Philip Thunborg ny stadsansvarig för E.ON i Malmö
20.11.2025 09:09:41 CET | E.ON Sverige AB | Pressmeddelande
E.ON förstärker sin lokala närvaro i Malmö och har rekryterat Philip Thunborg som ny stadsansvarig. Han tillträdde tjänsten den 28 oktober.

Philip Thunborg ska arbeta för att fördjupa samarbetet med Malmö stad, näringslivet, fastighetsägare och andra viktiga lokala aktörer. Målet är att gemensamt driva energiomställningen och stärka Malmös utvecklingskraft. I uppdraget ingår bland annat frågor kopplade till utbyggnaden av el- och fjärrvärmenätet, klimat- och hållbarhetsarbete samt strategiska stadsutvecklingsprojekt.
– Malmö står inför en stark tillväxt och en omfattande energiomställning. För att den ska lyckas behövs ett nära samarbete mellan kommunen, näringslivet och oss som energibolag. Philip Thunborg har både kompetensen och nätverket som krävs för att driva det arbetet framåt, säger Joakim Cejie, Head of Public Affairs på E.ON.
Philip Thunborg kommer närmast från en PR-byrå inriktad på hållbar stadsutveckling. Där arbetade han i uppdrag kopplade till energi-, infrastruktur- och hållbarhetsfrågor, bland annat med fokus på Malmöregionen. Dessförinnan var han näringspolitisk expert för energi-, klimat- och infrastrukturpolitiska frågor på intresseorganisationen Företagarna, där han arbetade nära både kommuner och nationella beslutsfattare.
– Att som stadsansvarig nu få arbeta direkt i energibranschen känns väldigt roligt. Energi är en förutsättning för allt från bostadsbyggande och industriell utveckling till klimatomställning. Jag ser fram emot att bidra till lösningar tillsammans med staden, näringslivet och andra viktiga aktörer i Malmö, säger Philip Thunborg.
Under sina första månader ska Philip Thunborg prioritera dialog med Malmö stad, fastighetsaktörer och industriföretag, samt etablera gemensamma forum för energi- och kapacitetsfrågor i stadsutvecklingsprojekt.
Nyckelord
Kontakter
Patric ElménPresschef
E.ON Sverige
Bilder

Om oss
I Sverige levererar E.ON el, värme och smarta energilösningar till drygt en miljon hushåll och företag. Vår roll är att driva energiomställningen framåt ihop med våra kunder, partners och samhället i stort. Tillsammans skapar vi smartare energi, med gemensam kraft.
E.ON Sverige ingår i den internationella energikoncernen E.ON SE, som har sitt huvudkontor i Essen, Tyskland, och verksamhet i 17 länder.
Följ E.ON Sverige AB
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från E.ON Sverige AB
E.ON höjer beredskapen i nio län inför helgens kraftiga vindar23.10.2026 13:43:53 CEST | Pressmeddelande
Kraftiga vindar väntas dra in över delar av Sverige under helgen. E.ON höjer därför beredskapen i nio län, från Skåne i söder till Jämtland och Västernorrland i norr, för att snabbt kunna hantera eventuella störningar i elförsörjningen.
E.ON ökar satsningen på flexibilitetsmarknader till 31 miljoner kronor – fler marknader och enklare att komma igång20.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
E.ON fortsätter att bygga ut de lokala flexibilitetsmarknaderna i Sverige och avsätter 31 miljoner kronor för kommande vintersäsong, en ökning med sex miljoner kronor jämfört med föregående år. Marknaderna finns idag i flera delar av landet, från Skåne till Mälardalen och Örebroregionen, och i Skåne omfattar de nu 22 av länets 33 kommuner. Samtidigt kommer det lanseras ett nytt digitalt verktyg som gör det enklare för verksamheter att undersöka om de kan delta och få ersättning för att bidra till ett mer effektivt elnät.
E.ON inviger ny station i Hultsfred – ansluter Sveriges största solpark14.10.2026 14:24:11 CEST | Pressmeddelande
I dag invigdes E.ONs nya transformatorstation i Hultsfred, byggd för att ansluta Sveriges största solpark till elnätet. Stationen kan ta emot upp till 150 megawatt ny solelproduktion och är en av E.ONs största anslutningar av solkraft hittills. Den samlade nätinvesteringen uppgår till cirka 177 miljoner kronor och omfattar både en omfattande förnyelse av den befintliga stationen och anslutningen av solparkerna.
Kalmar län behöver mer el för att fortsätta växa14.10.2026 08:00:00 CEST | Pressmeddelande
Kalmar läns effektbehov väntas öka från 409 MW till 480 MW fram till 2036. Det visar E.ONs nya nätutvecklingsplan, som pekar på ett växande behov av elnätskapacitet för att möta elektrifieringen av näringsliv och samhälle.
Första spadtaget för E.ONs 73-miljonerssatsning i Rimforsa13.10.2026 14:41:21 CEST | Pressmeddelande
I dag tas första spadtaget för E.ONs omfattande ombyggnad av transformatorstationen i Rimforsa i Kinda kommun. Investeringen på 73 miljoner kronor ska stärka kapaciteten och driftsäkerheten i elnätet samtidigt som skyddet för mark och grundvatten förbättras. Den nya stationen planeras att tas i drift i slutet av 2027.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum