Miljardkostnader vid begränsade entreprenörsled
17.11.2025 09:46:31 CET | Byggföretagen | Pressmeddelande
Det förslag som diskuteras i Europaparlamentet om att begränsa antalet underentreprenörsled leder till kraftigt ökade kostnader, enligt en ny rapport från Svenskt Näringsliv. - Rapporten stärker Byggföretagens uppfattning att små- och medelstora företag kommer i kläm, säger Mats Åkerlind, vice vd och förhandlingschef, Byggföretagen.

Det aktuella förslaget, som först riktades mot bygg- och anläggningsbranschen, omfattar nu även branscher som jordbruk och transport. För Sverige beräknas kostnaden till 13-25 miljarder kronor per år - och för EU som helhet till 30-45 miljarder euro per år.
- På längre sikt kan effekterna bli ännu mer omfattande, till följd av lägre produktivitet, säger Mats Åkerlind.
Rapporten varnar för att förslaget skulle slå extra hårt mot specialistföretag, som ofta verkar som underentreprenörer i större projekt. Detta bedöms minska möjligheterna till nyetablering, innovation och arbetstillfällen inom flera branscher.
- Fler företag kan i högre utsträckning tvingas utföra arbetsmoment, utan att ha rätt kompetens eller utrustning. Här blir även olycksrisken en aspekt att ta hänsyn till, säger Mats Åkerlind.
Rapporten pekar också på att förslaget kan stå i strid med EU:s grundläggande friheter att bedriva näringsverksamhet och att det inte uppfyller proportionalitetsprincipen.
- Byggföretagen delar Europaparlamentets mål om en sundare europeisk arbetsmarknad. Vägen dit måste bygga på bättre kontroller av regelverket som är på plats, inte på nya regler som hämmar tillväxt och företagande, säger Mats Åkerlind.
Nyckelord
Kontakter
Lars KrissAnsvarig för press och opinion
Tel:+46 76 142 86 89lars.kriss@byggforetagen.seDokument
Byggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för bygg-, anläggnings- och specialföretag som vill bygga Sverige på schyssta grunder.
Följ Byggföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggföretagen
Byggstölderna minskar – insatser mot stöldligor ger resultat29.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Antalet byggstölder minskar. Drygt 3 500 inbrottsstölder från byggarbetsplatser anmäldes till polisen under 2025. Det är 20 procent färre än 2024 och en minskning med 40 procent sedan 2020. - Vi ser fortfarande alldeles för många företagare som drabbas, men regeringens insatser mot stöldligor verkar ge resultat, säger Tanja Rasmusson Hjorth, vice vd och chef för näringsliv & påverkan, Byggföretagen.
"Hantverksyrken likställs med bärplockning"22.5.2026 13:36:50 CEST | Pressmeddelande
Flera föreslagna yrken inom bygg och anläggning finns inte med på regeringens lista över undantag från det tuffare lönekravet för arbetskraftsinvandring. - Regeringen har inte lyssnat på sin expertmyndighet Migrationsverket. Beslutet innebär att det blir svårare för bygg- och anläggningsbranschen att säkerställa arbetskraft inom viktiga yrkesgrupper. Det är beklagligt att hantverksyrken likställs med bärplockning, säger Tanja Rasmusson, vice vd och chef för påverkan, Byggföretagen.
Staten behöver ta ett tydligt ansvar för klimatanpassning22.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Nio av tio byggföretag uppger att man ännu inte vidtagit åtgärder i företaget, eller i enskilda projekt, för klimatanpassning. Det visar svaren i Byggföretagens senaste byggbarometer.
Susanne Liljedahl ny ordförande för Byggföretagen12.5.2026 12:01:14 CEST | Pressmeddelande
Susanne Liljedahl, biträdande affärsområdeschef på Peab Sverige AB, har idag valts till ny förbundsordförande för bransch- och arbetsgivarorganisationen Byggföretagen.
Byggyrkena lyfts fram när Yrkes-SM invigs i dag4.5.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Idag invigs Yrkes-SM 2026 i Stockholm. För första gången arrangeras Sveriges största yrkestävling i huvudstaden. Mellan den 4 och 6 maj samlas unga yrkestalanger från hela landet och tusentals besökare för att se och prova på yrken, bland annat inom bygg och anläggning.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum