Första hyresförhandlingen med allmännyttan klar i Örkelljunga
21.11.2025 10:00:00 CET | Hyresgästföreningen Region Norra Skåne | Pressmeddelande
Hyresgästföreningen och det allmännyttiga bostadsbolaget Örkelljungabostäder har enats om en ny hyresöverenskommelse för 130 lägenheter i Örkelljunga. Från och med 1 januari 2026 höjs hyrorna med i snitt 2 procent differentierat mellan 1 – 2,5 procent.

Efter flera år av kraftiga hyreshöjningar argumenterar Hyresgästföreningen i årets förhandling för lägre höjningar än de senaste åren.
– Vi ser nu att trenden verkar vända, det speglas i överenskommelsen, som är lägre än på flera år säger Simone Hellrand, förhandlare på Hyresgästföreningen region norra Skåne.
Efter lokala förhandlingar är det klart att Hyresgästföreningen och det allmännyttiga bostadsbolaget Örkelljungabostäder nått en överenskommelse om hyror för 2026.
– Många hyresgäster har det tufft ekonomiskt. Vi ser till hyresgästernas situation och en förhandling är ett avvägande mellan hyresgästernas intressen och bolagets behov. Det är bra att vi kom överens lokalt så att hyresgästerna slipper långdragna processer och retroaktiva hyreshöjningar säger Rebecca Collstam, förhandlare på Hyresgästföreningen region norra Skåne.
Årets höjning är i snitt 2,3 procentenheter lägre än förra årets, som låg på 4,3 procent.
Parterna har i denna förhandling beaktat Trepartsöverenskommelsen som grund för de årliga förhandlingarna.
Nyckelord
Kontakter
Pressjour Norra SkåneHyresgästföreningen Norra Skåne
Norra Skåne omfattar kommunerna Helsingborg, Höganäs, Landskrona, Kävlinge, Svalöv, Eslöv, Hörby, Höör, Hässleholm, Kristianstad, Bromölla, Östra Göinge, Osby, Halmstad, Laholm, Falkenberg, Hylte och Nordvästskåne.
Bilder

Länkar
Om Hyresgästföreningen
Hyresgästföreningen är en demokratisk medlemsorganisation för dagens och morgondagens hyresgäster. Vi är partipolitiskt obundna och har över en halv miljon hushåll som medlemmar. Det gör oss till en av Sveriges största folkrörelser och den främsta företrädaren för hyresgästerna. Vårt uppdrag är allas rätt till en god bostad till rimlig kostnad. Dessutom ska alla hyresgäster garanteras ett boende med trygghet, inflytande och gemenskap.
Följ Hyresgästföreningen Region Norra Skåne
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Hyresgästföreningen Region Norra Skåne
Hyresgästföreningen region norra Skåne: Hyresgästerna måste höras i valet27.4.2026 14:24:56 CEST | Pressmeddelande
Bostadsfrågan påverkar människors vardag mer än nästan något annat politiskt område. Den handlar om tryggheten i att ha ett hem, i ett tryggt bostadsområde. Om rimliga hyror och om möjligheten att planera sitt liv utan oro för plötsliga och kraftiga hyreshöjningar. Ändå riskerar hyresgästernas villkor att hamna i skymundan i den politiska debatten. Det konstaterar Hyresgästföreningen region norra Skåne (omfattar kommuner i Skåne och Halland) i ett uttalande som antogs vid regionfullmäktige den 25 april.
Hyresmarknadskommittén fastställer hyreshöjning för FABO2.3.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Hyresförhandlingen mellan Hyresgästföreningen och det kommunala bostadsbolaget Falkenbergs Bostads AB är nu avslutad. Då parterna inte nådde en lokal överenskommelse har Hyresmarknadskommittén (HMK) fastställt hyresnivån. Beslutet innebär en hyreshöjning på 3,52 procent.
Brister som drabbar hyresgäster – vanligaste ärendet under 202520.2.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Brister som hyresgästen inte själv orsakat är det vanligaste ärendet som Hyresgästföreningens juridiska enheter i norra och södra Skåne hjälpt hyresgäster med under förra året. Ett annat vanligt förekommande ärende är hyresnedsättningar, vilket är en följd av att det funnits brister i en lägenhet.
Hyresgästföreningen kritisk till ABK – hyresgäster drabbas av retroaktiv hyra9.2.2026 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Efter att ABK valt att gå vidare till Hyresmarknadskommittén (HMK) står det nu klart att hyrorna höjs med 3,5 procent från den 1 januari 2026. Beslutet innebär dessutom att hyresgästerna får betala en retroaktiv hyreshöjning – något som Hyresgästföreningen tydligt motsatt sig genom hela processen.
Hyresmarknadskommittén fastställer hyreshöjning för Höganäshem5.2.2026 12:00:00 CET | Pressmeddelande
Hyresförhandlingen mellan Hyresgästföreningen och det kommunala bostadsbolaget Höganäshem är nu avslutad. Då parterna inte nådde en lokal överenskommelse har Hyresmarknadskommittén (HMK) fastställt hyresnivån. Beslutet innebär en genomsnittlig hyreshöjning på 3,2 procent.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum