Nu är det klart: Brunflos bubblande sommarfest blir av även 2026!
25.11.2025 14:00:00 CET | Östersunds kommun | Pressmeddelande
Lördag den 30 maj 2026 fylls Brunflo återigen av musik, aktiviteter och gemenskap när Brunflo Bubblar gör efterlängtad comeback.
Mycket är sig likt från förra årets succé, men precis som tidigare växer programmet fram tillsammans med Brunfloborna själva. Aktiviteter, uppträdanden och initiativ formas under våren i samarbete med föreningar, företag, skolor och byborna själva.
– Brunflo Bubblar är ren och skär glädje! Festen visar vilken kraft som finns här, när människor, föreningar och företag går samman händer det verkligen saker. Det är omöjligt att inte ryckas med, säger Effie Kourlos, kommunalråd i Östersunds kommun.
Bakom arrangemanget står Östersunds kommun, och precis som förra året är det Simon Jaktlund som håller ihop festligheterna – med samma energi, kreativitet och lokala engagemang som ifjol gjorde Brunflo Bubblar till en succé.
– Det känns fantastiskt att få fortsätta utveckla något som så många människor uppskattar. Förra året såg vi verkligen hur Brunflo levde upp, och i år vill vi ta det ett steg till – med ännu fler möjligheter för människor att delta, bidra och bara ha kul, säger Simon Jaktlund.
Festen sker inom ramen för kommunens långsiktiga utvecklingsarbete för Brunflo, där målet är att skapa ett attraktivt, hållbart och levande samhälle med kultur och delaktighet i centrum.
Programmet för Brunflo Bubblar 2026 publiceras under våren
Intresserade aktörer, föreningar och företag kan redan nu anmäla intresse för att medverka i planering och genomförandet av evenemanget.
För frågor eller mer information, kontakta
Simon Jaktlund, projektledare för Brunflo Bubblar, 070-299 98 86
Marica Hamberg, ansvarig för Utvecklingsplan Brunflo, 076-105 57 23
Om oss
Östersunds kommun har 65 000 invånare och fortsätter att växa. Ett mål är att nå siffran 75 000 invånare år 2040. Kommunen är största arbetsgivare med över 8 000 anställda om man räknar alla anställningsformer.
Fler och större etableringar av företag i kommunen, några grundade på den gröna omställningen, innebär en större arbetsmarknad, ett växande antal invånare och ökade möjligheter att finansiera en god och effektiv välfärd.
Östersund är beläget vid Sveriges femte största sjö, Storsjön, och har en vacker och växlande natur med både fjäll och vatten som uppskattas av både boende och turister.
Östersund har ett rikt och mycket aktivt kultur- och idrottsliv. Storsjöyran som genomförs i slutet av juli varje år är en av landets äldsta och största musikfestivaler. Östersund blev utsedd till Sveriges främsta elitidrottsstad år 2023.
Följ Östersunds kommun
Abonnera på våra pressmeddelanden. Endast mejladress behövs och den används bara här. Du kan avanmäla dig när som helst.
Senaste pressmeddelandena från Östersunds kommun
Nominera din kandidat till Östersunds kommuns Jämställdhetspris!1.3.2026 09:00:00 CET | Pressmeddelande
Östersunds kommun ska vara en kommun där alla, oavsett kön, har samma möjlighet att forma samhället och sina egna liv. För att uppmärksamma och belöna initiativ som bidrar till ett mer jämställt samhälle inrättade kommunen 2025 ett särskilt pris. Nu är det åter dags att nominera din kandidat till Östersunds kommuns Jämställdhetspris.
Östersund i blickpunkten under Järnvägsforum Norr17.2.2026 12:12:05 CET | Pressinbjudan
Den 19–20 februari står Östersund värd för Järnvägsforum Norr 2026 – en av Sveriges viktigaste arenor för samtal om järnvägens och transportinfrastrukturens roll i samhällsutvecklingen, konkurrenskraften och Sveriges beredskap.
Östersunds kommun lanserar promenadutmaning för bättre hälsa och luft13.2.2026 10:00:00 CET | Pressmeddelande
Den 16 februari startar promenadutmaningen ”Östersund på gång”. Genom en poängjakt i appen Resvis vill Östersunds kommun få fler invånare att välja promenader framför bilen – för bättre folkhälsa, minskade utsläpp och färre partiklar.
Pressinbjudan: Elever från Tyskland gästar Odensalaskolan – fokus på demokrati och språk13.2.2026 08:04:36 CET | Pressinbjudan
I höstas besökte ett antal elever på Odensalaskolan den tyska skolan Märkisches Gymnasium Iserlohn för ett elevutbyte. Nu har det varit de tyska elevernas tur att besöka Östersund och idag fredag 13 februari besöker de Rådhuset för en rundtur med kommunalråd Niklas Daoson och Barn- och utbildningsnämndens ordförande Rosi Hoffer. Media inbjuds att delta vid rundturen och träffen.
Lägre partikelhalter i Östersund – trendvändning efter långsiktigt arbete5.2.2026 14:15:00 CET | Pressmeddelande
För första gången på flera år klarade Östersund under 2025 de nationella gränsvärdena för partiklar i luften (PM10). De senaste mätningarna visar på halverade överskridanden jämfört med året innan.
I vårt pressrum kan du läsa de senaste pressmeddelandena, få tillgång till pressmaterial och hitta kontaktinformation.
Besök vårt pressrum