Tufft internationellt motstånd väntar på Sverigepremiären - dessa namn är klara
Nu till helgen, den 15–16 november samlas skidskytteeliten på Idre Fjäll där Sverigepremiären avgörs för åttonde gången. I år väntar extra tufft motstånd när flera internationella landslag gästar.

– Det känns alltid inspirerande att starta säsongen på Idre Fjäll. Sverigepremiären är en viktig tradition för oss och ett bra test på var vi står, säger Johannes Lukas, huvudtränare på Svenska Skidskytteförbundet.
Bland de bekräftade damerna finns stora delar av det tyska landslaget i startlistan, däribland Selina Grotian och Janina Hettich-Walz. Även italienska stjärnan Lisa Vittozzi är anmäld, vilket talar för högklassiga tävlingar redan från start.
För Vittozzi blir tävlingarna på Idre Fjäll comeback på snö, efter att hon missat hela fjolårets säsong till följd av skada. Hon vann rullskidtävlingen One Loop i München för några veckor sedan före Johanna Skottheim som tog silver och Anna Magnusson som tog brons.
Även våra svenska herrar blir utmanade av stora namn. Bland annat Lukas Hofer från Italien, och det tyska A-landslaget, med bland annat Philipp Nawrath och Roman Rees i spetsen, samt åkare från både Polen, Estland och Ukraina.
– I år väntar ett riktigt starkt startfält, vilket ger oss värdefull konkurrens och bra förutsättningar att komma in i tävlingsrytmen direkt, säger Johannes Lukas.
Den fullständiga anmälningslistan hittas på SporTA.
Kontakter
Wilma BjörkmanMedia & kommunikationSvenska Skidskytteförbundet
Tel:+46703020459wilma.bjorkman@skidskytte.seSverige - Världsledande inom skidskytte
Svenska Skidskytteförbundet arbetar för att bredda skidskyttesporten genom starka regioner och föreningar i hela landet, popularisera skidskytte genom att arrangera hållbara evenemang i världsklass samt skapa förutsättningar för eliten att nå internationell toppklass. Vår vision är att Sverige ska vara världsledande i skidskytte.

Följ Svenska Skidskytteförbundet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Svenska Skidskytteförbundet
Vitargo ny partner till Skidskytteförbundet4.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Varje träff, varje skateskär är resultatet av hårt arbete, ett arbete som kräver energi, fokus och återhämtning. Nu inleder Svenska Skidskytteförbundet ett partnerskap med den svenska energitillskottföretaget Vitargo, för att ge de aktiva bästa möjliga förutsättningar att prestera i världsklass – hela vägen från träning till tävling.
Svenska Skidskytteförbundet och Monitor ERP förlänger sitt partnerskap och siktar mot VM 203128.11.2025 15:15:00 CET | Pressmeddelande
Svenska Skidskytteförbundet och Monitor ERP System AB förlänger sitt långsiktiga och strategiskt viktiga partnerskap. Monitor ERP fortsätter därmed som huvudpartner till förbundet i ytterligare fem år.
Laguttagning för World Cup 1, Östersund och IBU Cup 1,Obertilliach24.11.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Tävlingssäsongen står för dörren och vi presenterar nu truppen till de första internationella tävlingarna. Världscupstarten sker på hemmaplan i Östersund med sju tävlingsdagar och IBU-cupen startar i Obertilliach, Österrike.
Mediainformation inför Världscup och IBU-cup säsongen 2025/202617.11.2025 15:02:21 CET | Pressmeddelande
Nu är det dags för start av årets världscup och IBU-cup. Här nedan samlas all information som kan göra det enklare för er att följa och rapportera om de svenska skidskyttarna.
Säsongens första snöläger på Idre Fjäll27.10.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
A-landslaget, Team Autoexperten och Team Dina Försäkringar åker nu till Idre Fjäll för att inleda säsongens första läger på snö. Anläggningen har blivit en självklar plats för Svenska skidskytteförbundet när de första skejtskären på snö ska tas.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum