Mångmiljonstöd ska lyfta svensk teknikkompetens
12.11.2025 14:55:22 CET | Örebro universitet | Pressmeddelande
Nu står det klart att 93 miljoner kronor, varav 60 miljoner från innovationsmyndigheten Vinnova, satsas på Expert Learning Lab – ett samarbetsprojekt mellan svensk industri och akademi i syfte att stärka Sveriges industriella konkurrenskraft.

Projektet drivs av ett konsortium bestående av ABB, Ericsson, Saab och Volvokoncernen tillsammans med Chalmers, KTH, Linköping universitet och Örebro universitet. Bakgrunden till projektet är att adressera Sveriges akuta brist på avancerad digital kompetens genom att skala upp en modell för expertlärande baserad på samarbete mellan ledande universitet och industriföretag.
– Det är avgörande att våra experter är rustade med rätt kompetens för att kunna möta framtida utmaningar. I en värld med allt snabbare teknologisk förändringstakt blir Expert Learning Lab ett viktigt verktyg för att stärka Sveriges industriella konkurrenskraft framöver, säger Fredrik Elieson på Volvokoncernen och projektledare för Expert Learning Lab.
Under perioden 2025-2028 förväntas Expert Learning Lab utbilda runt 1500 experter årligen för att möta industrins kompetensbehov.
Expert Learning Lab, som ingår i det nationella programmet Avancerad Digitalisering, bildades 2023 för att stärka Sveriges kompetens inom avancerad digitalisering. Visionen är att skapa ett ledande nationellt centrum och en internationell förebild för industriellt och livslångt lärande – med särskilt fokus på teknikexperter. Labbet fungerar som en innovativ plattform där industri och akademi samarbetar över organisationsgränser för att säkerställa Sveriges framtida konkurrenskraft. En central del i satsningen är att utforska och tillämpa framtidsteknologier som AI och XR (extended reality). Tekniker som inte bara effektiviserar lärandet, utan också förändrar hur vi lär oss – och vad vi kan åstadkomma genom det.
Initiativet finansieras av Vinnova, medan deltagande industripartners tillsammans har investerat omkring 30 miljoner kronor i in kind-bidrag till projektet. Den omfattande industriella medfinansieringen vittnar om näringslivets starka tro på Expert Learning Labs potential att driva innovation och bidra till ökad produktivitet och kompetensutveckling bland Sveriges teknikexperter.
– Digitaliseringen går snabbt och svensk industri behöver spetskompetens för att fortsätta vara konkurrenskraftig. Nu testar vi nya sätt för livslångt lärande, i nära samarbete mellan akademi och industri, säger Amy Loutfi, professor och föreståndare för AI, Robotics and Cybersecurity Center (ARC) vid Örebro universitet, som är värd för projektet.
Fakta: Expert Learning Lab
Expert Learning Lab beviljas finansiering för sin tredje projektfas som ska pågå från oktober 2025 till augusti 2028. Vinnova stöttar projektet med 60 miljoner kronor medan industriparterna bidrar med 33 miljoner kronor i form av egna resurser.
Projektet drivs av ABB, Ericsson, Saab och Volvokoncernen tillsammans med Chalmers, KTH, Linköpings universitet och Örebro universitet.
AI, Robotics and Cybersecurity Center (ARC) vid Örebro universitet är värd för Expert Learning Lab.
Kontakter
Marie Brodin, Örebro universitet, marie.brodin@oru.se
Mattias Wiggberg, KTH, wiggberg@kth.se
Linda Carlsson, Linköpings universitet, linda.carlsson@liu.se
Henrik Dahlberg, Chalmers tekniska högskola, Henrik.dahlberg@chalmers.se
Claes Eliasson, Volvo Group, press@volvo.com
Jenny Hedelin, Ericsson, media.relations@ericsson.com
Mattias Rådström, Saab Group, presscentre@saabgroup.com
Ingrid Sefastsson, ABB, press@se.abb.com
Jesper ErikssonKommunikatör
Tel:019-30 21 28Tel:070-324 65 67jesper.eriksson@oru.seBilder

Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Målinriktad träning i skolidrotten ökar elevers kompetens och motivation2.3.2026 09:31:20 CET | Pressmeddelande
När undervisningen i idrott och hälsa utgår från elevernas egna mål och de övar under en längre tid ökar möjligheten att utvecklas. Det visar en ny avhandling från Örebro universitet. – När elever upplever sig som skickliga tycker de också att undervisningen blir meningsfull, säger forskaren Robin Lindgren Fjellner.
Tusentals gymnasielever besöker Örebro universitet under Universitetsdagen2.3.2026 09:09:05 CET | Pressmeddelande
På onsdag arrangeras Universitetsdagen vid Örebro universitet. Omkring 2 000 gymnasieelever och andra besökare kommer till campus för att lära sig om utbildningar och studentlivet.
En rask långpromenad i veckan minskar risken för sarkopen obesitas24.2.2026 08:40:55 CET | Pressmeddelande
Äldre personer som är fysiskt aktiva har betydligt lägre risk att drabbas av sarkopen obesitas – en kombination av fetma och svaga muskler. Det visar ny forskning från Örebro universitet. Resultaten pekar på att även måttlig rörelse kan göra stor skillnad.
”Vi kan inte fortsätta som vi gjort hittills”23.2.2026 08:46:32 CET | Pressmeddelande
Naturresurser som luft, vatten och mark har länge setts som självklara och obegränsade. – Vi kan inte fortsätta som vi gjort hittills. Vi måste tänka om kring hur vi använder naturresurser i företagande, säger Örebroprofessor Frans Prenkert. I en vetenskaplig artikel beskriver han hur naturresurser måste behandlas mer som man behandlar maskiner, teknik och personal i ekonomiska sammanhang.
Blodprov kan avslöja risk för tarmsjukdom – långt innan man blir sjuk20.2.2026 08:49:14 CET | Pressmeddelande
Forskare vid Örebro universitet har hittat spår i blodet som kan visa vem som senare i livet riskerar att utveckla ulcerös kolit – en kronisk inflammatorisk tarmsjukdom. Det handlar om spår som kan finnas många år innan de första symtomen märks.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum