Extrem undernäring i krigets Sudan
Fler än 70 procent av de barn under fem år som har flytt från al-Fashir till Tawila är akut undernärda. Läkare Utan Gränser fruktar också att många människor i och runt al-Fashir inte kan ta sig därifrån. Nu varnar organisationen för undernäringskrisen i Sudan och kräver ökad finansiering och omedelbart humanitärt tillträde.

– Det här är det värsta jag har sett i mänskligt lidande, säger Peter Moberger, kirurg för Läkare Utan Gränser i Tawila. Jag har aldrig sett så här utmärglade människor någon annanstans. Det gäller både vuxna och barn.
Under flera månader har Läkare Utan Gränser team på plats i Tawila vårdat undernärda patienter som har flytt från al-Fashir - men nu är undernäringsnivåerna chockerande.
Bland de barn under fem år som nådde Tawila mellan den 27 oktober, då milisstyrkan Rapid Support Forces (RSF) tog kontroll över al-Fashir, och den 3 november var fler än 70 procent akut undernärda, varav 35 procent led av svår akut undernäring. 60 procent av de 1 130 vuxna som Läkare Utan Gränser undersökte var akut undernärda, varav 37 procent svårt akut undernärda. Undernäringsnivåerna är ännu högre bland gravida och ammande kvinnor.
– De flesta av de patienter som vi opererar har utsatts för urskillningslöst våld eller fått skott- och splitterskador, säger Peter Moberger. Det är människor i alla åldrar och i alla delar av kroppen. Eftersom det i princip inte finns någon sjukvård i al-Fashir har många patienter gamla skador som inte har behandlats. Men när en patient är undernärd så läker såren mycket långsammare och tenderar att bli mer infekterade.
Inget annat val än att äta djurfoder
Detta bekräftar Läkare Utan Gränsers farhågor om att människor i staden al-Fashir, som har varit belägrad i fler än 500 dagar, svälter. Det stämmer också överens med den senaste rapporten från Integrated Food Security Phase Classification (IPC), som konstaterade svält i al-Fashir och Kadugli.
De människor som kommer till Tawila har berättat för Läkare Utan Gränsers medarbetare att de inte hade tillgång till mat eftersom humanitär hjälp blockerades och marknader besköts och tömdes. I desperation hade människor inget annat val än att äta djurfoder.
Läkare Utan Gränser fruktar att många människor i och runt al-Fashir fortfarande inte kan ta sig därifrån och att de hålls som gisslan. RSF och dess allierade måste omedelbart upphöra med dessa grymheter och ge människor en säker väg ut.
Pågående kolerautbrott
I hela Sudan ser Läkare Utan Gränser en omfattande försämring av barns näringsstatus de senaste månaderna. Krisen drivs av flera faktorer som matbrist, sjukdomar, osäkerhet, brist på försörjningsmöjligheter och osäkra levnadsförhållanden.
– Vi uppmanar alla stridande parter att tillåta humanitära organisationer säkert och obehindrat tillträde för att öka insatserna och hjälpa till att minska denna kris, säger Myriam Laaroussi, akutkoordinator för Läkare Utan Gränser.
I delstaten Blue Nile i östra Sudan har sudanesiska invånare som återvänt från Sydsudan sedan i juni pressat de sköra resurserna till bristningsgränsen. Tusentals familjer som lever i provisoriska läger med liten tillgång till rent vatten, mat eller hygien har lett till ett pågående kolerautbrott och en ökning av dödsfall som går att förebygga bland barn.
Få organisationer på plats
Även människor som återvänder hem efter att ha varit på flykt står inför stora utmaningar med att få tag på eller ha råd med mat, eller få tillgång till tjänster som sjukvård. I delstaten Khartoum har undernäringen förvärrats sedan juni då fler än 700 000 människor flyttade tillbaka till krigshärjade stadsdelar med begränsad tillgång till vatten och sjukvård. Den humanitära insatsen i Khartoum är fortfarande långt ifrån att täcka de stora behoven, det finns stora luckor i både akut hjälp och långsiktiga insatser och det är få organisationer på plats.
Den verkliga omfattningen av krisen i Sudan är sannolikt mycket värre än vad som rapporteras.
De stridande parterna måste ge säker och obehindrad tillgång till människor i riskzonen, kombinerat med ökat finansiellt och humanitärt stöd från internationella organisationer. Annars kommer fler barn att vara sårbara för Sudans utdragna undernäringskris.
Nyckelord
Kontakter
Presstelefon
Kontakta oss gärna på vår presstelefon, gäller även kvällar och helger (ej sms).
Länkar
Läkare Utan Gränser är en internationell medicinsk humanitär organisation som ger sjukvård och stöd till människor oavsett etnicitet, reigion eller politiska åsikter. Om du vill komma i kontakt med vår utsända personal eller ämnesexperter så kontakta oss på kommunikationsavdelningen - så hjälper vi dig efter bästa förmåga.
Följ Läkare Utan Gränser
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Läkare Utan Gränser
Forskning: Ungdomsklubbar minskar risk för avbruten hivbehandling28.11.2025 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Hiv är den näst vanligaste dödsorsaken bland unga i Afrika söder om Sahara. Nu visar nya forskningresultat från Kongo-Kinshasa att ungdomsklubbar bidrar till att behandling upprätthålls och smittspridning minskar. Klubbarna gav även positiva effekter på den psykiska hälsan.
Lunchwebbinarium: Sjukvård och civila under attack i Sudan24.11.2025 11:27:40 CET | Pressinbjudan
Systematiska attacker mot civila i Sudan och mot sjukvårdens infrastruktur, personal och patienter sker om och om igen, och förövarna går ofta fria. Detta får förödande konsekvenser för civilbefolkningen och de ofta redan sköra sjukvårdssystemen.
Darfur: Läkare Utan Gränser fördömer massakrer i al-Fashir31.10.2025 23:36:16 CET | Pressmeddelande
Vittnesmål från flyktingar beskriver massakrer, tortyr, kidnappningar, sexuellt våld och summariska avrättningar i al-Fashir och längs flyktvägarna. Läkare Utan Gränser varnar för att ett stort antal människor befinner sig i livsfara och hindras att fly av Rapid Support Forces, som kontrollerar staden.
Vapenvila stoppar inte lidandet i Gaza24.10.2025 10:53:38 CEST | Pressmeddelande
Trots vapenvilan i Gaza lever människor fortfarande under extremt farliga förhållanden där bristen på rent vatten, sanitet, mat och skydd utgör en fara för deras hälsa. Läkare Utan Gränser varnar nu för att situationen är ohållbar – och att det leder till att människor dör helt i onödan.
Kongo-Kinshasa: Oroande kolerautbrott i hela landet23.10.2025 09:25:14 CEST | Pressmeddelande
Koleraepidemin i Kongo-Kinshasa är en av de värsta på tio år. Under de senaste nio månaderna har fler än 58 000 misstänkta fall redan registrerats. Läkare Utan Gränser varnar nu för den tilltagande epidemin och uppmanar till akuta åtgärder för att stoppa spridningen.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum