Ny rapport: Skellefteå AIK:s samhällsvärde uppskattas till 218 miljoner
Grant Thornton har i samarbete med SHL analyserat hockeyklubben Skellefteå AIK:s påverkan på människa, samhälle och miljö. I den så kallade impactrapporten har både positiva och negativa effekter värderats i ekonomiska termer. Den samlade påverkan uppskattas till över 200 miljoner kronor.

Rapporten bygger på ett initiativ inom SHL:s Impact-program där varje klubbs sociala, miljömässiga och ekonomiska fotavtryck analyseras med stöd av forskningsbaserade metoder.
– Med vår modell kan vi hjälpa ligor, klubbar och föreningar inom idrotten att påvisa sitt värdeskapande i samhället omräknat i kronor. För Skellefteå AIK kan vi presentera ett uppskattat positivt samhällsvärde motsvarande 218 miljoner, säger Helena Mueller, ansvarig hållbarhetsrådgivning, Grant Thornton.
Analysen bygger på hållbarhetsdata och forskning, och värderar allt från turismekonomiska effekter och hälsovinster till klimatpåverkan och sociala utmaningar. Detta översätts sedan till kronor och ören för att synliggöra den sociala, miljömässiga och samhällsekonomiska påverkan som klubben har för människor och lokalt näringsliv.
– Skellefteå AIK visar vilken kraft hockeyn har i ett lokalsamhälle. Genom Impactrapporten synliggörs klubbens breda betydelse – både socialt och ekonomiskt. Att mäta och förstå denna påverkan är avgörande för att vi ska kunna rikta våra insatser rätt och fortsätta stärka hockeyns positiva roll i samhället, säger Jenny Silfverstrand, vd, SHL.
Arbetet stärker även dialogen med näringsliv, akademi och offentlig sektor i Skellefteåregionen.
– Impactrapporten ger oss värdefulla insikter och skapar en stolthet för vad Skellefteå AIK bidrar med till Skellefteåbygden. Samtidigt visar den möjligheter för förbättring och utveckling både för oss som förening, våra supporters, medlemmar och för SHL. Tillsammans skapar vi nytta, säger Daniel Fåhraeus, klubbdirektör, Skellefteå AIK.
Kontakt
Helena Mueller, ansvarig hållbarhetsrådgivning Grant Thornton
helena.mueller@se.gt.com
Karoline Carlson, Kommunikationschef Skellefteå AIK Hockey
karoline.carlson@skellefteaaik.se
Jenny Silverstrand, vd SHL
jenny.silverstrand@shl.se
Länkar
Följ Grant Thornton Sweden AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Grant Thornton Sweden AB
Lisa Lundström Årets kvinnliga Gasell 20255.12.2025 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Årets Gasellgala har gått av stapeln i Stockholms stadshus. Här hyllades Sveriges alla 1620 Gasellföretag och tre företagare hedrades extra på scenen. En av dem var Lisa Lundström, vd för Electro Heat Sweden, som får utmärkelsen Årets kvinnliga Gasell 2025. Priset delas ut av Dagens Industri i samarbete med Grant Thornton, Serafim Finans och Amazon för att uppmärksamma kvinnors företagande och främja jämställdhet i näringslivet.
Vårdrapporten 2025: Tillväxten för privata aktörer bromsar in när drift tas tillbaka i offentlig regi2.12.2025 11:20:38 CET | Pressmeddelande
Tillväxten inom privat vård och omsorg var fortsatt återhållsam 2024. En stor anledning är en ihållande trend av att kommuner och regioner tar tillbaka drift i egen regi. Det visar Grant Thorntons kartläggning, baserad på över 25 000 årsredovisningar från vård- och omsorgsbolag.
Grant Thornton topp tio bland Sveriges bästa arbetsgivare13.11.2025 07:55:00 CET | Pressmeddelande
Grant Thornton stärker sin position och är nu i topp 10 bland "Sveriges bästa arbetsgivare" i Universums senaste undersökning. Undersökningen bygger på medarbetares egen uppfattning av sin arbetsgivare.
Rapport: Tar de största aktörerna över när privatiseringen minskar inom vård och omsorg?4.11.2025 09:52:46 CET | Pressmeddelande
Privatiseringen inom svensk vård och omsorg har inte bara avstannat – den har till och med minskat. Det visar Grant Thorntons nya rapport, som pekar på en ökad koncentration där de största privata aktörerna tar allt större marknadsandelar.
Ny rapport: Timrå IK:s samhällsvärde uppskattas till 324 miljoner23.10.2025 15:00:00 CEST | Pressmeddelande
Grant Thornton har, i samarbete med SHL, analyserat Timrå IK:s påverkan på människa, samhälle och miljö. I den så kallade impactrapporten har både positiva och negativa effekter värderats i ekonomiska termer. Den samlade påverkan uppskattas till över 300 miljoner kronor.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum