Region Örebro län

Tre vårdcentraler i Region Örebro län nu diplomerade som antibiotkasmarta

Dela

Antibiotika är avgörande för att rädda liv, men överanvändning gör att bakterier blir motståndskraftiga. Nu har tre vårdcentraler i Örebro län – Lillån, Mikaeli och Adolfsberg – diplomerats som antibiotikasmarta, ett erkännande av deras arbete med ansvarsfull antibiotikaanvändning.

Diplomeringen ges till vårdenheter som uppfyller åtta tydliga kriterier som minskar infektioner, motverkar smittspridning och säkerställer klok användning av antibiotika. Marie Nybäck, strateg på Staben för hållbar utveckling, som tillsammans med hygiensjuksköterskan Annethe Tegel och infektionsläkaren Anja Rosdahl leder regionens arbete med antibiotika, säger:
– Det är åtta tuffa kriterier som vårdcentralerna har lyckats genomföra. Vi är otroligt stolta och på sikt är målet att alla vårdcentraler i länet ska bli antibiotikasmarta.

Vårdcentralernas egna erfarenheter
På Lillåns vårdcentral har man byggt upp ett tydligt årshjul med delmål, där olika yrkeskategorier samarbetar i Strama-teamet.
– Det handlar om hela sjukvårdens framtid. Att arbeta aktivt mot antibiotikaresistens är avgörande för att vi även i framtiden ska kunna ge neonatalvård, operera och behandla cancer, säger Emelie Larsson, ST-läkare.

Mikaeli vårdcentral har arbetat gemensamt i hela personalgruppen med utbildningar, reflektion och informationsspridning. Resultatet syns bland annat i minskad användning av streptokocktest.
– Vi gör testerna nu endast vid tydlig medicinsk indikation, vilket har lett till mer återhållsam antibiotikaförskrivning, säger distriktssköterskan Matilda Bagerstam.

På Adolfsberg har arbetet varit en stående punkt varje månad och patienterna har involverats genom information i väntrum och informationsmaterial.
– Antibiotikan i världen är hotad av resistens, därför kändes det viktigt att vara med, säger vårdcentralchef Mia Lindmark.

Fakta om antibiotikasmarta verksamheter
Korrekt användning av antibiotika är en förutsättning för människors och djurs hälsa, modern sjukvård och ett hållbart samhälle. Felaktig användning gör infektioner svårare att behandla och antibiotikaresistens är därför en fråga för hela samhället.

Antibiotikasmart Sverige  startade 2019 med visionen om att hela Sverige ska bli antibiotikasmart. Initiativet koordineras av Folkhälsomyndigheten i samverkan med flera aktörer.

Folkhälsomyndigheten: Antibiotikasmart Sverige

Vårdgivarwebben: Antibiotikasmart Sverige i Region Örebro län

För mer information och kontakt med personal från verksamheterna kontakta

Marie Nybäck, strateg på Staben utveckling, Region Örebro län 
E-post: marie.nyback@regionorebrolan.se
Telefon: 019-6027486, 072-7427486

Nyckelord

Kontakter

Bilder

Lillåns vårdcentral har diplomerats som antibiotikasmart av Antibiotikasmart Sverige och är nu en av de tre vårdcentraler som diplomerats i Region Örebro län.
Lillåns vårdcentral har diplomerats som antibiotikasmart av Antibiotikasmart Sverige och är nu en av de tre vårdcentraler som diplomerats i Region Örebro län.
Fotograf: Håkan Risberg Region Örebro län
Ladda ned bild
Anja Rosdahl, infektionsläkare och ordförande i Strama Örebro gratulerar Lillåns vårdcentral.
Anja Rosdahl, infektionsläkare och ordförande i Strama Örebro gratulerar Lillåns vårdcentral.
Foto: Håkan Risberg Region Örebro län
Ladda ned bild

Region Örebro län - Tillsammans skapar vi ett bättre liv

Region Örebro län ansvarar för många frågor som berör länsinvånarnas vardag och framtid, bland annat hälso- och sjukvård, kollektivtrafik, infrastruktur, näringslivsutveckling, kultur och utvecklingen av social välfärd.

Följ Region Örebro län

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Region Örebro län

Varför effektiva insatser inte alltid når personer med funktionsnedsättning3.12.2025 08:20:00 CET | Pressmeddelande

Trots att många insatser inom funktionshinderområdet har starkt forskningsstöd är det långt ifrån självklart att de når de personer som behöver dem. Forskare Anette Granberg visar i sin avhandling att förklaringen ofta finns i organisationernas egna förutsättningar. Implementering handlar inte bara om vad som ska göras, utan i hög grad om var, hur och under vilka villkor en insats ska införas.

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye