026). Från och med 2027 kommer endast de nya målen att rapporteras. Det sker inga förändringar i Arlas SBTi-godkända mål för Scope 1 och 2, som fortsatt är minus 63 procent jämfört med basåret 2015.
Nyckelord
Kontakter
Arla Sveriges presstjänst
Tel:070-884 42 90SEpress@arlafoods.comOm oss
Arla – böndernas eget mejeri
Arla är ett internationellt mejeriföretag och en kooperativ förening som ägs av cirka 7 600 mjölkbönder i Sverige, Danmark, Tyskland, Storbritannien, Belgien, Luxemburg och Nederländerna. Arla Sverige är hem åt klassiska varumärken som Arla Ko, Bregott, KESO® och Pucko. Arla är världens största producent av ekologiska mejeriprodukter och en av de starkaste aktörerna i den internationella mejerivärlden med försäljning i 164 länder. Arlas elva mejerier i Sverige köper 100 procent förnybar el och alla egna tunga transporter är fossilfria.
Följ Arla
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Arla
Kocken tipsar: så håller du matbudgeten i januari21.1.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Det brukar heta att januari är årets fattigaste månad. Med ett par dagar kvar till löning delar Karolina Sparring, kock och matinspiratör på Arla, med sig av sina bästa tips för hur hushållen kan sänka matkostnaderna – utan att tumma på smak eller näringsinnehåll.
Arla går över till 100 procent förnybar el i Europa15.1.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Bondeägda Arla täcker nu hela sin elkonsumtion i Europa med el från förnybara energikällor. Det omfattar 46 anläggningar i sju länder och motsvarar 93 procent av företagets totala elanvändning.
Arla vinner årets Årets mejeri i Må Bra-valet12.1.2026 09:52:42 CET | Pressmeddelande
Arla Cultura Profibi fil naturell och drickfil blåbär har utsetts till vinnare i kategorin Årets mejeri i MåBra-valet 2026. Utmärkelsen delas ut av MåBra, Sveriges största hälsomagasin, som för femtonde året i rad uppmärksammar årets bästa hälsonyheter i butikshyllorna.
Tre nya hållbarhetspoäng för flerartsvallar och naturbetesmarker2.1.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Från årsskiftet kan Arlabönder samla ytterligare tre hållbarhetspoäng inom FarmAhead™ Ersättning. De nya poängen handlar om att odla vallar med fler arter och bevara permanenta gräsmarker – åtgärder som både gynnar klimatet och den biologiska mångfalden. Samtidigt görs en mindre justering där en befintlig poäng omfördelas.
Mjölkpriset till bönderna sänks i januari30.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Arla justerar mjölkpriset till bönderna nedåt i januari, både för konventionell och ekologisk mjölk.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum