Jönköpings kommun

Pressinbjudan: Bandklippning för nya gång- och cykelvägen mellan Råslätt och Barnarp

13.11.2025 08:05:00 CET | Jönköpings kommun | Pressmeddelande

Dela

Den nya gång- och cykelvägen mellan Barnarp och Råslätt är klar. Nu är det säkrare och enklare ta sig fram till fots och på cykel. Vägen öppnas officiellt med bandklippning av kommunstyrelsens ordförande lördag 15 november.

En gång- och cykelväg är avgränsad med ett staket mot en bilväg. På båda sidorna syns skog och längre fram en bro över vägen.
Den nya gång- och cykelvägen mellan Råslätt och Barnarp.

Den nya gång- och cykelvägen längs Lovsjövägen och Barnarpsvägen mellan Råslätt och Barnarp används redan flitigt av både gående och cyklister. Nu återstår att klippa bandet för att markera att den är färdig. Kommunstyrelsens ordförande Mona Forsberg (S) håller ett kort tal och klipper bandet. Kommunen delar också ut reflexer till de som kommer förbi, så länge lagret räcker. 

– Det känns väldigt roligt att denna efterlängtade och viktiga satsning för ökad trafiksäkerhet äntligen står klar, säger Mona Forsberg (S), kommunstyrelsens ordförande, Jönköpings kommun. 

Media och allmänheten är välkomna att vara på plats vid bandklippningen. 

Datum: Lördag 15 november
Tid:
Kl. 11.00 
Plats: I Barnarp där den nya gång- och cykelvägen börjar, utmed Lovsjövägen i höjd med Krönsvängen 

G%E5ng-%20och%20cykelv%E4g%20bredvid%20en%20bilv%E4g%20d%E4r%20en%20buss%20k%F6r%20i%20motljuset.
Kartbild%20med%20en%20bl%E5%20markering%20d%E4r%20bandklippningen%20kommer%20%E4ga%20rum.
Bandklippningen äger rum där den nya gång- och cykelvägen börjar i Barnarp – utmed Lovsjövägen i höjd med Krönsvängen, vid blå markering i kartan.

Nyckelord

Kontakter

Bilder

En gång- och cykelväg är avgränsad med ett staket mot en bilväg. På båda sidorna syns skog och längre fram en bro över vägen.
Den nya gång- och cykelvägen mellan Råslätt och Barnarp.
Ladda ned bild
Gång- och cykelväg bredvid en bilväg där en buss kör i motljuset.
Ladda ned bild

Jönköpings kommun

I Jönköpings kommun arbetar omkring 13 000 medarbetare för att ge våra drygt 147 000 invånare välfärd och service av hög kvalitet. Läs mer om våra verksamheter på kommunens webbplats.

Följ Jönköpings kommun

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Jönköpings kommun

Pressinbjudan: Oro inför påsk – aktörer går samman30.1.2026 09:20:19 CET | Pressmeddelande

Varje påsk arrangeras Custom motor show i Jönköping. Den populära mässan lockar motorintresserade långväga ifrån, så även ungdomar som kommer till staden för att festa. Polisen, Jönköpings kommun och flera andra aktörer ser med oro på utvecklingen vid Asecs-området där det under påskhelgen förekommer hög berusningsgrad, narkotika, våldsbrott och skadegörelse i samband med stora samlingar av ungdomar. Inför påsken 2026 har flera aktörer nu gått samman för att motverka den negativa utvecklingen. Media bjuds in till en pressträff där de samverkande aktörerna kommer att berätta om det gemensamma arbetet inför påsk. Tid: Klockan 10.00 tisdag 3 februari 2026 Plats: Räddningstjänsten Jönköping (Hus B) Medverkar gör representanter från Polisen, Jönköpings kommun, Asecs och Custom motor show. Bekräfta närvaro genom att skicka ett mejl till erik.berger@jonkoping.se

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye