Regeringen mörkar om barnfängelser
10.11.2025 11:07:08 CET | Akademikerförbundet SSR | Pressmeddelande
Regeringen påstod i helgen att barnfängelser kommer att ge barnen en bättre skolgång. Det är en bild som saknar förankring i verkligheten. I både Dagens Nyheter och TT ges sken av att Kriminalvården inom kort ska kunna erbjuda en heltäckande undervisning för barn från 13 år. Det stämmer inte. Akademikerförbundet SSR är fackförbundet för akademiker i Kriminalvården, på SiS och i socialtjänsten.

- Det här är helt enkelt inte sant att utbildningsfrågan är under kontroll. Kriminalvårdens medarbetare är tydliga med att det är för kort om tid för att bygga upp en fungerande skolverksamhet. Regeringen verkar vara mer intresserad av att det går fort än att det går bra, säger Fredrik Hjulström socialpolitisk chef Akademikerförbundet SSR.
Statens institutionsstyrelse (SiS) hade tidigare stora problem med att utbildningen inte fungerade, de har arbetat hårt och har idag en bra skolverksamhet men det har tagit tid. Att bygga upp en barnanpassad verksamhet innanför murarna kräver omfattande kompetens inom pedagogik, utvecklingspsykologi och socialt stöd. Kriminalvården har lång erfarenhet av vuxna intagna, men saknar i nuläget både strukturer och resurser för att hantera minderåriga på ett rättssäkert sätt.
- Nästan alla som jobbar i socialtjänsten, på SiS och i Kriminalvården tycker att det är fel att 13-åringar ska sitta i fängelse. Det struntar regeringen i, säger Fredrik Hjulström.
En hastigt uppbyggd ungdomsverksamhet inom Kriminalvården riskerar att göra barnen mer utsatta, mer isolerade och mer låsta i kriminalitet när de väl kommer ut.
- Att placera barn i miljöer som är byggda för vuxna är en väg mot större problem, inte mot återanpassning. SiS har inte fungerat tillräckligt bra det är ingen hemlighet, men skolverksamheten är bra men det har tagit lång tid att bygga upp. Att rita nya avdelningar på papper är inte samma sak som att skapa en trygg och pedagogiskt hållbar miljö, säger Fredrik Hjulström.
Nyckelord
Kontakter
Victor HarjuPresschef Akademikerförbundet SSR
Tel:070 690 44 23victor.harju@akademssr.seOm oss
Vi är det ledande fackförbundet för samhällsvetare. Du hittar oss i offentlig såväl som privat sektor. Medlemmar är beteendevetare, ekonomer, folkhälsovetare, personalvetare, socionomer och andra samhällsvetare, men också chefer och egenföretagare. Det som förenar våra över 82 000 medlemmar är att vi alla är akademiker som strävar efter ett samhälle och ett arbetsliv som tillvaratar, utvecklar och värderar akademisk kompetens.
Följ Akademikerförbundet SSR
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Akademikerförbundet SSR
Tre av fyra arbetsförmedlare upplever ökad stress22.2.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Arbetsförmedlingens anställda saknar rimliga förutsättningar att göra sitt jobb. En ny undersökning från Akademikerförbundet SSR visar att tre av fyra arbetsförmedlare upplever negativ stress och att mer än åtta av tio har en arbetsbelastning som är för hög eller så hög att de knappt hinner med sina arbetsuppgifter. Akademikerförbundet SSR konstaterar att politiken har vänt Arbetsförmedlingen ryggen efter gigantiska omorganisationer och neddragningar.
Barnfängelse fort och fel19.2.2026 08:35:40 CET | Pressmeddelande
Regeringen och Sverigedemokraterna har precis haft pressträff och berättat att de går vidare med lagförslaget om fängelse för barn. Akademikerförbundet SSR har många medlemmar i Kriminalvården, Socialtjänsten och på Statens Institutionsstyrelse, de som är experter på att möta barn som hamnat i kriminalitet och är kritiska till förslaget.
Fotboja på barn är fel väg att gå12.2.2026 12:49:39 CET | Pressmeddelande
Regeringen har idag fattat beslut om att införa fotboja för barn. Akademikerförbundet SSR är fackförbundet för akademiker i socialtjänsten, SiS och Kriminalvården och anser att elektronisk fotboja på barn är en ineffektiv och felaktig väg att gå.
Hur får vi till en rättssäker LVU?10.2.2026 16:08:24 CET | Pressmeddelande
Idag överlämnade Utredningen om ett stärkt barnrättsperspektiv i LVU sina förslag på förändringar för ett bättre omhändertagande av barn till regeringen. Utredningen har tittat på de flesta delarna av LVU men frågan om vem som ska fatta besluten saknas.
Ny förhandlingschef på Akademikerförbundet SSR2.2.2026 10:30:00 CET | Pressmeddelande
Inför 2027 års stora avtalsrörelse har Akademikerförbundet SSR utsett Josefine Johansson till ny förhandlingschef.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum