Sweden International Horse Show

Fartfyllt startfält när Indoor Eventing tar över Sweden International Horse Show

Dela

När gräset byts mot fibersand väntar ren action i Strawberry Arena. Tio ryttare gör upp i Indoor Eventing, en av Sweden International Horse Shows mest pulshöjande tävlingar. Nu möts svenska och internationella stjärnor i grenen som garanterar elektrisk stämning.

Sweden International Horse Shows Indoor Eventing är en favorit i Sofia Sjöborgs tävlingskalender. I år är OS-ryttaren tillbaka i arenan för att göra upp om segern i den fartfyllda tävlingen.
Sweden International Horse Shows Indoor Eventing är en favorit i Sofia Sjöborgs tävlingskalender. I år är OS-ryttaren tillbaka i arenan för att göra upp om segern i den fartfyllda tävlingen. Foto: Patrik Svärd

Succétävlingen Indoor Eventing är tillbaka och det handlar om fart, skicklighet och nerver av stål som får publiken att hålla andan. Tio startklara fälttävlansryttare tar sig an en rafflande kamp mot klockan bland spektakulära hinder som inkluderar vatten, bank, smalhinder och banhoppningsinslag. Terrängmomentet har flyttat inomhus, men spänningen är densamma.

Bland de internationella ryttarna finns starka kort till start. 22-åriga Lucas Brun (FRA) har ridit två EM som young rider och kommer tillbaka till Strawberry Arena. Den femstjärniga ryttaren Régis Prud’hon (FRA) har ridit otaliga Nations Cup och debuterar nu på svensk mark. Även Jérôme Robiné (GER) kommer till arenan för första gången. Den tyska mästerskapsryttaren kommer senast från en individuell åttonde plats vid EM i Blenheim 2025 och har ridit upp till femstjärnig nivå både i Badminton och Luhmülen. Tyskland representeras också av Rebecca-Juana Gerken, medan Danmark skickar den rutinerade Tobias Jørgensen.

Publiken får dessutom heja fram fem svenska ryttare som tar sig an världseliten på hemmaplan. OS-ryttaren Sofia Sjöborg kommer till start tillsammans med årets SM-segrare i fälttävlan, Katrin Norling. Bland de blågula ryttarna märks även mästerskapsryttarna Niklas Lindbäck och Anna Freskgård, samt stjärnskottet Amanda Andersson som gör sin debut i sammanhanget. Niklas Lindbäck och Sofia Sjöborg slutade tvåa respektive fyra i fjolårets avslutande klass, nu är de båda ute efter revansch inför en jublande hemmapublik.

–Det ska bli jättekul! SIHS är min absoluta favorittävling och det är väldigt speciellt att få komma tillbaka och tävla på hemmaplan. Sedan är det helt fantastiskt att ha en så bra häst som jag kan göra det med också, säger Sofia Sjöborg som precis tagit en placering med hästen Eastbourne i Stuttgarts Indoor Eventing.

Sweden International Horse Shows Indoor Eventing är ett av Sweden International Horse Shows mest populära inslag och kör i gång på torsdag kväll. Tävlingens andra klass rundar sedan av evenemanget på söndagskvällen. Det gäller att ta sig runt banan med så snabb tid som möjligt och vid eventuella nedslag på hinder får ekipaget tilläggssekunder.

–Det som skiljer inomhusterräng från traditionell terräng är att allt kommer väldigt snabbt. På terrängbanan har man ofta mer tid mellan alla hinder, men här gäller det att ha en häst som är kvick och snabb i sig själv. Inomhusterräng är verkligen ”Jasons” grej och jag hoppas att vi kan göra bra ifrån oss, säger Sofia Sjöborg om sin häst Eastbourne.

Sweden International Horse Show

Sweden International Horse Show arrangeras årligen på Strawberry Arena i Stockholm och är Sveriges största inomhusevenemang för ridsport. Förutom inomhusfälttävlan väntar hoppning, dressyr, fyrspann, islandshästar, show och aktiviteter för hela familjen på schemat.

Se programmet och boka dina biljetter!

Följ Sweden International Horse Show

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Sweden International Horse Show

Unbeatable Maria von Essen wins Grand Prix Freestyle with a new personal best30.11.2025 20:05:30 CET | Pressmeddelande

Maria von Essen and Invoice continue to shine at Sweden International Horse Show. With freestyle music borrowed from Cathrine Laudrup-Dufour, strong support from the home crowd, and a program where everything simply clicked, the duo claimed their second victory and set a new personal best in Grand Prix Freestyle. –Invoice felt fantastic and he is so steady now, even with everything going on around the arena, says Maria von Essen.

Fredrik Perssons lyft i världscupen30.11.2025 12:02:15 CET | Pressmeddelande

Det var en satsning som nästan höll hela vägen för fyrspannskusken Fredrik Persson. Under lördagskvällen i Strawberry Arena missade han andra rundan med endast sju hundradelar, men slutade fyra och tog sin hittills bästa placering i världscupen för säsongen. – Jag försöker med mitt team att fokusera på inomhussäsongen och bygga upp inför nästa år, med VM i Aachen. Inomhustävlingarna hjälper mig att bli snabbare i maraton, vilket har varit en av mina svagheter tidigare, säger Fredrik Persson.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye