Ny mjukvara gör informationssäkerhet lättare att anpassa efter yrkesroll
24.11.2025 07:00:00 CET | Örebro universitet | Nyheter
I de flesta organisationer gäller samma riktlinjer för informationssäkerhet för alla anställda – oavsett arbetsuppgifter. Det vill forskare vid Örebro universitet ändra på. De har utvecklat en mjukvara som gör det möjligt att anpassa dokumenten efter yrkesroll och ansvar, utan att tappa den övergripande strukturen.

– En utmaning som många organisationer har är att dessa styrdokument ofta är generella och inte tar hänsyn till anställdas olika arbetsuppgifter och roller. Förhoppningen är att mer målgruppsanpassade riktlinjer för informationssäkerhet ska bli både mer relevanta och enklare att förstå, säger Fredrik Karlsson, professor i informatik vid Örebro universitet.
Mjukvaran POLCO (Policy Composing), som har utvecklats inom forskningsprojektet, stödjer informationssäkerhetsansvariga i arbetet med att ta fram material för olika grupper av anställda.
– När riktlinjerna tas fram handlar det oftast om ett samarbete mellan flera personer. Mjukvaran gör det enklare att arbeta tillsammans och få tillgång till materialet, säger Elham Rostami, lektor i informatik vid Örebro universitet.
Webbaserad mjukvara
Mjukvaran är webbaserad och innehållet delas in i olika moduler. På så sätt kan de ansvariga för informationssäkerheten bygga riktlinjer anpassade efter anställdas olika roller och arbetsuppgifter.
– Genom att dela upp innehållet i moduler kan de kombineras och anpassas efter behov, utan att man tappar den gemensamma strukturen, säger Fredrik Karlsson.
POLCO har testats av informationssäkerhetsansvariga, både inom offentliga organisationer och privat sektor.
– Implementeringen av mjukvaran fungerar både tekniskt och organisatoriskt och skapar mervärde genom bättre samarbete och tydligare struktur, säger Elham Rostami.
Från organisation till medborgare
I ett nästa steg ska forskarna undersöka hur man kan använda samma teknik för att anpassa budskap om informationssäkerhet till medborgare – till exempel informationen i BankID-appen om att banken aldrig kommer att kontakta dig och be dig logga in eller signera med BankID.
– I dag möts vi alla av varningar och råd om nätfiske, bedrägerier och lösenordshantering. Men vi har olika förutsättningar att förstå och agera utifrån informationen vi får. Därför vill vi testa hur budskap kan skräddarsys även till medborgare, med hjälp av mjukvaran, säger Elham Rostami.
Projektet finansieras av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB), och innebär tester där deltagare får ge återkoppling på hur säkerhetsråd bör formuleras och presenteras.
– Målet är ett tryggare digitalt samhälle. Om vi kan kommunicera på ett sätt som passar olika grupper, ökar chansen att fler verkligen tar till sig råden, säger Elham Rostami.
Nyckelord
Kontakter
Elham Rostami, 070 454 0871
elham.rostami@oru.se
Jasenka DobricForskningskommunikatör
Tel:019 303035Tel:0735 930995jasenka.dobric@oru.seBilder


Länkar
Om oss
Örebro universitet är ett bredduniversitet med starka professionsutbildningar och forskning som spänner över 36 ämnen inom alla vetenskapliga fält. Vi har 17 000 studenter, 80 utbildningsprogram på grundnivå och avancerad nivå och ett stort utbud av fristående kurser. Örebro universitet har samlat spetskompetens inom tre profilområden: AI, robotik och cybersäkerhet, Mat och hälsa och Föroreningar och samhälle.
Följ Örebro universitet
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Örebro universitet
Målinriktad träning i skolidrotten ökar elevers kompetens och motivation2.3.2026 09:31:20 CET | Pressmeddelande
När undervisningen i idrott och hälsa utgår från elevernas egna mål och de övar under en längre tid ökar möjligheten att utvecklas. Det visar en ny avhandling från Örebro universitet. – När elever upplever sig som skickliga tycker de också att undervisningen blir meningsfull, säger forskaren Robin Lindgren Fjellner.
Tusentals gymnasielever besöker Örebro universitet under Universitetsdagen2.3.2026 09:09:05 CET | Pressmeddelande
På onsdag arrangeras Universitetsdagen vid Örebro universitet. Omkring 2 000 gymnasieelever och andra besökare kommer till campus för att lära sig om utbildningar och studentlivet.
En rask långpromenad i veckan minskar risken för sarkopen obesitas24.2.2026 08:40:55 CET | Pressmeddelande
Äldre personer som är fysiskt aktiva har betydligt lägre risk att drabbas av sarkopen obesitas – en kombination av fetma och svaga muskler. Det visar ny forskning från Örebro universitet. Resultaten pekar på att även måttlig rörelse kan göra stor skillnad.
”Vi kan inte fortsätta som vi gjort hittills”23.2.2026 08:46:32 CET | Pressmeddelande
Naturresurser som luft, vatten och mark har länge setts som självklara och obegränsade. – Vi kan inte fortsätta som vi gjort hittills. Vi måste tänka om kring hur vi använder naturresurser i företagande, säger Örebroprofessor Frans Prenkert. I en vetenskaplig artikel beskriver han hur naturresurser måste behandlas mer som man behandlar maskiner, teknik och personal i ekonomiska sammanhang.
Blodprov kan avslöja risk för tarmsjukdom – långt innan man blir sjuk20.2.2026 08:49:14 CET | Pressmeddelande
Forskare vid Örebro universitet har hittat spår i blodet som kan visa vem som senare i livet riskerar att utveckla ulcerös kolit – en kronisk inflammatorisk tarmsjukdom. Det handlar om spår som kan finnas många år innan de första symtomen märks.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum