Små partiklar kan ge stora problem för våra lungor
När sandstormarna svepte in över Sudan såg forskaren Johannes Saers något som väckte både oro och nyfikenhet. Svenska soldater som tidigare aldrig vistats i ökenmiljö började plötsligt drabbas av olika luftvägsbesvär som exempelvis astma och förstadier till KOL. ”Studierna visar att små luftburna partiklar kan bidra till lungsjukdomar”, berättar han.

– Jag tjänstgjorde som FN-officer i Sudan innan jag började läkarprogrammet. På plats noterade jag att när sandstormssäsongen började fick flera kollegor som kom från länder utan öken bland annat ovanlig lunginflammation och nydebuterad astma, säger Johannes Saers, distriktsläkare på Baggängens vårdcentral i Karlskoga och nydisputerad vid Örebro universitet.
När han efterfrågade en möjlig koppling hos läkare både på plats och hemma i Sverige var detta okänt och närmast en otänkbar koppling.
– Efter hand som åren gick började amerikanarna se samma fenomen hos sina soldater och då påbörjade jag forskningen kring små partiklar. Det som var spännande då var att det var närmast obruten mark forskningsmässigt.
Det var början på en upptäcktsresa inom forskning som ledde från ökensand till järnbruk, träpellets- och pappersmassefabriker och hur trafik och yrkesexponering bidrar till luftvägsbesvär. Som nu resulterat i avhandlingen Dust Exposure as a Risk Factor for Respiratory Disease.
Blodregn över Sverige när sandstormarna färdas tusentals mil
Sandstormar kan ge påverkan så långt norrut som Sverige när sand blåser högt upp i atmosfären och kommer ner som regn, så kallat blodregn.
– Det är sand och stoft som kommer från Sahara. När det omvandlats till regn kan man se att marken färgas lätt röd av sand och stoftpartiklar. Det är järnoxid som oxideras när det kommer i kontakt med vattnet. Men det är sällan så koncentrerat på våra breddgrader och sällan farligt, förklarar han.
Skyddsmaterial och filtrering av luft
– I alla mina studier verkar det finnas en koppling mellan mängden partiklar och tiden man utsätts för dem och mängden besvär som följer. Det gäller alltså både svenska militärer i utlandstjänst och de som arbetar på träpellets-, pappersmassefabriker och järngjuterier och de som hade både en trafik- och yrkesrelaterad exponering, berättar Johannes Saers.
På arbetsplatser där luften kan innehålla skadliga partiklar är det särskilt viktigt att personalen har rätt skydd och att ventilationen håller hög kvalitet.
Faktaruta
- Vad är blodregn? Det är sandstormar i norra Afrika som är riktigt kraftiga och virvlar upp massa damm och stoft högt upp i atmosfären, dammolnen rör sig in över Europa och om det börjar regna tar regnet med sig partiklarna till marken och det blir ett blodregn. Det kan synas lätt rött på snön.
- Svenska soldater i utlandstjänst hade mer förekommande luftvägsbesvär efter insats jämfört med svenskar som inte tjänstgjort utomlands.
- I studien som gjordes i tre olika industrier, pappersbruk, träpelletsfabrik och gjuteri, mättes hur mycket de 213 arbetarna exponerades för kiseldamm, pappersdamm och trädamm. Lungfunktionen mättes med spirometri och visade olika grad av påverkan på lungorna hos studiedeltagarna.
- Luftvägssymptom ökar hos de som rapporterar att de exponeras av trafik och yrkesmässiga luftföroreningar. Mest besvär hos dem som rapporterar både trafik och yrkesmässig exponering.
- Avhandlingen heter Dust Exposure as a Risk Factor for Respiratory Disease.
Nyckelord
Kontakter
Johannes SaersDistriktsläkareBaggängens vårdcentral i Karlskoga
Hälso- och sjukvårdsförvaltning
Elin AbelsonForskningskommunikatörKommunikation
Hälso- och sjukvårdsförvaltning
Bilder




Länkar
Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv
Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.
Följ Region Örebro län
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län
Vårdens insats den 4 februari var tillfredsställande - men det finns förbättringspotential visar ny rapport4.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Sjukvården agerade snabbt för att kunna ta emot skadade från den allvarliga händelsen på Risbergska skolan 4 februari. Flera framgångsfaktorer bidrog till det. Det slås fast i en ny rapport. Men rapporten lyfter också flera områden där det behövs åtgärder och utvecklingsarbete.
Varför effektiva insatser inte alltid når personer med funktionsnedsättning3.12.2025 08:20:00 CET | Pressmeddelande
Trots att många insatser inom funktionshinderområdet har starkt forskningsstöd är det långt ifrån självklart att de når de personer som behöver dem. Forskare Anette Granberg visar i sin avhandling att förklaringen ofta finns i organisationernas egna förutsättningar. Implementering handlar inte bara om vad som ska göras, utan i hög grad om var, hur och under vilka villkor en insats ska införas.
Välbehandlad hiv smittar inte1.12.2025 07:59:00 CET | Pressmeddelande
I Sverige är hiv en kronisk sjukdom som, när den är välbehandlad, varken förkortar livet eller överförs vid sex.
Pressinbjudan: Venöst centrum firar tio-årsjubileum28.11.2025 10:00:00 CET | Pressinbjudan
Nu i höst har det gått tio år sedan Venöst centrum på Karlskoga lasarett startade sin verksamhet. Media hälsas välkommen att delta när de tio åren firas med Öppet hus i lokalerna tisdagen den 2 december.
Regionala tillväxtnämnden stödjer projekt som ska påskynda övergången till fossilfria energislag26.11.2025 07:59:00 CET | Pressmeddelande
Regionala tillväxtnämnden vill underlätta och snabba på övergången till fossilfria energislag genom att stödja två olika projekt. Det beslutades på det senaste sammanträdet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum