COP30: Stor besvikelse – besluten vänder inte kursen mot tre grader
22.11.2025 17:35:01 CET | Naturskyddsföreningen | Pressmeddelande
Klimattoppmötet COP30 i Belém avslutas utan de beslut som krävs för vända kursen mot en tre grader varmare värld. Trots tydliga vetenskapliga varningar och starka krav från människor över hela världen, lyckades världens ledare inte enas om en färdplan för att fasa ut fossila bränslen eller konkreta mål för att höja sina klimatambitioner.

Klimattoppmötet COP30 i Brasilien avslutades strax efter klockan 17 svensk tid. Här är Naturskyddsföreningens kommentar:
– Det är en stor besvikelse. COP30 har inte lyckats leverera en tydlig plan att fasa ut fossila bränslen – trots att vetenskapen och människor över hela världen kräver det. Det här drabbar alla dem som kommer att få utstå allt hårdare konsekvenser av klimatkrisen, säger Karin Lexén, generalsekreterare för Naturskyddsföreningen.
Naturskyddsföreningen understryker att det krävs tidsatta mål för fasa ut kol, olja och gas om vi ska ha en chans att lösa klimatkrisen i tid. Med nuvarande klimatpolitik går världen mot tre graders uppvärmning.
– Även om ländernas nuvarande klimatplaner uppfylls går vi mot 2,5 graders uppvärmning och klimatmötet har inte levererat de resultat som krävs för att ändra kursen. Besluten är helt otillräckliga för att nå 1,5-gradersmålet.
– Jag upplever ett enormt gap mellan vad som sägs inne i förhandlingsrummen och de budskap som ekar från urfolk, miljöorganisationer, småskaliga jordbrukare och kvinnorörelser världen över. De är trötta på tomma löften och kräver utfasning av fossila bränslen, skydd av naturen och att de som orsakat klimatkrisen ska betala.
När det gäller frågan om finansiering till klimatanpassning är skrivningarna alldeles för svaga.
– Vi beklagar att COP30 inte kunde leverera ett skarpare beslut om att öka finansieringen av klimanpassning, så att de mest utsatta länderna kan skydda sig mot klimatförändringarna. Utan mer resurser kommer de mest utsatta att drabbas ännu hårdare av stormar, torka och översvämningar, säger Karin Lexén.
– Vi hade behövt ett tydligt globalt beslut om att stoppa avskogningen senast 2030. I stället fick vi vaga formuleringar och inga bindande åtaganden. Det krävs kraftfulla åtgärder för att skydda våra skogar – inte symbolpolitik.
Karin Lexén finns tillgänglig för att kommentera i media.
Nyckelord
Kontakter
Lisa PerssonPressekreterare
Tel:070-916 41 79lisa.persson@naturskyddsforeningen.seBilder

Naturskyddsföreningen är Sveriges största miljöorganisation och en folkrörelse som sedan 1909 står upp för naturen.
Vi sprider kunskap, bildar opinion och påverkar beslutsfattare – lokalt, nationellt och globalt.
Klimat, skog, jordbruk, miljögifter, vatten, hav och hållbar konsumtion är våra viktigaste arbetsområden. Bra Miljöval är vår miljömärkning och Sveriges Natur vår medlemstidning.
Följ Naturskyddsföreningen
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Naturskyddsföreningen
Var femte varg får skjutas i vinterns licensjakt - Naturskyddsföreningen kritisk15.10.2026 11:30:13 CEST | Pressmeddelande
I dag har länsstyrelserna i mellersta och södra rovdjursförvaltningsområdena meddelat sina licensjaktbeslut. Totalt ska 72 vargar få skjutas. Det innebär att vinterns licensjakt på varg kommer att bli den näst största någonsin, vilket sätter vargens långsiktiga överlevnad i Sverige på spel, hävdar Naturskyddsföreningen.
Naturtoppmöte: Globala mål nås inte13.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
Trots dagens allvarliga naturkris med stora förluster av biologisk mångfald verkar inte världens länder vara på väg att nå något av de globala mål som finns för att rädda naturen. Även Sverige har långt kvar. Det visar den globala översynen inför FN:s 17:e naturtoppmöte, som i år hålls i Jerevan, Armenien. På mötet kommer den mest centrala frågan vara hur målen för att rädda den biologiska mångfalden ska kunna nås. Mötet hålls 19–30 oktober, och Naturskyddsföreningen är på plats från den 25 oktober.
Svenska storbanker ger nya miljarder till oljejakten i Arktis – trots EU:s motstånd9.10.2026 07:00:00 CEST | Pressmeddelande
SEB och Nordea har de senaste två åren gett 14 miljarder kronor i nya lån till oljebolag som expanderar i Arktis. Detta trots att EU motsätter sig ny olje- och gasutvinning i Arktis och vill se ett förbud. Det visar en ny rapport från Naturskyddsföreningen och Fair Finance Guide som presenteras idag.
Länge leve kläderna - nu drar Green Action Week i gång23.9.2026 09:54:36 CEST | Pressmeddelande
På lördag startar årets Green Action Week. I år har veckan temat Länge leve kläderna, då klädbytardagar och Lappa & Laga-träffar arrangeras runt om i hela landet.
De rödgröna har ett starkt mandat att agera för klimat och natur17.9.2026 13:40:21 CEST | Pressmeddelande
Naturskyddsföreningen kommenterar resultatet i riksdagsvalet. De rödgröna partierna har fått ett mycket starkt mandat från sina väljare att agera för klimat och natur. SVT:s vallokalsundersökning visar att väljarna i Socialdemokraterna, Centerpartiet, Miljöpartiet och Vänsterpartiet rankat klimatfrågan på plats 1–5 i valet av parti. Nu förväntas partierna agera för att driva på klimatomställningen och växla upp miljöarbetet.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum