Svenska Golfförbundet

Nytt beslut om maxtaket

Dela

Efter samtal med Konkurrensverket (KKV) inom ramen för den pågående utredningen, har Svenska Golfförbundets (SGF) förbundsstyrelse beslutat att de klubbar som överstiger maxtakets antal Golf-ID:n får behålla dessa. Den planerade reduktionen 1 januari genomförs alltså inte. När KKV:s utredning är slutförd ska SGF utvärdera situationen.

2025 är ett rekordår i Golfsverige. SGF fortsätter dock målmedvetet jobba med sin vision att säkra golfen även för framtida generationer. Ett led i detta har varit att Förbundsmötet 2025 tog beslut om införande av ett officiellt maxtak per klubb på antal utfärdade Golf-ID. 

Antalet medlemskap är nu det högsta någonsin, och 20 av 21 golfdistrikt har ökat i antal golfspelare. Sveriges golfklubbar erbjuder också spelaren en allt större variation av medlemskapsformer till olika priser, en mycket glädjande utveckling.

Vad innebär förbundsstyrelsens beslut?

Vid halvårsskiftet infördes det första steget av maxtaket, som innebar att en golfklubb inte kunde utfärda fler aktiva Golf-ID:n än vad maxtaket tillåter, men fick behålla sina redan utfärdade Golf-ID:n året ut.

Det nya beslutet innebär att nuvarande läge kommer att förlängas. Inga klubbar kommer att behöva avstå några redan utfärdade Golf-ID:n. 

Konsekvensen av beslutet är alltså att de fyra klubbar som hade utfärdat fler aktiva Golf-ID än maxtaket per den 1 juli får behålla denna mängd Golf-ID även framgent. 

Bo Bengtsson, biträdande generalsekreterare och stabschef säger:

- Maxtaket är kvar och Konkurrensverkets utredning fortsätter även efter att detta beslut tagits. För SGF är en hållbar modell för Golfsveriges finansiering över tid av största vikt. Den här justeringen underlättar för de särskilt berörda golfklubbarna och golfspelarna och är i sig en rimlig åtgärd. 

Nyckelord

Kontakter

Om Svenska Golfförbundet

Svenska Golfförbundet (SGF) bildades 1904 och är ett av Sveriges äldsta och största specialidrottsförbund med 448 klubbar och 588 069 medlemskap (2025) fördelade på 21 distrikt. SGF:s vision är att också nästa generation ska älska golfen. Förbundet arbetar, tillsammans med övriga Golfsverige, med att förvalta och utveckla golfen för alla, i hela landet, i olika former, under hela livet. Läs mer på golf.se.

Följ Svenska Golfförbundet

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Svenska Golfförbundet

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye