Ny interim it-direktör i Green Cargo
Green Cargo meddelar att Ingo Paas idag den 24 november lämnar sitt uppdrag som it-direktör och ersätts av Stefan von Pongracz som tillträder som interim it-direktör.

Stefan von Pongracz har tidigare haft flera ledande roller inom it-området och har omfattande erfarenhet av att driva komplexa digitaliserings- och omställningsprocesser i större organisationer. Ingo Paas kommer att bistå under överlämningen och stödja Stefan von Pongracz under den närmaste tiden. Arbetet med att rekrytera en ny permanent it-direktör har inletts.
Under sin tid i bolaget har Ingo Paas stärkt Green Cargos digitala utveckling och etablerat en mer sammanhållen styrning av it-verksamheten. Han utsågs till Årets CIO 2022. Green Cargos digitaliseringsarbete har också uppmärksammats internationellt. Bolaget tilldelades EMEA Future of Digital Infrastructure Award 2023 i hård konkurrens med globala aktörer.
– Jag vill rikta ett stort tack till Ingo för hans insatser som it-direktör. Han har genomfört viktiga förändringar i styrning, struktur och arbetssätt inom it-området och lagt grunden för fortsatt modernisering av våra digitala system. Jag är glad att Stefan tar sig an rollen som interim it-direktör, säger Henrik Dahlin.
– Jag är stolt över det arbete som genomförts under min tid på Green Cargo. Vi har skapat en stabilare plattform för digital utveckling, infört agila arbetsmetoder, stärkt informationssäkerheten och initierat moderniseringar som kommer ge långsiktiga fördelar för verksamheten. Nu är det rätt tid att lämna över ansvaret, och jag kommer under den närmaste tiden att stötta Stefan i övergången, säger Ingo Paas.
Kontakter
Pressjour
Tel:010-455 40 02Stephan RayChef Kommunikation & Public Affairs
stephan.ray@greencargo.comBilder

Om oss
Green Cargo erbjuder näringslivet säkra, kapacitetsstarka och hållbara transporter till cirka 200 platser i Skandinavien och med partners når vi närmare 1 000 i övriga Europa. Våra kunder finns inom basindustrin där skog, stål och papper dominerar, men även inom branscher som kemi/energi, verkstadsindustri, fordonsindustri och dagligvaruhandel. Nästan 98 procent av vårt totala transportarbete sker med eldrivna lok där elen uteslutande kommer från fossilfria källor. Vi är 1 750 engagerade medarbetare som tillsammans arbetar för att nya insikter och idéer ska utveckla vår verksamhet. Godstransporter på järnväg är en viktig grund för Sveriges välstånd och konkurrenskraft.
Följ Green Cargo
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Green Cargo
Green Cargo rekryterar ny it-direktör17.12.2025 08:00:00 CET | Pressmeddelande
Green Cargo har rekryterat Lena Tollerz Törn som ny it-direktör. Hon tillträder tjänsten den 8 januari 2026 och kommer att ingå i bolagets ledningsgrupp.
Green Cargo effektiviserar intermodala flöden med API-integration3.12.2025 07:30:00 CET | Pressmeddelande
Green Cargo lanserar en ny API-integration som digitaliserar och automatiserar informationsflöden mellan järnväg och terminal. Lösningen, utvecklad tillsammans med Hogia, minskar manuella moment, kortar ledtider och förbättrar förutsättningarna för effektiva och tillförlitliga intermodala transporter.
Malin Fries ny direktör HR & Juridik1.12.2025 13:00:00 CET | Pressmeddelande
Green Cargo inför en ny ledningsstruktur och slår samman avdelningarna HR och Juridik. Till ny direktör utses nuvarande chefsjurist Malin Fries. Förändringen träder i kraft den 1 december.
Green Cargo flyttar huvudkontoret till Hagastaden25.11.2025 14:00:00 CET | Pressmeddelande
Green Cargo etablerar sitt nya huvudkontor i stadsdelen Hagastaden i Stockholm. Inflyttningen till de nyrenoverade lokalerna på Hälsingegatan 49 sker den 1 december 2025.
Ett svagt kvartal – fokus på kostnader och genomförande24.10.2025 08:10:09 CEST | Pressmeddelande
Det tredje kvartalet 2025 präglades av ett svagt resultat och fortsatt låg lönsamhet. Kombinationen av väderrelaterade störningar, lägre importvolymer från kontinenten och ett svagt konjunkturläge har påverkat både verksamheten och resultatet negativt.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum