
WWF: Djupt nedslående resultat från COP30
22.11.2025 19:04:24 CET | WWF | Pressmeddelande
Klimattoppmötet COP30 slutade med det svagaste resultatet på flera år. WWF reagerar på att världens länder inte har lyckats leverera mer – tio år efter att Parisavtalet blev klart.
– COP30 skulle vara ögonblicket då vi enades om handling. I stället slutade det med det svagaste utfallet på många år. Det är ett svek mot Parisavtalet och mot alla som redan känner av klimatförändringarna, säger Martin Wadmark, klimatexpert på Världsnaturfonden WWF.

WWF reagerar särskilt på att fossil energi inte nämns i slutdeklarationen. Trots stor insats från värdlandet Brasilien och stöd från 86 länder lyckades delegaterna inte enas om en plan för hur världen ska gå vidare med omställningen bort från fossil energi.
Och även om toppmötet hölls med Amazonas som kuliss saknades den politiska viljan att enas om en plan för att stoppa och vända avskogningen.
– Det är som om de positiva framstegen från tidigare klimatförhandlingar har suddats ut. Det är djupt nedslående att COP30 slutar med ett sådant svagt utfall, när konsekvenserna av klimatkrisen redan är här, säger Martin Wadmark, klimatexpert på Världsnaturfonden WWF, som följt förhandlingarna på plats i Belém.
Ett ljus i slutdeklarationen från COP30 är att parterna är överens om att utveckla en mekanism för rättvis omställning, som ska stärka internationellt samarbete, tekniskt stöd, kapacitetsbyggande och kunskapsdelning. Detta har varit ett av de viktigaste kraven från miljörörelsen, och WWF är nöjd med att länderna nu har tagit ett steg mot att utveckla en sådan mekanism.
– Detta är en delseger, men det räddar inte Parisavtalet. Det är också helt nödvändigt att själva omställningen faktiskt sker, och det saknas i resultatet från COP30, säger Martin Wadmark.
Under det avslutande plenarmötet meddelade värdlandet Brasilien att de själva kommer att driva arbetet vidare för att ta fram färdplaner för utfasning av fossil energi och mot avskogning. Det är ovanligt med den här typen av initiativ i UNFCCC-sammanhang, och WWF berömmer förslaget.
WWF anser att det är modigt av Brasilien att föreslå detta initiativ för att vidareföra det starka stödet som finns för utfasningsfärdplanen bland länderna på klimattoppmötet. När denna plan är klar blir det upp till de länder som menar allvar med utfasning att se till att detta genomförs.
Det är en viktig signal om att ett stort antal länder faktiskt vill ha förändring. WWF anser att Sverige bör stödja denna färdplan och det internationella samarbetet för utfasning, och anmäla sig till den globala utfasningskonferensen som ska hållas i Colombia i april nästa år.
Kontakter
Martin WadmarkKlimatexpert WWF
Tel:070-485 60 78martin.wadmark@wwf.seHanna OdelforsPressekreterare WWF
Tel:08-51517652hanna.odelfors@wwf.seBilder

Världsnaturfonden WWF är med sina sex miljoner supportrar en av världens ledande ideella natur- och miljöorganisationer. Vi arbetar för att hejda förstörelsen av jordens naturliga livsmiljöer - genom att bevara den biologiska mångfalden, använda förnybara naturresurser på ett hållbart sätt samt minska föroreningar och ohållbar konsumtion.
Följ WWF
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från WWF
EMBARGO 26/2 2026: WWF och Lisa Larson släpper lejoninnan Leona26.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
EMBARGO 26 FEBRUARI 2026: Världsnaturfonden WWF och den ikoniska konstnären Lisa Larson släpper ytterligare ett älskat kattdjur i keramik – en lejoninna, efter en figurin per år under de senaste fyra åren: tigrinnan Greta, en elefantmamma med unge, noshörning och en leopard. Men WWFs och Lisa Larsons gemensamma historia går långt tillbaka i tiden och redan på 1970-talet släpptes serien ”Utrotningshotade djur”.
Oroande att jakten på lodjur utökas17.2.2026 13:47:11 CET | Pressmeddelande
Under årets lodjursjakt får 153 individer fällas – nästan dubbelt så många som i fjol. Detta trots att arten är fridlyst och klassad som sårbar i Sverige. WWF ifrågasätter omfattningen av jakten och efterlyser i stället större satsningar på förebyggande arbete och full kompensation för skador på tamdjur.
Rapport: Naturrelaterade risker och möjligheter i transportsektorn17.2.2026 07:00:00 CET | Pressmeddelande
Tung fordonsindustri har stora risker kopplade till naturen. Men riskerna kan vändas till möjligheter genom ökad samverkan på områden som inköp, cirkularitet och innovation. Det visar en studie från WWF Sverige och Traton Group, som samtidigt ingår ett treårigt partnerskap med fokus på biologisk mångfald.
Stora brister i regeringens plan för att skydda naturen9.2.2026 15:46:49 CET | Pressmeddelande
Sveriges handlingsplan för biologisk mångfald, som regeringen presenterade idag, mer än ett år för sent, är otillräcklig. Den är i mångt och mycket ompaketering av redan befintliga insatser, anser WWF.
Ny Lisa Larsson-figurin släpps i samarbete med WWF5.2.2026 06:00:00 CET | Pressmeddelande
Nu släpps ytterligare ett älskat kattdjur i keramik av Lisa Larson – en lejonhona. Under de senaste fyra åren har en figurin per år släppts: tigerhonan Greta, en elefantmamma med unge, noshörning och en leopard. WWFs och Lisa Larsons gemensamma historia går långt tillbaka i tiden och redan på 1970-talet släpptes serien ”Utrotningshotade djur”.