Lantmännen Maskin AB i Malmö är Handels bästa arbetsplats 2025
13.11.2025 14:15:24 CET | Handelsanställdas förbund | Pressmeddelande
Lantmännen Maskin AB i Malmö har utsetts till Handels bästa arbetsplats 2025. Utmärkelsen delades ut under Handels kongress i Stockholm och går till en arbetsplats som visar på stark facklig samverkan, trygghet och engagemang i arbetsmiljöfrågor.

– Här ser vi vad facklig styrka betyder i praktiken. Genom samarbete och tydlig struktur har klubben skapat trygghet, delaktighet och verklig medlemsnytta. De är en inspiration för hela Handels, säger Linda Palmetzhofer, förbundsordförande för Handelsanställdas förbund.
Klubben på Lantmännen Maskin har byggt upp ett föredömligt samarbete mellan fackliga företrädare, skyddsorganisation och arbetsgivare. Deras arbete med systematisk arbetsmiljö har spridits i hela koncernen. Ett konkret resultat av det fackliga arbetet är även den framgångsrika förhandlingen om betald ledighet för blodgivning fyra gånger per år.
– Vi är stolta över att vårt arbete gör skillnad inte bara för medlemmarna på arbetsplatsen utan för hela företaget. Det här priset är ett kvitto på att facklig samverkan lönar sig, Tobias Andersson, säger klubbordförande på Lantmännen Maskin Malmö.
Nyckelord
Kontakter
Fritjof Carlsson BrandtPressekreterare
Tel:+46730225278fritjof.carlsson-brandt@handels.seOm oss
Handels är Sveriges tredje största LO-förbund. Idag är vi drygt 152 000 medlemmar, varav cirka 25 000 är pensionärer. Omkring 70 procent av Handels medlemmar är kvinnor.
Förbundet bildades 1906 men är på många sätt ett ungt förbund. Nästan en tredjedel av våra medlemmar är under 30 år och nära hälften är under 35.
Vi finns på cirka 25 000 arbetsplatser och representerar en rad olika yrken och branscher. Majoriteten av våra medlemmar jobbar inom detaljhandeln. Andra medlemsgrupper är till exempel florister, frisörer, lagerarbetare, optiker, urmakare, tjänstemän, kontorsanställda och elever inom yrkesinriktad utbildning.
Följ Handelsanställdas förbund
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Handelsanställdas förbund
Elinor Odeberg blir ny chefsekonom på Handels6.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Elinor Odeberg blir ny chefsekonom och utredningschef på Handels. Hon tillträder tjänsten den 19 maj och efterträder Stefan Carlén.
Jobbet slutar inte när du går hem – ny rapport om digital stress i handeln5.5.2026 06:00:00 CEST | Pressmeddelande
Många handelsanställda får aldrig riktigt lämna jobbet – inte ens efter arbetsdagens slut. En ny rapport från Handels visar att en majoritet av de butiksanställda upplever förväntningar på att vara tillgängliga även utanför arbetstid. Samtidigt uppger över hälften att de har svårt att koppla bort tankarna på jobbet när arbetsdagen är slut.
Sverige har råd med trygghet – men regeringen väljer skattesänkningar13.4.2026 08:16:30 CEST | Pressmeddelande
Regeringen lägger miljardbelopp på skattesänkningar samtidigt som många löntagare kämpar för att få ekonomin att gå ihop. Det skriver Handelsanställdas förbund i en kommentar till vårbudgeten.
Var fjärde handelsanställd avstår tandvård av ekonomiska skäl25.3.2026 06:01:12 CET | Pressmeddelande
Var fjärde handelsanställd har avstått från att gå till tandläkaren trots behov, av ekonomiska skäl. Samtidigt tycker 95 procent att tandvård ska kosta lika mycket som övrig sjukvård. Det visar en ny rapport från Handels.
Drygt var tredje kvinna i handeln klarar sig inte ekonomiskt vid en separation6.3.2026 09:47:32 CET | Pressmeddelande
35 procent av kvinnorna i handeln skulle inte klara sig ekonomiskt om de separerade från sin partner, enligt en Novusundersökning från Handels. Bland kvinnor som arbetar deltid på en tillsvidareanställning är siffran ännu högre – 41 procent. Inför internationella kvinnodagen lyfter Handels frågan om den ekonomiska otryggheten bland kvinnor i handeln.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum