Miljardkostnader vid begränsade entreprenörsled
17.11.2025 09:46:31 CET | Byggföretagen | Pressmeddelande
Det förslag som diskuteras i Europaparlamentet om att begränsa antalet underentreprenörsled leder till kraftigt ökade kostnader, enligt en ny rapport från Svenskt Näringsliv. - Rapporten stärker Byggföretagens uppfattning att små- och medelstora företag kommer i kläm, säger Mats Åkerlind, vice vd och förhandlingschef, Byggföretagen.

Det aktuella förslaget, som först riktades mot bygg- och anläggningsbranschen, omfattar nu även branscher som jordbruk och transport. För Sverige beräknas kostnaden till 13-25 miljarder kronor per år - och för EU som helhet till 30-45 miljarder euro per år.
- På längre sikt kan effekterna bli ännu mer omfattande, till följd av lägre produktivitet, säger Mats Åkerlind.
Rapporten varnar för att förslaget skulle slå extra hårt mot specialistföretag, som ofta verkar som underentreprenörer i större projekt. Detta bedöms minska möjligheterna till nyetablering, innovation och arbetstillfällen inom flera branscher.
- Fler företag kan i högre utsträckning tvingas utföra arbetsmoment, utan att ha rätt kompetens eller utrustning. Här blir även olycksrisken en aspekt att ta hänsyn till, säger Mats Åkerlind.
Rapporten pekar också på att förslaget kan stå i strid med EU:s grundläggande friheter att bedriva näringsverksamhet och att det inte uppfyller proportionalitetsprincipen.
- Byggföretagen delar Europaparlamentets mål om en sundare europeisk arbetsmarknad. Vägen dit måste bygga på bättre kontroller av regelverket som är på plats, inte på nya regler som hämmar tillväxt och företagande, säger Mats Åkerlind.
Nyckelord
Kontakter
Lars KrissAnsvarig för press och opinion
Tel:+46 76 142 86 89lars.kriss@byggforetagen.seDokument
Byggföretagen är en bransch- och arbetsgivarorganisation för bygg-, anläggnings- och specialföretag som vill bygga Sverige på schyssta grunder.
Följ Byggföretagen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Byggföretagen
Sverige kan mer - en reformagenda för ökad konkurrenskraft10.3.2026 08:31:39 CET | Pressmeddelande
Byggföretagen ser med oro på att konkurrenskraft, produktivitet och tillväxt har halkat efter. - Bygg- och anläggningsbranschen vill bidra till att göra ett bra land ännu bättre. Därför lanserar Byggföretagen en reformagenda för ökad konkurrenskraft, fler bostäder, en tryggare arbetsmarknad och stärkt beredskap. Sverige kan mer, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
De är nominerade till Årets byggkvinna 20266.3.2026 11:41:34 CET | Pressmeddelande
Av 120 nominerade presenteras nu de 45 förebilder, inom bygg- och anläggningsbranschen, som har gått vidare till utmärkelsen Årets byggkvinna 2026. De nominerade representerar såväl skiftande yrken och titlar som landsdelar från norr till söder, men med den gemensamma nämnaren att de alla är inspirerande ambassadörer för branschen.
Brant fall för rot-avdragen6.3.2026 05:55:00 CET | Pressmeddelande
Antalet godkända rot-avdrag faller sedan rot-avdraget återställdes från 50 till 30 procent av arbetskostnaden efter årsskiftet. I februari godkändes drygt 97 000 rot-avdrag, vilket kan jämföras med 297 000 i december 2025. - Branschen hade förväntat sig en viss nedgång, men det är en påtaglig skillnad, säger Catharina Elmsäter-Svärd, vd för Byggföretagen.
Fler byggföretag vill anställa nya medarbetare3.3.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Det ljusnar på byggarbetsmarknaden. Enligt Svenskt Näringslivs nya rekryteringsenkät har sex av tio byggföretag gjort rekryteringsförsök under det senaste halvåret. - Fler företag söker medarbetare. Det beror i huvudsak på att man fått in nya uppdrag, eller utvecklar sin verksamhet, säger Elin Kebert, expert kompetensförsörjning, Byggföretagen.
Färre byggvarsel i januari – men sträng vinter påverkar arbetslösheten17.2.2026 05:55:00 CET | Pressmeddelande
I januari månad varslades 493 personer inom byggindustrin. Det var en minskning med 44 procent jämfört med januari 2025. - Konjunkturläget är fortfarande ansträngt, men vi ser en tydlig nedgång i antalet varsel, säger Johan Deremar, nationalekonom och prognosansvarig, Byggföretagen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum