Sveriges första rullande klimatmöte

Den 7 augusti avgår Sveriges första rullande klimatkonferens när Greentopiatåget rullar från Stockholm C mot Göteborg. Bakom initiativet står SJ AB och Greentopia.
I sommar samlas forskare, arrangörer, artister och samhällsdebattörer för fjärde året i rad på Way Out West för klimatmötet Greentopia. Men i år startar Greentopia redan på morgonen den 7 augusti – på tåget från Stockholm Central där ett SJ X 2000 görs om till en rullande klimatkonferens.
En rullande klimatkonferens är mycket mer än bara en tågresa: Tåget hjälper festivalen och besökarna att hålla nere klimatavtrycket, men framför allt blir det en mötesplats och förlängning av Greentopia.
– För att minska klimatpåverkan från vår bransch ser vi två avgörande förändringar: Dels en mental omställning, där vi börjar se resan som en del av upplevelsen snarare än ett nödvändigt ont. Dels stärkta samarbeten mellan kollektivtrafik och arrangörer, som gör tåget till ett självklart alternativ, säger Louise Lindén, grundare av LiveGreen och en av initiativtagarna till Greentopia.
SJ och tåget har en viktig uppgift i att hjälpa andra verksamheter att minska sitt klimatavtryck. För livescenen är transporterna dit ofta den allra största utsläppsposten och därför passar det extra bra att den rullande klimatkonferensen sker just på ett tåg.
– Klimatförändringarna är en av vår tids största utmaningar och vi måste tänka om när det gäller vårt resande. Att välja tåget till festivaler som Way Out West är ett sätt att säkerställa att vi kan fortsätta njuta av de upplevelser vi älskar utan att äventyra denna möjlighet för kommande generationer. Därför känns det kul och viktigt att vi lanserar Greentopiatåget, säger Claes Lindholtz, Kommunikations- och hållbarhetsdirektör på SJ.
Bland talarna ombord på Greentopiatåget finns bland annat forskaren Fredrik Moberg, matentreprenörerna Rune och Fabian Kalf-Hansen och Cecilia Enquist från high-techföretaget Grale.
Greentopiatåget avgår från Stockholm Central på morgonen den 7 augusti. Greentopia startar sedan på Way Out West kl 14.00 samma dag.
-----
Om Greentopia
Greentopia är klimatmötet som inlett Way Out West varje år sedan 2022. Det är ett samarbete mellan Stockholm Resilience Centre, LiveGreen, Way Out West och Svensk Live, och möjliggörs av Göteborg & Co. I år gästas programmet av profiler såsom Gunhild Stordalen, Jessie Sommarström, Mina Dennert, Martin Kann och Maria Wolrath Söderberg.
Kontakter
SJs pressavdelning (enbart för journalister)
Tel:010-751 51 84press@sj.seJohannes ClerisPresstrateg och kommunikatör
Tel:010-751 51 84johannes.cleris@sj.sePeter KraméusKommunikationsstrateg
Tel:010-751 51 84peter.krameus@sj.seOm oss
SJ är ett svenskt reseföretag som erbjuder hållbara tågresor i egen regi och i samarbete med andra. SJ är ett av Sveriges grönaste varumärken och en del av lösningen för att klimatmålen ska nås.
Koncernens 6 500 medarbetare i Sverige och Norge bidrar alla till ökat tågresande – SJ för Sverige framåt.
Följ SJ
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från SJ
Jonas Abrahamsson tillträder som SJs vd den 1 februari19.12.2025 08:00:00 CET | Nyheter
SJs styrelse har beslutat att tidigarelägga tillträdet för Jonas Abrahamsson som vd för SJ. Jonas tillträder nu sin roll den 1 februari, i stället för den 1 mars 2026.
Kortare restid med SJ mellan Göteborg och Malmö11.12.2025 06:30:00 CET | Pressmeddelande
Nu går det ännu snabbare att resa mellan Göteborg och Malmö med SJs tåg. Restiden sänks med 17 minuter från 2.35 till 2.18 timmar. På sikt är målsättningen att köra sträckan på under två timmar.
SJ satsar på satellituppkoppling – eliminerar blinda fläckar1.12.2025 08:05:38 CET | Pressmeddelande
SJ storsatsar på satellituppkoppling ombord på tågen. Först ut är SJ 3000-tågen, där installationen börjar under 2026. Satsningen innebär att resenärerna får tillgång till en snabb och stabil internetuppkoppling som inte är beroende av mobiltäckningen längs spåren.
Ny rapport: Kvinnor mer tågvänliga än män31.10.2025 08:00:42 CET | Pressmeddelande
Kvinnor reser oftare med tåg än män och är mer positivt inställda till tågresor. För bilresor är mönstret det motsatta, visar en ny undersökning från Indikator Opinion. Indikators undersökning mäter kännedomen om SJ och järnvägssystemet hos svenskar över 18 år. Den visar bland annat att 64 procent av landets vuxna befolkning rest med tåg det senaste året. – Statistiken visar säkerställda skillnader mellan kvinnor och män. 68 procent av kvinnorna har rest med tåg det senaste året, jämfört med 61 procent av männen, säger Johannes Cleris, presstrateg på SJ. Undersökningen visar på ännu större skillnader mellan könen när det kommer till vilket färdmedel man föredrar vid längre inrikesresor. Totalt sett är det lika många som svarar tåg som bil, med 42 procent vardera. Men bland kvinnor är tåg (47 procent) betydligt mer populärt än bil (37 procent). Bland männen är resultatet omvänt: 46 procent föredrar bilen och 37 procent väljer helst tåget. – Resultaten korrelerar rätt tydligt med flera a
Stabilt resultat för SJ men störningar i infrastrukturen påverkade leveransen och kunderna23.10.2025 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
SJs leverans var i grunden stabil under tredje kvartalet 2025, men påverkades märkbart av störningar kopplade till infrastrukturen. Störningarna, som främst orsakades av extremväder, fick även stor kundpåverkan och påverkade SJs resultat. De infrastrukturella störningarna påverkade biljettintäkter, utbud och resande negativt. Även kostnader för kundomhändertagande ökade i kvartalet till följd av störningarna. Trots detta redovisar SJ ett stabilt rörelseresultat för tredje kvartalet 2025 som uppgick till 351 MSEK (361), vilket motsvarar en rörelsemarginal på 9,8 procent (10,6). -Järnvägen har fått mycket uppmärksamhet i den allmänna debatten och media under det gångna kvartalet, och det med rätta. SJs leverans påverkades märkbart av störningar i infrastrukturen och många resenärer drabbades. Alla våra kundnära medarbetare gjorde enorma insatser för våra kunder denna sommar och jag vill verkligen rikta en eloge till er, säger Monica Lingegård, vd och koncernchef.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum