Första bilderna på regionens nya sjukhus, personalbostäder och Folktandvården
12.11.2025 14:00:25 CET | Region Norrbotten | Pressmeddelande
Region Norrbotten visar nu bilder på hur det nya sjukhuset, Folktandvården samt personalbostäderna i Kiruna kan komma att se ut. Nästa steg är samråd, där kommunen, boende och andra får möjlighet att lämna sina synpunkter om utformningen.

– Vi är glada över att vara framme vid det här viktiga steget där vi kan visa upp hur vi tänker oss att det kan se ut. Under den här processen har vi haft en kontinuerlig dialog med våra medarbetare i Kiruna och med LKAB, säger Anders Öberg (S), ordförande för regionstyrelsen i Region Norrbotten.
Illustrationerna på sjukhuset, Folktandvården och personalbostäderna omfattar bland annat volymbilder på hur byggnaderna kan se ut, hur stora de blir och hur trafiken ska lösas.
– Vi vill bygga ett modernt och flexibelt sjukhus som innehåller samma funktioner som det nuvarande sjukhuset men som också möjliggör att vi kan möta framtidens behov och vårdens utveckling, säger Anders Öberg.
Processen framåt
Nästa steg är ett samråd där kommunen tillsammans med boende, sakägare och andra berörda får möjlighet att lämna synpunkter. Efter samrådet sammanfattas synpunkterna och arbetet fortsätter för att kunna ta fram beslut om detaljplanen. Därefter kan Region Norrbotten lämna in bygglovsansökan.
– Mycket glädjande besked från regionen för oss Kirunabor. Att vi får ett supermodernt sjukhus med de funktioner och kapacitet som finns och har funnits i gamla sjukhuset är en av de avgörande pusselbitar som kommer på plats för ett attraktivt och livskraftigt Kiruna och Norrbotten, säger Mats Taaveniku, kommunalråd Kiruna kommun.
– Sjukhuset är en av de största och mest betydelsefulla frågorna vi hanterar i samhällsomvandlingen. Att regionen nu kan visa hur det framtida sjukhuset kan ta form är ett viktigt steg för Kiruna och för alla oss som bor här, säger Stefan Hämäläinen, direktör samhällsutveckling, LKAB.
Nya tandvårdskliniken i Kiruna
Sedan tidigare är Region Norrbotten, LKAB och markägaren Kiruna kommun enade om att Folktandvården i Kiruna kommer att få en egen byggnad.
Se tidigare nyhet: Planer på egen byggnad för folktandvården i Kiruna - Region Norrbotten

Kontakter
Anders Öberg (S)Regionstyrelsens ordförande
Tel:070- 609 35 63anders.oberg@norrbotten.seMats Taaveniku (S)KommunalrådKiruna kommun
Tel:070 316 7477mats.taaveniku@kiruna.seUlrika HuhtaniskaPress and Public RelationsLKAB
Tel:070-268 39 92press@lkab.comBilder







Om Region Norrbotten
Region Norrbotten arbetar för dem som bor och verkar i Norrbottens län. Vi styrs av invånarna genom allmänna politiska val. Region Norrbotten är länets näst största arbetsgivare. Vi har cirka 7 400 anställda, varav de flesta arbetar inom hälso- och sjukvården.
Region Norrbotten bedriver hälso- och sjukvård och tandvård. Vi jobbar med näringslivsfrågor, samhällsplanering och kultur. På så sätt skapar vi förutsättningar för en god livsmiljö här i Norrbotten.
Följ Region Norrbotten
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Region Norrbotten
Ärenden på regionstyrelsens möte25.3.2026 15:07:20 CET | Pressmeddelande
Regionstyrelsen behandlar ett 40-tal punkter på sitt kommande sammanträde. Här är en sammanfattning av några av de ärenden som tas upp.
Norrbotten möter 14 000 mässbesökare i nederländska Utrecht18.3.2026 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu är det åter igen dags för Emigration Expo – Europas största mässa för personer som söker efter ett nytt land att bosätta sig i. Målet för Norrbotten står klart: Fler européer ska välja att bygga en framtid här i norr.
Norrbottens rekryteringsbehov: 8 500 personer under två år17.3.2026 15:11:05 CET | Pressmeddelande
Nu finns en rykande färsk regional kartläggning som ger en samlad bild av Norrbottens kompetensbehoven. Både offentlig sektor och näringsliv har stora behov både av att rekrytera nya och kompetensutveckla befintliga medarbetare.
Framtidens kompetensförsörjning – resultaten är här16.3.2026 08:30:00 CET | Pressinbjudan
Norrbotten står inför historiska möjligheter och stora kompetensutmaningar. Nu presenterar Region Norrbotten de första samlade resultaten från den omfattande kartläggningen av länets framtida kompetensbehov.
Ärenden på regionala utvecklingsnämndens möte 19 mars12.3.2026 15:17:49 CET | Pressmeddelande
Den regionala utvecklingsnämnden träffas för sammanträde 19 mars. Här är en sammanfattning av några av de ärenden som tas upp.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum