Specialvisning i Örebro - möt filmaktuella Alexandra Charles
Den 25 november anordnas en specialvisning på biograf Roxy av filmen "Alexandra - syns vi inte, finns vi inte". Huvudpersonen själv, Alexandra Charles von Hofsten, deltar på plats för ett efterföljande samtal där publiken har möjlighet att ställa frågor. Visningen sker i samarbete med TriArt och den ideella föreningen Alexandra– för Kvinnor & Hälsa. Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt Alexandra Charles von Hofsten och resultatet är denna kritikerrosade dokumentärfilmen.

Alexandra Charles blev på 1960-talet känd som kvinnan som grundade Sveriges första moderna nattklubb, Alexandra, där både kungligheter och världsstjärnor som Mick Jagger, Rod Stewart och Björn Borg dansade natten lång.
Efter år av framgång i nöjesvärlden bytte hon bana och grundade, tillsammans med flera andra starka kvinnor, 1,6 miljonerklubben numera Alexandra för Kvinnor & Hälsa – en förening som i över 25 år arbetat för kvinnors hälsa genom opinionsbildning, kunskapsspridning samt delat ut stipendier till forskningen.

Filmen följer Alexandra genom vardag och arbete, på resor till platser som format henne och skildrar samtidigt hennes kamp mot en allt mer tilltagande synnedsättning.
– När jag först fick frågan om att göra filmen kände jag bara till nattklubbsdrottningen Alexandra. Men jag mötte en kvinna med stark drivkraft, nyfikenhet och en orubblig vilja att påverka. Det gjorde mig ännu mer intresserad, säger regissören Olivia Kastebring.
– Det känns väldigt hedrande att bli porträtterad i en så personlig dokumentär. Jag är också glad över att mitt arbete för kvinnors hälsa får ta plats – det är minst lika spännande som åren på klubben, säger Alexandra Charles von Hofsten.
På plats finns också lokalmedlemmar från föreningen Alexandra - för kvinnor hälsa.
- Att få vara en del av föreningen är att bära vidare Alexandras omsorg om kvinnors hälsa och det är ett roligt utvecklingsarbete att vara en del av, säger Åsa Eneklo Sandberg som sedan 10 år är engagerad i föreningen och finns på plats för att fånga upp medlemmar under minglet tillsammans med Annika Kronvall.
Specialvisning:
25 november kl 17.30
Bio Roxy, Olaigatan 19
Filmstart 17.30. Efter filmen följer ett samtal med Alexandra Charles von Hofsten och publiken kan ställa frågor. På initiativ av lokala medlemmar i föreningen Alexandra– för Kvinnor & Hälsa följs samtalet av mingel med lättare förtäring. Anmälan krävs för minglet efter bion:https://forms.foreningssupport.se/event/3C21ECCB-187E-40ED-840F-F10858AAC313/enkommasex
För press som vill delta eller intervjuförfrågan kontakta Lin Kleiven, 070-224 40 05 eller Alexandra Charles von Hofsten, 070- 828 09 11.

FAKTA OM FILMEN
TITEL: Alexandra - syns vi inte finns vi inte
ÅR: 2025
LÄNGD: 80 minuter
LÄNDER: Sverige
SPRÅK: Svenska
REGI: Olivia Kastebring
PRODUCENT: Folke Rydén
DISTRIBUTION: TriArt
KLIPP: Charlotte Landelius
FOTO: Ellinor Hallin, Linn Marnfeldt & Olivia Kastebring
MUSIK: Hank Berggren
MEDVERKANDE: Alexandra Charles Von Hofsten, Bengt von Hofsten, Björn Skifs, Bengt Palmers, Claes af Geijerstam, Christer Lindarw, Kayo Shekoni, Tommy Körberg mfl.

Nyckelord
Kontakter
Alexandra Charles von HofstenAlexandra - för Kvinnor & Hälsa
Tel:070-828 09 11alexandra@alexandra.seLin KleivenKommunikatörAlexandra - för Kvinnor & Hälsa
Tel:070-224 40 05lin@alexandra.seBilder








Länkar
Om oss
Alexandra – för Kvinnor & Hälsa är en av Sveriges största kvinnoorganisationer. Vi arbetar för att kvinnor, i alla åldrar, ska känna sig inkluderade och få bästa möjliga livskvalitet – hela livet. Vi skapar unika mötesplatser för att inspirera, informera och påverka. Dessutom stödjer vi forskning om kvinnors sjukdomar. Vi hette tidigare 1,6 miljonerklubben och grundades 1998.
Följ Alexandra - för Kvinnor & Hälsa
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Alexandra - för Kvinnor & Hälsa
Specialvisning i Lidköping – möt filmaktuella Alexandra Charles14.11.2025 10:31:29 CET | Pressmeddelande
Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt Alexandra Charles von Hofsten. Resultatet är den kritikerrosade dokumentärfilmen “Alexandra – syns vi inte finns vi inte”. Den 19 november anordnas en specialvisning på Lidköpings Folkets Hus. Alexandra Charles von Hofsten på plats och efter filmen följer ett samtal och publiken har möjlighet att ställa frågor. Visningen sker i samarbete med Tempo Landet runt – ett initiativ av Tempo Dokumentärfestival.
Filmen om Alexandra Charles – exklusiv visning i Halmstad10.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt den legendariska Alexandra Charles von Hofsten. Resultatet är den kritikerrosade dokumentärfilmen “Alexandra – syns vi inte finns vi inte”. Den 13 november anordnas en specialvisning i Halmstad på Röda kvarn. På plats finns Alexandra Charles von Hofsten. Efter filmen följer ett samtal och publiken har möjlighet att ställa frågor.
Filmen om Alexandra Charles – exklusiv visning i Umeå5.11.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt den legendariska Alexandra Charles von Hofsten. Resultatet är dokumentärfilmen “Alexandra – syns vi inte finns vi inte”, som i Umeå har premiär 9 november. På plats finns Alexandra Charles von Hofsten. Efter filmen följer ett samtal och publiken har möjlighet att ställa frågor.
Filmen om Alexandra Charles – förhandsvisning i Uppsala28.10.2025 14:21:26 CET | Pressmeddelande
Regissören Olivia Kastebring och producenten Folke Rydén har under två års tid följt den legendariska Alexandra Charles von Hofsten. Resultatet är dokumentärfilmen “Alexandra – syns vi inte finns vi inte”, som förhandsvisas i Uppsala den 30 oktober. På plats finns både Alexandra Charles von Hofsten och Olivia Kastebring. Efter filmen följer ett samtal som modereras av Gro Hansen.
Ny bok: Kvinna, starkare än du tror28.10.2025 07:00:00 CET | Pressmeddelande
För mer än 25 år sedan tog Alexandra Charles von Hofsten, tillsammans med engagerade kvinnor, initiativet till 1,6 miljonerklubben – en folkrörelse för kvinnors hälsa som gjort avtryck både i Sverige och internationellt. Nu summeras den resan i boken Kvinna, starkare än du tror, en rikt illustrerad exposé över ett kvarts sekel av engagemang, inspiration och förändringskraft.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum