Stockholms studentbostäder, SSSB

Stockholms studenter i 366 kök inbjudna på gemensam tacokväll

Dela

I början av december bjöd Stockholms studentbostäder (SSSB) in nästan 4000 studenter till en gemensam tacokväll. Under tre kvällar förvandlas över 366 korridorskök runt om i Stockholm till gemensamma middagsbord där det serveras tacos och möjligheter till  nya bekantskaper.

Grupp studenter sitter runt ett bord med tacos och tillbehör.
Studenter på Kungshamra äter Tacos tillsammans.

Som en del av Stockholms studentbostäders satsning på social hållbarhet fick varje korridor som anmälde sig en färdig tacokasse levererad, fylld med allt som behövs för en middag tillsammans.

Att laga mat ihop och äta tillsammans är en fantastisk möjlighet till samtal och ökad upplevd gemenskap. I våra korridorer finns så mycket potential till nya möten och vänskaper. Vi vill ge våra studenter något extra och en anledning att umgås, säger Eric Hansson, fastighetschef på Stockholms studentbostäder.

Motprestationen är enkel, de boende delar bilder från sin kväll som ett sätt att sprida värmen vidare. Initiativet är en del av Stockholm studentbostäders arbete för att stärka den sociala hälsan bland studenter genom att motverka ensamhet och bygga samhörighet mellan studenter som delar boende.

– Att bo hos SSSB handlar om mer än att bara ha tak över huvudet. Det handlar om att skapa hem och förutsättningar för studenter att känna sig del av något större, där gemenskap är i centrum, Mattias Carrass, vd på Stockholms studentbostäder.

Trots att inbjudan skickades ut mitt i vardagsstressen blev responsen enorm. Eftersom tacokvällen genomförs som ett första test av konceptet erbjöds 60 platser – och de tog slut på bara två timmar. Därefter fylldes väntelistan snabbt på. Det stora intresset visar hur gärna våra studenter vill umgås med sina korridorskompisar och skapa mer gemenskap i vardagen. Därför planerar Stockholms studentbostäder redan nu för fler tillfällen framöver, med betydligt fler platser.

Praktisk information:
Tacokvällar hos Stockholms studentbostäder anordnades 3-5 december 2025.

Nyckelord

Kontakter

Vi har funnits i över 65 år och är störst på studentbostäder i Sverige med våra lite drygt 8500 bostäder. Vi siktar högt i enlighet med vår vision: ”Med attraktiva hem för studenter skapar vi framtid”. Vi erbjuder olika typer av studentbostäder, allt ifrån korridorsrum till ettor och familjelägenheter över hela Stockholm. Vi är en kundnära organisation med uppdraget att vara en fastighetsägare som erbjuder kåranslutna studenter i Stockholm ett trivsamt och prisvärt boende. . När vi beskriver oss själva säger vi att vi är ”Av studenter. För studenter. Med studenter”. Vi drivs i stiftelseform av vår ägare och grundare Stockholms studenters centralorganisation och jobbar alltid med studenten i fokus.

Följ Stockholms studentbostäder, SSSB

Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.

Senaste pressmeddelandena från Stockholms studentbostäder, SSSB

I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.

Besök vårt pressrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye