SJ

SJ rapport för första kvartalet: Stabilare vintertrafik till våra resenärer

29.4.2025 10:01:23 CEST | SJ | Pressmeddelande

Dela

Betydligt stabilare trafik levererades under årets första kvartal till SJs resenärer jämfört med samma kvartal 2024. Detta till följd av att verksamheten var bättre rustad för kyla och snö efter att samtliga åtgärder i 10-punktsprogrammet genomförts samt en betydligt mildare vinter än året innan.

Resandeutvecklingen för första kvartalet var positiv och uppgick till 10 procent (-9), jämfört med motsvarande kvartal föregående år. Första kvartalet 2024 påverkades i stor utsträckning av inställda avgångar och ett lägre resande och utbud, främst till följd av fordonsbrist efter den stränga vintern som då rådde.

Främst den kommersiella trafiken, drivet av ett högre resande, bidrog till att rörelseresultat för första kvartalet 2025 ökade till 102 MSEK (-74).

-Året har börjat bra för oss på SJ och våra resenärer. Med några få undantag har kvartalet varit trafikmässigt stabilt vilket återspeglas i ett starkt rörelseresultat. Den milda vintern bidrog till att tågtrafiken gått enligt plan och de aktiviteter vi genomfört inom 10-punktsprogrammet har gjort oss bättre rustade för vinterförhållanden med bland annat utökad avisningskapacitet och fler reservdelar i lager, säger Monica Lingegård, vd och koncernchef.

Som en del i SJs omfattande investeringsprogram investerades under första kvartalet 524 MSEK i nya och befintliga tåg. Två moderniserade och upprustade dubbeldäckare är nu i trafik i Mälardalen. Serieproduktionen har påbörjats och totalt ska 27 dubbeldäckare få en genomgripande modernisering. För att möta kundönskemål byggs även tio kioskvagnar om till bistrovagnar för trafik till Dalarna.

Kontakter

Om oss

SJ är ett svenskt reseföretag som erbjuder hållbara tågresor i egen regi och i samarbete med andra. SJ är ett av Sveriges grönaste varumärken och en del av lösningen för att klimatmålen ska nås.
Koncernens 6 500 medarbetare i Sverige och Norge bidrar alla till ökat tågresande – SJ för Sverige framåt.

Följ SJ

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från SJ

SJ lanserar ny destination: Sälen22.10.2026 10:22:20 CEST | Pressmeddelande

Nu blir det enklare att välja tåget till skidsemestern. Inför vintersäsongen inleder SJ och SkiStar ett samarbete som gör det möjligt att resa med tåg från Stockholm till Mora, och sedan vidare med direktanslutande, chartrad, buss till Sälen. Den nya lösningen ska göra fjällresan smidigare och få fler att välja tåget som ett alternativ till bilen. Biljetterna släpps nu, och den första resan avgår den 17 januari 2027.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye